Szkło dekoracyjne w aranżacji wnętrza. Szklane drzwi wewnętrzne
Efektowne, ale i funkcjonalne - szkło dekoracyjne coraz częściej wykorzystywane jest przez architektów w aranżacji wnętrz. Już nie tylko w roli ozdobnego dodatku, ale także jako materiał na ściany, schody czy szklane drzwi. Podpowiadamy, jak efektownie wykorzystać szkło dekoracyjne w aranżacji wnętrz.
22.01.2014 15:37
Efektowne, ale i funkcjonalne - szkło dekoracyjne coraz częściej wykorzystywane jest przez architektów w aranżacji wnętrz. Już nie tylko w roli ozdobnego dodatku, ale także jako materiał na ściany, schody czy szklane drzwi. Podpowiadamy, jak efektownie wykorzystać szkło dekoracyjne w aranżacji wnętrz.
Estetyczne i bezpieczne szkło dekoracyjne
Szkło to dzisiaj nie tylko element okna czy zastawy kuchennej. Dekoracyjne szkło to tworzywo coraz śmielej wykorzystywane przez projektantów przy aranżacjach całych pomieszczeń, a nawet na budowie domu. Dlaczego? Pewnie dlatego, że jest ono efektowne i funkcjonalne, wbrew pozorom także trwałe.
– Szkło wykorzystywane np. do produkcji drzwi poddawane jest procesowi hartowania, co nadaje mu 7-krotnie większą wytrzymałość na uderzenia oraz na zmiany temperatury. Ponadto jest to materiał bardzo bezpieczny nawet, gdy dojdzie do jego uszkodzenia. Szkło kruszy się wtedy na kawałki bez ostrych krawędzi – tłumaczy Adam Hucz z firmy Invado.
Szklane domy
Przepuszczalność światła przez szkło sięga do 90%, dlatego też używa się go głównie do produkcji okien. Ale nie tylko. Coraz bardziej popularne są szklane ściany, podłogi, drzwi, a nawet schody. Odpowiednio dobrane i wykorzystane w aranżacji wnętrza dodadzą pomieszczeniom lekkości oraz przestronności.
- Szklane drzwi są zarówno atrakcyjne, jak i funkcjonalne, dlatego też zamontowanie ich w małych i ciemnych wnętrzach pozwoli na ich doświetlenie oraz optyczne powiększenie – mówi Adam Hucz, ekspert firmy Invado. - Warto zaznaczyć również, że szkło dekoracyjne odporne jest na działanie wody, łatwo także utrzymać je w czystości. Idealnie nadaje się więc do łazienki czy kuchni, gdzie wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferują bardzo szeroki wachlarz szkła dekoracyjnego o różnorodnych wzorach, kolorach, a także różnym stopniu przezroczystości, dlatego też łatwiej dopasować je do różnego rodzaju pomieszczeń.
Szkło dekoracyjne: moc dodatków
Szkło dekoracyjne łatwo poddaje się obróbce, co przekłada się na wiele możliwości jego zastosowania. Można nadać mu dowolny kształt, ale także kolor, co coraz chętniej wykorzystują designerzy, projektując odważne i ciekawe dodatki. Ze szkła dekoracyjnego wyrabiać można niemal wszystko: od wazonów i świeczników poprzez stoliki, gabloty, do wyszukanych umywalek.
Dzięki różnorodności wzorów, kolorów oraz form szklane wyroby są bardzo uniwersalne i łatwo dopasować je do prawie każdego wystroju oraz rodzaju pomieszczenia. Ich zaletą jest również ponadczasowość oraz to, że szybko się nie znudzą. Właściwie dobrane szklane przedmioty zmienią charakter wnętrza, nadając mu osobliwy, niepowtarzalny klimat.