Trwa ładowanie...
d36f8sj
szambo

Szambo ekologiczne a przydomowa oczyszczalnia ścieków

Szambo ekologiczne to rozwiązanie pośrednie pomiędzy zbiornikiem tradycyjnym a przydomową oczyszczalnią ścieków. Zapewnia ono dużą szczelność i jest niezwykle odporne. Czy jednak ekologiczne szambo jest warte swojej ceny? Sprawdziliśmy.
Share
Szambo ekologiczne a przydomowa oczyszczalnia ścieków
Źródło: Bamartech.pl
d36f8sj

Szambo ekologiczne to rozwiązanie pośrednie pomiędzy zbiornikiem tradycyjnym a przydomową oczyszczalnią ścieków. Zapewnia ono dużą szczelność i jest niezwykle odporne. Czy jednak ekologiczne szambo jest warte swojej ceny? Sprawdziliśmy.

Szambo ekologiczne a przydomowa oczyszczalnia ścieków

Na wstępie warto zaznaczyć, że szambo ekologiczne to zbiornik bezodpływowy. Wiele osób myli go z przydomową oczyszczalnią ścieków, jednak nie ma ono z nią wiele wspólnego. Zbiorniki ekologiczne to prefabrykaty, które przyjeżdżają na miejsce w gotowych do zmontowania elementach (i to właśnie różni je od tradycyjnych szamb). Zasada działania jest praktycznie taka sama. Zbiornik gromadzi ścieki, które po pewnym czasie trzeba wywieźć pojazdem asenizacyjnym.

d36f8sj

Szambo ekologiczne czy tradycyjne?

Tradycyjne szamba budowane na miejscu nie są zbyt trwałe. Ich największym mankamentem pozostają problemy z uszczelnieniem spoin. Wiele tradycyjnych szamb rozszczelnia się po pewnym czasie użytkowania, a ścieki wydostają się wprost do gruntu. Tak niekorzystna sytuacja może prowadzić do skażenia wód gruntowych. Więcej na temat tego rodzaju szamb oraz kosztów ich budowy przeczytasz w tym artykule.

Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na szambo ekologiczne. Tego typu zbiorniki mogą być wykonane z plastiku bądź betonu. Są szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, nacisk gruntu, korozję oraz na różnego zachodzące w glebie procesy. Żywotność zbiorników ekologicznych szacuje się na kilkadziesiąt lat.

Rodzaje szamb ekologicznych

d36f8sj

W ofertach handlowych znajdziesz dwa typy szamb ekologicznych:

Szamba z tworzywa sztucznego – najczęściej o przekroju koła z pofałdowanymi ścianami (w celu zwiększenia wytrzymałości). Nowoczesne zbiorniki z tworzyw sztucznych odznaczają się pełną szczelnością, żywotnością i odpornością na działanie zmiennych temperatur oraz nacisków podłoża. Ich istotną zaletą jest niewielka masa gotowego zbiornika. Plastikowe szamba są łatwe w transporcie, a ich montaż z reguły nie przysparza większego problemu. Ekologiczny zbiornik z plastiku powinien być odpowiednio zakotwiczony w gruncie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko jego wysadzania. Zakup takiego szmaba jest wskazany w przypadku, gdy na działce znajduje się studnia z wodą pitną.

Szamba z betonu – gotowe szamba z betonu są znacznie szczelniejsze niż ich odpowiedniki powstające na miejscu budowy. Prefabrykaty przeważnie wykonuje się z betonu B20, B40 oraz dodatków zmniejszających nasiąkliwość. Zbiornik zapewnia całkowitą szczelność i jest odporny na procesy zachodzące w ściekach. W ofertach handlowych znajdziesz zarówno szamba jedno- czy dwukomorowe, jak i modułowe (pojedyncze komory mogą być ze sobą łączone). Standardowa pojemność takich zbiorników to 6-12 m3 (takie pojemności nadają się do użytku przez kilkuosobową rodzinę).

