Tani remont salonu: jak obniżyć koszty?
11.04.2017 | aktual.: 13.04.2017 12:34
Zakup materiałów wykończeniowych, malowanie ścian, wymiana mebli - ponowna aranżacja salonu uderza po kieszeni. Remont mieszkania można jednak przeprowadzić mniejszym kosztem, jeśli opracuje się dobry plan, przeanalizuje ceny i skorzysta z kilku sprawdzonych rad.
Zakup materiałów wykończeniowych, malowanie ścian, wymiana mebli - ponowna aranżacja salonu uderza po kieszeni. Remont mieszkania można jednak przeprowadzić mniejszym kosztem, jeśli opracuje się dobry plan, przeanalizuje ceny i skorzysta z kilku sprawdzonych rad
Remont salonu można wykonać etapowo. Nie pomoże ci to co prawda zaoszczędzić czasu, ale przyczyni się do rozłożenia kosztów. W zależności od skali remontu aranżację salonu można zaplanować samodzielnie lub radząc się architekta wnętrz. Doświadczony fachowiec podsunie efektowne i pełne inwencji rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzisz na materiałach wykończeniowych i unikniesz kosztownych błędów. To może się opłacić!
Zobacz też: Tyle naprawdę kosztuje remont łazienki...
Nowy salon za grosze - ściany
Malowanie wszystkich ścian nie jest konieczne. Na ogół wystarczy zmiana koloru jednej, by nadać aranżacji salonu nowy charakter. Zamiast farby można zastosować tynk dekoracyjny, panele, płytki, okładzinę albo tapetę. Pamiętaj jednak, że te ostatnie są droższe - np. tapetowanie o blisko 30 proc. niż malowanie. Poza tym zmiana tapet nie jest tak łatwa jak przemalowanie pokoju. Jeśli znudziły ci się stare, można po prostu pokryć je farbą. Unikniesz w ten sposób dodatkowych kosztów remontu, np. gdy okaże się, że po zerwaniu starej tapety ściana wymaga zastosowania gładzi.
Zobacz też: Tyle naprawdę kosztuje remont łazienki...
Nowy salon za grosze - podłoga
W przypadku zniszczonej drewnianej podłogi wystarczy na ogół cyklinowanie i lakierowanie. Można też zdecydować się na odważniejsze rozwiązanie - malowanie. Podłogę najlepiej pokryć specjalną farbą do posadzek - jednolicie lub we wzory. Przed jej aplikacją należy dokładnie oczyścić powierzchnię, a jeśli tego wymaga - również przeszlifować ją i wypełnić uszkodzenia szpachlą do drewna.
Zniszczone panele laminowane można częściowo wymienić (warto zawczasu pomyśleć przyszłościowo i kupić kilka więcej z tej samej kolekcji). Niestety, jeśli nie jesteś w stanie dokonać wymiany samodzielnie, zatrudnienie do tego fachowca może nie być zbyt opłacalne.
Najtańszym sposobem na ukrycie zniszczonej podłogi w aranżacji salonu jest pokrycie jej wykładziną. Dywany są niestety dość drogie i wymagają regularnej, niekiedy kosztownej pielęgnacji.
Zobacz też: Tyle naprawdę kosztuje remont łazienki...
Nowy salon za grosze
Zwykle najdroższymi elementami w aranżacji salonu są meble. Jeśli nie wymagają kosztownych napraw czy wymiany, warto tchnąć w nie nowe życie. Odrobina bejcy czy odświeżenie tapicerki mogą zdziałać cuda. Klasyczne wyposażenie jest na ogół droższe niż nowoczesne. Minimalistyczne meble można stosunkowo niedrogo kupić i swobodniej ze sobą łączyć niż tradycyjne. Ich modułowość na ogół sprzyja też częściowej wymianie elementów. Proste linie i gładkie powierzchnie dobrze komponują się ponadto z niewykończonymi, ceglanymi murami czy surowymi, betonowymi podłogami, z czego też można uczynić korzyści dla budżetu, unikając tynkowania i malowania ścian czy układania parkietu.
Aranżację salonu ożywiają dekoracje, np. tekstylia czy ładnie skomponowane rośliny. Ozdoby najlepiej dobrać po zakończonym remoncie, by idealnie harmonizowały z wystrojem wnętrza.
Zobacz też: Tyle naprawdę kosztuje remont łazienki...
Nowy salon za grosze - oświetlenie
Aby rozświetlić salon, nie trzeba od razu kuć ścian. Wystarczy zmienić ich kolorystykę. Malowanie powierzchni jasną farbą, zastosowanie luster i lśniących materiałów wykończeniowych, rezygnacja z ciężkich zasłon na rzecz zwiewnych firan czy rolet skutecznie rozjaśnią pokój.
Jeśli jednak zdecydujesz się w ramach remontu na nową instalację, trzeba ją dobrze przemyśleć. Na przykład wybierając halogeny, pamiętaj, że do oświetlenia salonu będziesz potrzebować ich co najmniej 10. To wymaga oczywiście doliczenia dodatkowych kosztów prac obejmujących odpowiednie przygotowanie danej liczby otworów w suficie z doprowadzeniem elektryczności.
Zobacz też: Tyle naprawdę kosztuje remont łazienki...
Nowy salon za grosze - koszty
Oto orientacyjne koszty remontu poszczególnych elementów aranżacji salonu. Ceny w nawiasach obejmują łączny koszt materiałów wykończeniowych i robocizny:
- projekt salonu u architekta - od 100 zł/mkw.;
- ściany działowe z betonu komórkowego - od ok. 25 zł/mkw. (47 zł/mkw.);
- malowanie ścian na biało - od ok. 8 zł/mkw. (18 zł/mkw.);
- malowanie ścian na inny wybrany kolor - od ok. 10 zł/m2 (20 zł/mkw.);
- tapeta i klej - od ok. 12 zł/mkw. (30 zł/mkw.);
- panele podłogowe z podkładem - od ok. 40 zł/mkw. (60 zł/mkw.);
- wykładzina podłogowa i klej - od ok. 35 zł/mkw. (48 zł/mkw.);
- cyklinowanie - od ok. 22 zł/mkw.;
- montaż jednego punktu świetlnego lub gniazdka - od ok. 40 zł.
Zobacz też: Tyle naprawdę kosztuje remont łazienki...