Trwa ładowanie...

Tak chcemy mieszkać. Polski dom marzeń

Tak chcemy mieszkać. Polski dom marzeńŹródło: Shutterstock
d1uuv9j
d1uuv9j

Mieszkanie czy dom? Jak duży metraż? Ile pokoi? Przed tymi pytaniami staje każdy, kto poszukuje swoich czterech kątów. Wyniki najnowszych badań nie pozostawiają złudzeń, o jakim lokum marzą Polacy.

Jak pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego przez Westwing Home & Living, marzeniem zdecydowanej większości z nas jest dom wolnostojący – na tę odpowiedź wskazało aż 60 proc. ankietowanych. Często w naszych wyobrażeniach pojawia się także mieszkanie w lofcie (13 proc.), kamienicy (12 proc.) i apartamentowcu (10 proc.). Rzadko jako miejsce idealne wskazujemy dom w zabudowie szeregowej (3 proc.) bądź bliźniaczej (2 proc.).

Dlaczego dom?

– Dom ma dla wielu Polaków wartość symboliczną, to coś swojego, co daje poczucie niezależności. Ma też tę przewagę nad mieszkaniem, że gwarantuje dużą swobodę – brak sąsiadów, możliwość zaaranżowania przestrzeni nie tylko we własnych czterech ścianach, ale również na zewnątrz – i w końcu tzw. efekt twierdzy, czyli możliwość odizolowania się od świata poprzez ogrodzenie posesji. Jednak, jak pokazują wyniki badania, nadal spora grupa rodaków marzy o mieszkaniu. Dlaczego? Dom to ciągłe obowiązki: drobne naprawy, pielęgnacja ogrodu, odśnieżanie, w bloku zaś wszystko odbywa się samoczynnie. Ponadto mieszkanie daje poczucie anonimowości i większego bezpieczeństwa – tłumaczy Marta Suchodolska, dyrektor ds. stylu Westwing Polska.

d1uuv9j

Jaki metraż?

Polacy zostali także zapytani o preferowaną wielkość mieszkania lub domu. Okazuje się, że najczęściej marzymy o metrażu od 100 do 150 mkw. – na tę odpowiedź wskazało 34 proc. ankietowanych. Dwóch na dziesięciu Polaków chciałoby mieszkać we wnętrzach o powierzchni 80-100 mkw., podobny odsetek rodaków marzy o większej przestrzeni do życia: 150-200 mkw. Rzadko myślimy o bardzo dużym metrażu, powyżej 200 mkw., ale też o jednym z najbardziej powszechnych w Polsce – 60-80 mkw. (po 10 proc.).

Ile pokoi?

W sondażu ankietowani wskazywali również, ile pokoi liczy lokum, w którym mieszkają obecnie. Ponad połowa rodaków żyje w 2- lub 3-pokojowych mieszkaniach (53 proc.), 16 proc. ma do dyspozycji 4 pokoje. Co ciekawe – jak dowodzą wyniki sondażu – trzech na dziesięciu Polaków mieszka we wnętrzu składającym się z 5 lub większej liczby pokoi.

– Polacy, chcąc wcielić w życie swoje marzenia, coraz częściej decydują się na zakup domu lub dużego mieszkania. Przy rosnących wynagrodzeniach decyzjom takim sprzyjają stosunkowo niskie ceny, tanie kredyty oraz przeciętnie niższa stawka za metr kwadratowy przy wyższym metrażu - dodaje Marta Suchodolska.

Materiał powstał przy współpracy z Westwing Home & Living

d1uuv9j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uuv9j