Tani dom. Obniżamy koszty utrzymania domu
Marzenie o własnych czterech kątach przyćmiewa często obawa o koszty utrzymania domu. Sama budowa pochłania wiele pieniędzy, warto jednak prowadzić ją tak, by jak najmniej płacić za późniejszą eksploatację budynku. Podpowiadamy, jak maksymalnie obniżyć opłaty eksploatacyjne w domu.
Na koszty utrzymania domu składają się przede wszystkim opłaty za ogrzewanie, oświetlenie, wodę, ewentualnie gaz, wywóz śmieci oraz kanalizację lub szambo. Na zmniejszenie części opłat mamy wpływ. Zużycie prądu można ograniczyć poprzez zainstalowanie energooszczędnych świetlówek, w niektórych miejscach włączników światła reagujących na ruch, baterii solarnych gromadzących energię służącą choćby do oświetlenia ogrodu, ale również poprzez korzystanie z rozliczenia według licznika dwutaryfowego. Na zmniejszenie częstotliwości wywozu szamba pozwoli montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeśli zdecydujemy się na model z odzyskiem tzw. wody szarej (woda szara to nic innego jak woda ściekowa wytwarzana podczas kąpieli czy mycia naczyń), oszczędzimy również na podlewaniu ogrodu.
03.04.2015 12:01
Na zużycie wody użytkowej wpływa sposób jej dystrybuowania w domu. Mniej będziemy jej potrzebować, jeśli we wszystkich kranach będą zainstalowane perlatory, niekontrolowanemu wypływowi wody zapobiega też armatura z fotokomórką. Szybka kąpiel pod prysznicem powinna również zastąpić moczenie się w wannie. Metod na oszczędny dom jest wiele, jednak najważniejszy z kosztów, jaki trzeba zminimalizować (gdyż jest kluczowy w ogólnych wydatkach), to ogrzewanie.
Tani dom = ciepły dom
Budowa domu taniego w eksploatacji powinna rozpocząć się od wyboru odpowiedniego projektu. Powierzchnia użytkowa musi być dostosowana do liczby osób w rodzinie oraz jej rzeczywistych potrzeb. Przesadzony metraż to większa kubatura do ogrzewania. Bryła nie powinna być zbyt rozbudowana, gdyż najbardziej energooszczędny jest prosty budynek z poddaszem użytkowym. Parterowy i rozległy dom wymaga większej energii niezbędnej do jego ogrzania. Aby dowiedzieć się, jak duże będzie zapotrzebowanie na ciepło i co za tym idzie - koszty utrzymania domu, warto skorzystać z darmowych kalkulatorów dostęnych w formie programów komputerowych.
Dla oszczędności podczas ogrzewania domu ważne jest również rozmieszczenie przeszkleń i lokalizacja budynku na posesji. Największe okna należy kierować ku stronie południowej, aby naturalne ciepło wnikało przez nie do wnętrza, co w konsekwencji sprawi, że zużyjemy mniej energii. W ten sposób buduje się domy niskoenergochłonne.
Tani dom = energooszczędny dom
Istotnym elementem podczas budowy domu jest rodzaj i jakość wybieranych materiałów budowlanych, w tym ocieplenia. Warstwa izolacyjna powinna być gruba i mieć bardzo dobre parametry, podobnie jak materiał, z którego powstaną ściany. Nie bez znaczenia jest też profesjonalne wykonanie - nawet wysokiej jakości materiały budowlane nie spełnią stawianych im wymagań, jeśli wybierzemy niesolidną ekipę. Drogie produkty budowlane nie pomogą, gdy wykonawcy pozostawią mostki termiczne, przez które będzie uciekać ciepło.
Dla pewności, że wybieramy najbardziej optymalne rozwiązania, warto zatrudnić audytora energetycznego. Zgodnie z estymacją kosztów, która wynika z szacunkowych wyliczeń otrzymanych za pomocą programu komputerowego, będzie on w stanie zaproponować zmiany w materiałach budowlanych, izolacyjnych czy technologii, aby budowa domu była zaplanowana w sposób najbardziej korzystny ze względu na przyszłą eksploatację.
Tani dom = ekologiczny dom
Dla oszczędności warto wybierać nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na pozyskiwanie energii w sposób ekologiczny. Wykorzystując kolektory słoneczne i pompy ciepła, jesteśmy w stanie ogrzać wodę użytkową i stosowaną w systemie centralnego ogrzewania budynku. Energia odnawialna pochodząca z ziemi, powietrza i promieniowania słonecznego jest darmowa. Niestety, instalacje, w które należy zainwestować, by móc z niej czerpać korzyści, są rozwiązaniami kosztownymi. Należy zatem przeanalizować, jak szybko zwrócą się nakłady.