Szkodliwe materiały budowlane w twoim domu

Mimo że dostępne na rynku materiały budowlane przechodzą liczne testy i są na ich podstawie dopuszczane do użytku, niektóre z nich mogą mieć większy lub mniejszy wpływ na pogarszające się zdrowie i samopoczucie ludzi. Czy wiesz, które materiały budowlane wymienia się wśród najbardziej szkodliwych? Sprawdź!

Szkodliwe materiały budowlane w twoim domu
Źródło zdjęć: © Shutterstock

13.05.2017 | aktual.: 17.05.2017 13:55

Wśród podstawowych materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz preparatów chemicznych nierzadko możesz trafić na takie, które wywołują uczulenia u alergików. Niestety, na rynku obecne są też produkty o działaniu obejmującym szerszą grupę populacji. O niebezpieczeństwach ostrzegają nas informacje umieszczone na produktach - gorzej, jeżeli pochodzą one z nieznanego źródła.

Szkodliwe materiały budowlane: działanie na człowieka

Niektóre preparaty - takie jak kleje, farby, rozpuszczalniki - mogą być szkodliwe dla ludzkiego organizmu jedynie w trakcie ich nanoszenia i stosowania, a po wywietrzeniu pomieszczenia przestają mieć wpływ na zdrowie. Jednak na rynku chemii budowlanej są i takie produkty, które wydzielają szkodliwe substancje również w trakcie eksploatacji, co ma już dużo istotniejszy wpływ i staje się poważnym problemem. Opary chemiczne są wyjątkowo groźne dla osób chorujących między innymi na astmę czy cierpiących na alergię wziewną. Jednakże objawy są u nich zauważalne dość szybko. Gorzej, gdy w domu czai się cichy wróg, który powoduje u osób przeciętnie zdrowych i odpornych rozwój schorzeń postępujący bardzo powoli. Uśpiona czujność nie pozwala wówczas zarejestrować wolno zachodzącej przemiany. Dlatego też dla własnego dobra warto uważnie czytać informacje na etykietach i poznać kilka wyjątkowo szkodliwych substancji.

Szkodliwe materiały budowlane: kadm, ołów, azbest

Choć dawno już zakazano używania w budownictwie azbestu, kadmu oraz ołowiu, warto o nich pamiętać. Do dziś na dachach starych zabudowań nierzadko pojawiają się azbestowe płyty, które same w sobie nie zagrażają zdrowiu, jednak ich pył (unoszący się podczas cięcia czy demontażu) jest rakotwórczy. Kadm i ołów mogą być stosowane do produkcji profili okiennych PCW, dlatego warto kupować okna tylko renomowanych producentów. Sam ołów występuje również w niektórych farbach. Dla bezpieczeństwa pokrywa się jej warstwę nieszkodliwym dla zdrowia preparatem.

Szkodliwe materiały budowlane: formaldehyd

Niebywale groźny jest także formaldehyd wykorzystywany do produkcji lakierów, barwników, klejów, płyt paździerzowych, pianek, papy i mebli. Działa silnie uczulająco i drażniąco. Choć z czasem jego emisja maleje, i tak jest szkodliwy - między innymi podrażnia błony śluzowe, powoduje zapalenia dróg oddechowych oraz wywołuje silne bóle głowy. Ma także działanie rakotwórcze.

Szkodliwe materiały budowlane: benzen, toluen, chlorek winylu, fenole

Niebezpieczne oddziaływanie mają też benzen, toluenoraz ksylen występujące w żywicach, lepikach, klejach i farbach. Powodują bóle głowy, podrażnienia błon śluzowych, wątroby, nerek, zaburzenia układu nerwowego i choroby nowotworowe.

Zwracaj również uwagę na występowanie chlorku winylu w ramach okiennych, wykładzinach, panelach podłogowych oraz skrzydłach drzwi. W sztucznych obiciach kanap i foteli mogą być zawarte fenole, które stopniowo uwalniają się do atmosfery - w konsekwencji podrażniają drogi oddechowe oraz skórę.

Zagrożeniem w budynku może stać się również promieniowanie. Uwalniany radon – z żużlobetonu, cegieł i kamieni naturalnych – może wywoływać nudności, zaburzenia układu pokarmowego oraz osłabienie organizmu.

Wybrane dla Ciebie