Sztuka w małym przedmiocie

Czy komoda może być obrazem? Jak bardzo może cię zaskoczyć zwykła wanna? Czym właściwie jest i dokąd zmierza sztuka użytkowa? Odpowiedzi na te pytania mogliśmy poznać niedawno podczas kameralnej wystawy „Sztuka w małym przedmiocie”, zorganizowanej przez pracownię projektową Beautiful Minds w Galerii Designu na warszawskim Żoliborzu.

Sztuka w małym przedmiocie
Źródło zdjęć: © Beautifulminds.pl

27.11.2015 14:43

Czy komoda może być obrazem? Jak bardzo może cię zaskoczyć zwykła wanna? Czym właściwie jest i dokąd zmierza sztuka użytkowa? Odpowiedzi na te pytania mogliśmy poznać niedawno podczas kameralnej wystawy „Sztuka w małym przedmiocie”, zorganizowanej przez pracownię projektową Beautiful Minds w Galerii Designu na warszawskim Żoliborzu.

Dwudniowa wystawa poświęcona sztuce użytkowej rozpoczęła się 17.11. o godz. 19 kameralnym spotkaniem artystów, dziennikarzy, aktorów. Gości wieczoru przywitała założycielka galerii i organizatorka wystawy Marta Eljasiak. W krótkim wystąpieniu opowiedziała o początkach Galerii, która na co dzień jest miejscem skupiającym nietuzinkowe produkty wyposażenia wnętrz. Wystawa „Sztuka w małym przedmiocie” jest jej autorskim pomysłem i pierwszym krokiem na drodze do promowania dobrego designu na warszawskim Żoliborzu.

- Kiedy ponad rok temu otwierałam Galerię Designu, nie wiedziałam, że trafię na ludzi, dla których design nie jest cechą produktu, lecz dziedziną życia. Ludzi, którzy bawią się formą i docierają do prawdziwego znaczenia pojęcia sztuki użytkowej – przyznała Marta Eljasiak.

Zebrani goście mogli zobaczyć takie przedmioty, jak ręcznie robione kafle od Kariny Witkowskiej, artystyczne mozaiki grupy Futumo, malowane wanny Ravon, oryginalne oświetlenie stworzone z rur hydraulicznych przez ekipę Zapalgo, wreszcie meble, które są obrazami, od artystek Art. Popo.

Gościem specjalnym wieczoru była hiszpańska jubilerka Maria Mercedes Juves Gonzalez, właścicielka niewielkiej galerii sztuki w sercu Barcelony, która specjalnie na ten wieczór przywiozła swoją ręcznie robioną biżuterię.

Do późnego wieczora przy polskim grzańcu i hiszpańskiej cavie toczyły się międzynarodowe rozmowy o sztuce użytkowej, potrzebie piękna we wnętrzu i polskim designie. Część nieoficjalną spotkania uświetnił występ gitarzysty Artura Muszyńskiego i jego hiszpańska muzyka.

O Galerii Designu

Na początku było studio projektowe Beautiful Minds, które poszukiwało do swoich projektów oryginalnych form i wzorów. Docierając do niezwykłych produktów i ich twórców, właścicielka studia Marta Eljasiak postanowiła skupić ich pod jednym dachem. Tak powstała Galeria Designu na warszawskim Żoliborzu. Z początku funkcjonowała jako zaplecze materiałowe, będące częścią pracowni architektonicznej. Z czasem stała się jednak miejscem dla polskiego designu i twórców; przestrzenią promującą polską sztukę użytkową.

Na 120 metrach kwadratowych odnaleźć można głównie produkty stworzone przez polskich projektantów i producentów, które mogą śmiało konkurować ze wzorami od najsłynniejszych światowych projektantów. Polscy twórcy urzeczywistniają często pomysły niebanalne, udowadniając, że pojęcie polskiego designu istnieje i ma się dobrze. Ich projekty korzystają z ciekawych nowatorskich technologii, a ceny ich produktów zagraniczną konkurencję pozostawiają daleko w tyle.

Stałą kolekcję Galerii Designu stanowią innowacyjne meble z betonu, fotele na biegunach, będące ciekawym połączeniem tradycyjnego bujanego fotela i nowoczesnego wzornictwa, blaty stołów z obrazami znanego malarza Marka Sułka, industrialne formy powstałe na skutek coraz bardziej popularnego recyklingu, oryginalne oświetlenie, ręcznie robiona ceramika i wiele innych produktów.

Galeria Designu, ul. Słowackiego 12, lokal 8a, Warszawa

Źródło artykułu:beautifulminds.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)