Zakup większego zbiornika będzie utrudniony ze względu na duży ciężar. Masa prefabrykatów betonowych może też komplikować prace montażowe. Zbiornik opuszcza się do wykopu za pomocą urządzenia hydraulicznego. Dojazd wymaga stabilnego, utwardzonego gruntu.

d36f8sj

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Niektóre szamba są niewiele tańsze od przydomowych oczyszczalni ścieków, dlatego warto zastanowić się nad opłacalnością tego zakupu. Wybór powinien być uzależniony od warunków wodnogruntowych. Przydomowa oczyszczalnia wymaga wyodrębnienia przestrzeni na osadnik gnilny oraz pole infiltracyjne. Jeśli zatem masz niewielką działkę, zakup szamba ekologicznego będzie jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

W szambo warto także zainwestować w sytuacji, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, a gleba nieprzepuszczalna. W tym wypadku budowa przydomowej oczyszczalni ścieków byłaby nieopłacalna ze względu na niewielką wydajność oczyszczania.

Jednym z najistotniejszych plusów budowy przydomowej oczyszczalni ścieków pozostają mniejsze koszty eksploatacji. Cała instalacja wymaga jednego/dwóch wywozów osadu rocznie. Koszt wynajęcia pojazdu asenizacyjnego wynosi 200-400 zł na rok. Zbiorniki zamknięte opróżnia się mniej więcej co 3 tygodnie. W skali roku daje to 17 wywozów. Zatem łączny koszt eksploatacji szamba oscyluje wokół 1700-2400 zł.

d36f8sj

Koszty zakupu szamba ekologicznego

Najmniejsze szamba z tworzyw sztucznych mają pojemność do 5 m3. Nadają się do podłączenia domów letniskowych oraz budynków użytkowanych okresowo. Cena zakupu prefabrykatu to 2200-4500 zł. Za ekologiczne zbiorniki o pojemności do 10 m3 trzeba zapłacić powyżej 3000 zł. Szamba o takiej pojemności dobrze sprawdzą się w przypadku niewielkich budynków użytkowanych przed 1-2 osoby. W ofertach sprzedawców znajdziesz też ekologiczne, jednokomorowe zbiorniki o pojemności 12 m3 (przeznaczone do użytku przez kilkuosobową rodzinę). Koszt zakupu dobrej jakości szamba ekologicznego o pojemności 12 m3 to wydatek rzędu 5000 zł.

Prefabrykowane szamba z betonu są nieco tańsze. Za zbiornik o pojemności do 5 m3 zapłacimy ok. 1000 zł. Szambo o pojemności do 10 m3 kupimy za niespełna 2200 zł. Z kolei większe zbiorniki (12 m3) będą wydatkiem oscylującym wokół 2200-2500 zł. W ofertach producentów trudno znaleźć gotowe betonowe zbiorniki o większej pojemności.

W niektórych przypadkach trzeba także zapłacić za montaż zbiornika. Przed dokonaniem zakupu dogadaj tę kwestię ze sprzedawcą. Niektóre firmy oferują montaż w cenie zakupu, inne oczekują dodatkowego wynagrodzenia. Jeżeli chcesz wycenić koszt zakupu, transportu i montażu prefabrykowanego szamba – z tworzywa sztucznego lub betonowego – możesz skorzystać z darmowego kalkulatora.

d36f8sj

Czy ekologiczne szambo jest warte swojej ceny?

Z pewnością tak. Cena szamba ekologicznego jest niewiele wyższa od kosztów wybudowania zbiornika tradycyjnego. Poprzez zakup szczelnego zbiornika zyskujesz pełną ochronę przed zanieczyszczeniami ze ścieków. Dodatkowo oszczędzasz czas potrzebny na montaż. Budowa szamba tradycyjnego trwa do 2 tygodni, a montaż gotowego zbiornika ekologicznego to zaledwie 1 dzień.

d36f8sj

Podziel się opinią

Share
d36f8sj
d36f8sj