Szybka budowa domu. To się naprawdę opłaca!
Przed rozpoczęciem budowy domu często zastanawiamy się nad jej kosztami, próbujemy też określić orientacyjny czas wykonania prac. W Polsce największą popularnością cieszą się budynki wznoszone technologią tradycyjną, warto jednak pamiętać o rozwiązaniach alternatywnych. Poznaj nowoczesne technologie budowlane, które pozwalają na ograniczenie kosztów inwestycyjnych i znaczne przyspieszenie prac budowlanych.
21.02.2017 11:25
Dom szkieletowy
Technologia budowy domów szkieletowych dopiero wchodzi na polski rynek, jednak cieszy się coraz większą popularnością. Jej głównym atutem jest szybkość wykonywania prac, a także stosunkowo niewielki koszt budowy. Według orientacyjnych kalkulacji dom w technologii szkieletowej jest o 10-15 proc. tańszy w porównaniu z budynkami wznoszonymi tradycyjnie.
Zobacz koniecznie: Planujesz budowę domu? szykuj się na zmiany...
Ponadto dom szkieletowy można budować o każdej porze roku. Brak spoin betonowych nie wymaga stosowania przerw technologicznych, a czas budowy to 2-6 miesięcy. Ściany tego typu budynków zajmują mniej miejsca, a cała konstrukcja jest znacznie lżejsza niż tradycyjna. Dzięki temu można budować duże pomieszczenia, które nie wymagają wzmocnienia słupami podporowymi. Oferta firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych jest z roku na rok coraz bogatsza. Proponowane przez nie projekty w niczym nie ustępują projektom domów wznoszonych technologią tradycyjną. Jedynym istotnym mankamentem tego rozwiązania może być słaba akustyka pomiędzy pomieszczeniami.
Rozróżnia się dwa typy szkieletów:
- Szkielet drewniany – składa się z drewnianej konstrukcji nośnej, drewnianego szkieletu stropu, dachu oraz ścian. Montowany na płycie fundamentowej o odpowiedniej grubości. Szkielet drewniany jest najbardziej popularny ze względu na niski koszt, łatwość obróbki drewna, a także jego trwałość i funkcjonalność. Ściany powstają z drewnianych słupków (3,8x14 cm) rozstawionych osiowo, co 50–60 cm. Konstrukcja nośna zostaje połączona z fundamentem, a jej szczyt stanowi podstawę do wykonania poszycia dachowego. Szkielet drewniany zostaje wypełniony wełną mineralną, zaizolowany i obłożony płytami gipsowo-kartonowymi (od środka). Z zewnątrz stosuje się tradycyjne tynki bądź szalówkę drewnianą.
- Szkielet stalowy – rzadziej stosowany w budownictwie jednorodzinnym. Stalowa konstrukcja nośna składa się z ocynkowanej blachy o grubości 1,0-1,5 mm. W fabryce łączy się ją w specjalne panele, które stanowią podstawę ścian nośnych. Cały szkielet stalowy powstaje w hali produkcyjnej i dociera na miejsce budowy w gotowych elementach. Wystarczy przymocować go do fundamentów za pomocą śrub i gwoździ wstrzelinowych. Tak samo łączy się konstrukcję nośną z dźwigarami dachowymi. Szkielet stalowy nie wymaga żadnych prac „na mokro”, dzięki czemu można montować go na uprzednio wykonanym fundamencie o każdej porze roku, bez względu na temperaturę.
Dobrze ocieplony dom szkieletowy osznacza się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną. Niektóre firmy podkreślają, że domy budowane w technologii szkieletowej spełniają wymogi budownictwa energooszczędnego, a niekiedy nawet pasywnego. Jeżeli chciałbyś otrzymać oferty od firm budujących domy w technologii szkieletowej, jak również w tradycyjnej technologii murowanej – wypełnij ten formularz.
Budowa domu z bali
To kolejna sucha technologia, którą można wykonywać o każdej porze roku, będąca właściwie pochodną technologii szkieletowej. Dom z bali to już nie nowość, ale dopiero w ostatnich latach zyskał popularność. Budowa domu składanego na miejscu budowy może potrwać od 2 do 4 miesięcy. W Polsce działa jednak niewiele wyspecjalizowanych firm, dlatego czasem zdarza się, że inwestor musi poczekać z rozpoczęciem prac. Do budowy wykorzystuje się bale o grubości 6–9 cm. Nieco rzadziej są to okrąglaki z drewna rodzimego (sosna, świerk, modrzew). Konstrukcja budynku może być wykonana na dwa sposoby.
- Konstrukcja zrębowa – tworzona z bali o różnych rozmiarach, wykonana w kilku warstwach. Pierwsza warstwa to podwalina, montowana bezpośrednio do fundamentu. Bale łączy się ze sobą, stosując trójkątne wcięcia, które sprawiają, że poszczególne elementy zachodzą na siebie. Ściany powstają z kilku warstw bali rozciągniętych na całej długości. Dla wzmocnienia konstrukcji ściany dybluje się drewnianymi kołkami. Narożniki łączy się ze sobą na tzw. jaskółczy ogon. Takie łączenie sprawia, że bale delikatnie wystają poza narożnik i pełnią jednocześnie funkcję ozdobną.
