Szlifierki kątowe – co warto o nich wiedzieć?
Szlifierka kątowa to jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi, jakie powinno się znaleźć na wyposażeniu każdego majsterkowicza. Jest to zresztą niezbędny zakup w przypadku planowania remontu lub prac budowlanych, gdyż dzięki możliwości łatwego zmieniania tarcz, szlifierka sprawdzi się przy obróbce oraz cięciu praktycznie wszystkich materiałów.
11.04.2019 | aktual.: 02.04.2020 10:24
Artykuł sponsorowany
1. Zastosowanie szlifierki kątowej czyli do jakich prac wykorzystasz ją najczęściej
2. Rodzaje tarcza do szlifierki kątowej – czym się różnią i jakie mają zastosowanie
3. Parametry techniczne szlifierki kątowej na które musisz zwrócić uwagę
4. Jak dbać o szlifierkę kątową aby służyła Ci na lata
Zastosowanie szlifierki kątowej czyli do jakich prac wykorzystasz ją najczęściej
Zastosowania szlifierki kątowej są praktycznie nieograniczone, o ile tylko zastosujesz tarcze przeznaczone do konkretnych czynności. Wówczas będziesz mógł użyć tego elektronarzędzia do cięcia materiałów, przycinania płytek, oczyszczenia powierzchni przeznaczonych do spawania, pracy w metalu, szlifowania... Jeżeli więc nawet sporadycznie wykonujesz jakieś prace w domu lub po prostu lubisz majsterkować, to zakup szlifierki jest w pełni uzasadniony.
Rodzaje tarcza do szlifierki kątowej – czym się różnią i jakie mają zastosowanie
Chociaż dla komfortu i wydajności pracy należy skupić się przede wszystkim na zakupie odpowiedniego modelu, to nie można zapominać o tym, jak istotny jest prawidłowy dobór tarcz. Najpopularniejsze tarcze do szlifierek kątowych to między innymi: diamentowe, z korundu, łańcuchowe, ścierne oraz półelastyczne. Każda z nich sprawdzi się w do innych zastosowań, a w doborze najlepszego rozwiązania pomoże ci nasz poradnik. Jeżeli planujesz pracować z metalem, płytkami lub betonem, postaw na tarcze diamentowe. Pozwolą ci dowolnie szlifować oraz ciąć materiały.
Tarcze wzmocnione żywicą (oferowane również jako tarcze z korundu) są natomiast odpowiednie do prac z betonem, szczególnie jeżeli chodzi o szlifowanie. W przypadku obróbki drewna - a w szczególności cięcia - najlepiej jest zastosować tarcze łańcuchowe, gdyż zapewnią odpowiedni komfort podczas pracy. Tarcze półelastyczne sprawdzą się podczas szlifowania, natomiast do prac wykończeniowych i obróbki warto używać tarcz ściernych. Pamiętaj, że źle dobrana tarcza może utrudnić pracę lub uszkodzić obrabiany materiał, dlatego przy zakupie szlifierki warto od razu pomyśleć o zamówieniu dodatkowego osprzętu w postaci tarcz dedykowanych różnym materiałom.
Parametry techniczne szlifierki kątowej na które musisz zwrócić uwagę
Wiele osób popełnia błąd i podczas kupowania szlifierki dobiera jej parametry wyłącznie z myślą o jednej czynności. Tym samym, jeżeli za jakiś czas konieczne będzie przeprowadzenie innych prac, elektronarzędzie o gorszych parametrach może się nie sprawdzić. Do większości domowych zastosowań wystarczy szlifierka kątowa o mocy w przedziale 450 - 900 W, jednak takie urządzenie nie sprawdzi się przy pracach z kostką brukową. Jeżeli więc nie wykluczasz podobnych prac, warto od razu rozważyć zakup lepszego modelu. Do takich zastosowań powinieneś zakupić szlifierkę o mocy przekraczającej 2000 W. Zwróć również uwagę na to, czy kupowana szlifierka może pracować na akumulatorze. Takie modele będą nieznacznie droższe niż urządzenia z kablem, ale jednocześnie wyeliminują konieczność korzystania z przedłużaczy. W celu uzyskania najlepszych efektów pracy z wykorzystaniem szlifierki możesz zastanowić się nad modelem z regulacją obrotów. Dzięki temu, w zależności od typu materiału, który będziesz chciał przeciąć lub szlifować, łatwo przestawisz narzędzie w odpowiedni tryb.
Jak dbać o szlifierkę kątową, aby służyła Ci na lata
Jeżeli zdecydowałeś się na zakup porządnej szlifierki, z pewnością zależy ci na tym, aby elektronarzędzie działało przez długi czas. Zacznij więc od tego, aby zawsze używać szlifierki zgodnie z przeznaczeniem. Tak naprawdę dotyczy to wszystkich narzędzi i chociaż mogłoby się wydawać, że o tego typu rzeczach nie trzeba nikomu przypominać, to wiele uszkodzeń wynika z faktu, że użytkownik nie stosuje się do instrukcji i używa narzędzi do innych celów niż te, do których je zaprojektowano. Pamiętaj, aby zawsze dobierać prawidłowe tarcze, a w razie wątpliwości czy wybrany model sprawdzi się do przewidzianych prac, skontaktuj się ze sprzedawcą lub sprawdź szczegółowe informacje na temat produktu. Nie możesz również zapominać o regularnym czyszczeniu elektronarzędzi. W przypadku szlifierek kątowych jest to szczególnie istotne ze względu na pył, który powstaje podczas pracy i osiada na urządzeniu. Rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z odkurzacza przemysłowego podczas pracy, a po jej zakończeniu staranne przedmuchanie szlifierki sprężonym powietrzem. Pozwoli ci to uniknąć uszkodzenia silnika, co wiązałoby się z kosztowną naprawą. Planując natomiast dłuższą pracę z wykorzystaniem szlifierki, zapoznaj się z zaleceniami producenta związanymi z dopuszczalnymi siłami oraz czasem, po jakim szlifierka powinna zostać wyłączona, aby nie doszło do usterki.
Artykuł sponsorowany