Trwa ładowanie...

Szybki sposób na wykończenie ścian. Sucha gładź i gotowa masa

Równe i gładkie ściany bez wybrzuszeń i dziur zdecydowanie uatrakcyjniają wnętrze. By to osiągnąć trzeba się nieco napracować. Gdy jednak przychodzi czas remontu, pierwszym pytaniem, które sobie zadajesz będzie: wybrać gładź suchą czy gotową masę?

Szybki sposób na wykończenie ścian. Sucha gładź i gotowa masaŹródło: Shutterstock.com
d2cz3ik
d2cz3ik

Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie, które pomoże wybrać odpowiednią gładź. Dzięki temu cały remont będzie znacznie szybszy.

Zalety gotowej gładzi

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w wykańczaniu ścian, lepiej postawić na gotową masę. Ma odpowiednią konsystencję, nie trzeba jej mieszać przed użyciem, a jeśli nie wykorzystasz całej gładzi pierwszego dnia, wystarczy szczelnie zamknąć pojemnik i wrócić do pracy innego dnia. Kupując mieszankę, możesz zacząć pracę bez wcześniejszych przygotowań, nie wymaga bowiem wcześniejszego gruntowania ścian.

Wady gotowej gładzi

W przypadku gotowej masy największym problemem będzie przykrywanie dużych ubytków. Tego typu materiał świetnie sprawdza się głównie podczas nakładania cienkich warstw, w innym przypadku trzeba pomyśleć o gładzi sypkiej. Pamiętaj również, że gotowe mieszanki mają określony czas utwardzania, zazwyczaj od 6 do 12 godzin, co może znacznie wydłużyć czas remontu, gdy musisz nałożyć kilka warstw na jedną ścianę.

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Z drugiej strony barierą odstraszającą potencjalnych kupujących może być cena takiego zestawu. W przypadku zakupu większej liczby wiaderek z gotową gładzią, różnica cenowa może być znacznie większa, niż przy zakupie gładzi sypkich. Na szczęście w wielu sklepach można znaleźć gotowe masy w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu koszt będzie niski, a dodatkowo oszczędzisz sobie bałaganu związanego z rozrabianiem masy suchej.

Zalety gładzi sypkiej

Gładź sypka należy do najbardziej popularnych na rynku. Przemawia za tym nie tylko cena, ale również szerokie możliwości w nakładaniu kolejnych warstw. Przy pomocy dobrej jakości gładzi możesz nałożyć warstwę o grubości nawet 5 mm. Na rynku są również dostępne masy "mokre na mokre", które znacznie skracają czas tynkowania ścian. Można je nakładać nawet pół godziny po rozprowadzeniu pierwszej warstwy.

Wady gładzi sypkiej

W przeciwieństwie do gotowej masy, nie da się przechowywać rozrobionej gładzi sypkiej, po zakończonej pracy nadmiar nadaje się jedynie do wyrzucenia. Dodatkowo do przygotowania masy o odpowiedniej konsystencji potrzebujesz mieszadła wolnoobrotowego. Bez tego typu sprzętu nie unikniesz grudek. Gładź sucha wymaga również większego nakładu pracy.

d2cz3ik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cz3ik