Trwa ładowanie...
d3fjw58
czerń

Szary i czarny nie musi być nudny

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szary i czarny nie musi być nudny
(shutterstock)
d3fjw58

Szary staje się znowu modny, czarny to wyraz ekstrawagancji i odwagi właściciela mieszkania. Jak stosować te kolory by wnętrza nie były nudne?

Szare wnętrza nie muszą być nudne, ponieważ szary to kolor mający wiele odcieni. Może być ciemny, prawie czarny jak granit, ale może być również jasny, srebrzysty, rozświetlający wnętrze. Kolor ten kojarzy się ze stalą, srebrem lub betonem. Sprawia wrażenie surowego i chłodnego. Nic więc dziwnego, że szare ściany idealnie sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych.

Ale kolor szary można też stosować we wnętrzach bardziej tradycyjnych czy wręcz przytulnych. Pokoje w szarościach wcale nie są ponure. Kolor szary stanowi doskonałą przeciwwagę dla ciepłych barw, sprawi, że wnętrza nie będą „przesłodzone”.

d3fjw58

Kolory te jednak trzeba dobierać bardzo umiejętnie. Najczęściej popełnianym błędem w wyborze szarego koloru ścian jest wybór zbyt ciemnego odcienia szarości na ściany do pomieszczenia. Warto zastanowić się nad jaśniejszymi, bardziej rozbielonymi odcieniami lub radykalnym przełamaniem sprawdzonymi barwami: bielą lub écru. To najbezpieczniejsze połączenia. Jeżeli po pomalowaniu uznamy, że szare ściany są zbyt ciemne we wnętrzu, a wolelibyśmy uniknąć ponownego malowania, spróbujmy uratować wystrój wnętrza dokładając dodatki w jasnych, pastelowych kolorach.

Ciekawym rozwiązaniem we wnętrzach z udziałem koloru szarego jest tapeta bądź fototapeta na fragmencie wybranej, niezagospodarowanej ściany lub całości ściany. Fototapeta sprawi, że pokój wyda się optycznie większy i bardziej interesujący. Podobnie ma się sprawa z mniejszymi formatami zdjęć lub różnej grafiki jako obrazami w ramie. Jeśli marzą nam się szare ściany, zaplanujmy kolorową kompozycję ścian: jedno- lub dwukolorową albo wielobarwną. W szarych wnętrzach doskonale będą się prezentować barwne, wzorzyste tapety, fototapety oraz inne mniejsze elementy o mocniejszej i nasyconej energią kolorystyce, które ożywią spokojną aranżację ścian.

Czerń w mieszkaniu

Pomysłów na czerń w mieszkaniu jest wiele. Dla najbardziej odważnych jest propozycja pomalowania całej ściany na czarno. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w dobrze doświetlonych pomieszczeniach i przy jasnej podłodze. Jeśli dodamy elementy w kolorze żółtym, czerwonym lub pomarańczowym, pokój będzie wyglądał bardziej nowocześnie. Do czarnego pasują też fioletowe dodatki. Warte polecenia jest wykorzystanie na ścianie czarnej tapety.

d3fjw58

Można też pokusić się o czarną podłogę. Nasze wnętrze stanie się bardziej eleganckie. Będzie też sprawiać wrażenie prestiżu, choć niestety nie jest zbyt praktyczna, bo znacznie bardziej widać na niej kurz. Rozwiązaniem pośrednim mogą być proste czarne listwy podłogowe. W połączeniu z jasną ścianą i posadzką będą na pewno przykuwały uwagę.

Czarne meble i dodatki

Jeśli i to za dużo, to niezwykle modne są ostatnio czarne, lakierowane meble. Nie jest to jednak dobry sposób dla pedantów, ponieważ na czarnym lakierze widać każdy palec i drobinę kurzu. W takiej sytuacji najlepsza okaże się wersja „light” i po prostu czarne dodatki: poduszki, narzuta, wazony czy ażurowe przesłony.

d3fjw58

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d3fjw58

d3fjw58
d3fjw58