- Konstrukcja sumikowo-łątkowa – wykonana z poziomych słupów (sumików) wmontowanych w żłobienia na słupach narożnych i pośrednich (łętki). Poziome słupy układa się jeden przy drugim, tworząc szczelne wypełnienie ścian.
Technologia budowy domów z bali zyskała opinię dość wysublimowanej i luksusowej. Wznoszone w ten sposób budynki wyglądają charakterystycznie i świetnie wpisują się w styl tradycyjny. Warto także pamiętać, że drewno ma zdolność do regulacji wilgotności. Dzięki temu w pomieszczeniach panuje korzystny mikroklimat. Przeczytajo innych zaletach domów z bali.
Domy z prefabrykatów
Dom z prefabrykatów można zbudować w wielu technologiach (jedną z nich jest opisana technologia szkieletowa). Budowa trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od specyfiki prefabrykatów. Wśród technologii prefabrykowanych największą popularnością cieszą się:
Domy z prefabrykatów małowymiarowych – prefabrykaty małowymiarowe przybierają standardowe kształty (większe od cegieł i pustaków), ich rozmiar nie przekracza jednak wysokości jednej kondygnacji budynku. Zastosowanie prefabrykatów małowymiarowych znacznie przyspiesza prace budowlane. Dzięki standardowym formatom można docinać elementy na miejscu budowy. Na szczególną uwagę zasługują:
- Płyty zrębkocementowe – tworzone z drewnianych zrębków sprasowanych ze szkłem wodnym i masą cementową. Płyty są szalunkiem traconym i układa się je na fundamentach (równolegle) od wewnętrznej i zewnętrznej strony domu. Całość wystarczy spiąć specjalnymi klamrami. W ofertach handlowych znajdują się ocieplone płyty zrębkowe wykorzystywane do budowy ścian zewnętrznych. Płyty nieocieplone nadają się jedynie do budowy ścian wewnętrznych.
- Panele PCW – to kolejny szalunek tracony. Panele na ściany zewnętrzne mają grubość 15–20 cm. Składają się z pionowych komór, które po zamontowaniu należy zalać mieszanką cementową. Dzięki temu ściany nośne zyskają dużą wytrzymałość. Po związaniu betonu i wykonaniu konstrukcji budynku należy jeszcze zadbać izolację termiczną na elewacji. Ocieplenie może być wykonane w ten sam sposób jak w domu w technologii tradycyjnej.
- Panele styropianowe – te prefabrykaty zapewniają wysoki poziom termoizolacji budynku. Panel styropianowy na ściany zewnętrzne musi mieć grubość 19 cm. Każdy panel ma wzmocnienia ze stalowych kątowników, które zapewniają sztywność konstrukcji nośnej. Do budowy ścianek działowych wykorzystuje się panele o grubości 14 cm. Po zakończeniu montażu trzeba jeszcze wykończyć ściany od zewnątrz i we wnętrzu. Największą zaletą prefabrykatów z paneli styropianowych jest brak mostków termicznych. Budynek nie wymaga dodatkowego ocieplenia i odznacza się niewielkim zapotrzebowaniem na energię cieplną.
Przeczytaj też: Budowa domu z prefabrykatów. Fakty i mity
Domy z prefabrykatów wielkowymiarowych – to ciekawe rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością. Prefabrykaty wielkowymiarowe to z reguły całe ściany, które montuje się w halach produkcyjnych. Elementy wykonuje się na zamówienie, tworzy wnęki okienne, wnęki drzwiowe, a często także rozprowadza instalacje i wykonuje ocieplenie. Prefabrykaty wielkowymiarowe mogą być zmontowane w kilka dni i zapewniają dużą wytrzymałość budynku. Do najciekawszych należą:
- Prefabrykaty keramzytobetonowe – to gotowe trójwarstwowe prefabrykaty o zróżnicowanych rozmiarach. Składają się z warstwy keramzytu (najczęściej o grubości 10 cm), termoizolacji ze styropianu (grubości 9-20 cm), a także z cienkiej warstwy elewacji. W ofertach producentów znajdują się także nieco tańsze, jednowarstwowe płyty keramzytobetonowe. Wymagają one jednak ocieplenia, a także wykończenia z obydwu stron.
- Prefabrykaty z betonu zbrojonego – mogą mieć grubość od 15 do 24 cm. Do budowy ścian zewnętrznych przeważnie stosuje się prefabrykaty z warstwą ocieplenia. Z reguły są one także pokryte tynkiem ozdobnym. Prefabrykaty na ściany działowe mogą być otynkowane oraz posiadać rozprowadzenie izolacji. Dzięki temu czas budowy zostaje znacznie skrócony.
Czy warto inwestować w nowe technologie?
Nowe technologie budowlane stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnie wznoszonych murów. Największą zaletą domów z prefabrykatów czy drewna jest szybka realizacja budowy. Niektóre technologie (np. szkieletowa) pozwalają też na poczynienie oszczędności finansowych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne w niczym nie ustępują tradycyjnemu budownictwu, a domy mogą być odpowiednio zaizolowane, trwałe i funkcjonalne. Z pewnością warto przynajmniej przyjrzeć się nowoczesnym technologiom i ocenić ich przydatność. Ostateczny wybór musi być jednak uzależniony od indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora.