Trwa ładowanie...

Szybko i bezpiecznie, czyli praktyczne porady montażu osprzętu elektrycznego

Szybko i bezpiecznie, czyli praktyczne porady montażu osprzętu elektrycznegoŹródło: ospel.pl
dlkfpsq
dlkfpsq

Innowacyjne technologie, połączone z bezpieczeństwem i estetyką to cechy, których od montowanego w mieszkaniu lub domu osprzętu elektrycznego oczekuje się szczególnie. Pamiętajmy, że gniazdka i łączniki mają służyć nam przez lata, jednocześnie subtelnie uzupełniając kompozycję aranżacyjną, a także – co najważniejsze – gwarantując bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni montaż poszczególnych elementów. Na co zwrócić uwagę i jak przyspieszyć prace radzi ekspert z firmy Ospel.

Do najczęściej kupowanych, a tym samym też instalowanych elementów osprzętu należą gniazdka i łączniki oraz towarzyszące im elementy. Z ich instalacją, wymianą bądź naprawą mamy do czynienia niejednokrotnie podczas budowy domu, remontu, czy też codziennego użytkowania. W dbałości
o bezpieczeństwo i wygodę użytkowników, a tym samym i usprawnienie prowadzonych prac, oferowane na rynku produkty wyposażane są w coraz to nowsze rozwiązania, które znacznie ułatwiają montaż i pozwalają na samodzielną instalację krok po kroku. Ważne jest jednak, by czynności te wykonywała osoba
o odpowiednich kwalifikacjach.

Zasady generalne, czyli od czego zaczynamy

Przede wszystkim - dokładnie zapoznajmy się z warunkami,
w jakich będziemy pracować – schematem instalacji elektrycznej w danym obiekcie oraz – co najważniejsze, specyfikacją techniczną stosowanego osprzętu. Producenci dołączają standardowo do swoich produktów instrukcje ich montażu oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa. Dodatkowo, tak jak w przypadku osprzętu firmy Ospel, zastosowane rozwiązania pozwalają na szybką, prostą
i poprawną instalację poszczególnych elementów.

dlkfpsq

Podstawowa zasada, o której zawsze należy pamiętać podczas tego typu prac – montaż gniazdek czy łączników należy zawsze przeprowadzać po uprzednim wyłączeniu bezpieczników instalacji elektrycznej oraz sprawdzeniu, czy dopływ prądu został odcięty. W tym celu najlepiej wykorzystać specjalny próbnik napięcia, który w bezpieczny sposób wskaże czy przewodach na pewno nie ma już prądu. Przyda się on również przy ustalaniu, który z nich jest przewodem zasilającym.

Izolacje, kable i puszki, czyli ułatwienia dla montażysty

Montaż osprzętu elektrycznego kojarzy się zazwyczaj z uciążliwym manualnie podłączaniem instalacji. Ważne jest więc, by wybrane przez nas urządzenia wyposażone zostały w rozwiązania, które usprawnią prace instalatorskie. Przykładem tego typu produktów mogą być łączniki, gniazda, ściemniacze, czujniki ruchu i regulatory temperatury z najnowszych linii firmy OSPEL – AS oraz Sonata.

Po pierwsze – przymiar umieszczony na tylnej części podstawy łącznika i gniazd zdecydowanie ułatwia ustalenie zalecanej długości odizolowania przewodu, a także eliminuje ryzyko niepoprawnie wykonanej instalacji. Tak przygotowane przewody można śmiało umieszczać w zaciskach, bez obaw, że któryś z nich nie będzie właściwie przewodził prądu. Dla usprawnienia zacisk przewodu fazowego wyjątkowo łatwo rozpoznać – został on oznaczony przyciskiem w kolorze czerwonym. Dodatkowo, ergonomiczne przyciski pozwalają natomiast na szybkie uwolnienie przewodu z zacisku, więc w razie pomyłki w prosty sposób można dokonać zamiany.

Po drugie – samopowrotne pazurki wyposażone w nierdzewne elementy sprężynujące znacznie ułatwiają montaż modułu łącznika w puszcze instalacyjnej, a dodatkowo boczne wyprowadzenie przewodów umożliwia kontrolę jakości ich przyłączenia do zacisku, już po ostatecznym zainstalowaniu w puszce.

dlkfpsq

Po trzecie – bazujące elementy dystansowe są umieszczane w osprzęcie z serii AS oraz Sonata firmy Ospel na mostkach, dzięki czemu zapewniają idealny rozstaw i wzajemne położenie modułów w puszkach wielokrotnych. Dzięki temu bez problemu, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa można wykonać instalację w dowolnej konfiguracji.

Po czwarte – montaż łączników w serii Sonata i AS nie kończy się tylko na czysto technicznych kwestiach. Już na tym etapie można dokonać również delikatnych zmian aranżacyjnych. Dzięki możliwości wymiany elementu podświetlenia, można dowolnie dobierać jego kolorystykę, a tym samym dopasowywać ją do aranżacji pomieszczenia i gustu domowników. Zamocowany osprzęt elektryczny będzie więc doskonale spełniał rolę użytkową, jak i dekoracyjną.

Jak krok po kroku wykonać samodzielny montaż osprzętu elektrycznego tłumaczy ekspert z firmy Ospel.

Montaż łącznika - na przykładzie łącznika dwugrupowego z serii Sonata:

dlkfpsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlkfpsq