Szafka pod telewizor - jak wybrać praktyczny i gustowny mebel

W dobie posiadania wielu urządzeń elektronicznych warto pomyśleć o urządzeniu miejsca, które pozwoli ujarzmić chaos związany z ich rozmieszczeniem. Dobra szafka pod telewizor będzie nie tylko świetnie wyglądać, ale przede wszystkim zapewni miejsce dla wielu elektronicznych gadżetów, a także płyt z ulubionymi filmami czy muzyką. Jakie rozwiązania są dostępne na rynku? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Odpowiednio dobrana szafka nie tylko uporządkuje sprzęt elektroniczny, ale także będzie cieszyć oko
Odpowiednio dobrana szafka nie tylko uporządkuje sprzęt elektroniczny, ale także będzie cieszyć oko
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ©magraphics - stock.adobe.com

17.11.2021 12:01

Przede wszystkim - styl

Pomimo że szafki różnią się kształtem, sposobem usytuowania czy materiałami, z których je wykonano, najważniejszym kryterium wyboru jest dopasowanie do stylu pozostałych mebli oraz metrażu pomieszczenia. Tak oto w dużych salonach można pozwolić sobie na ciemniejsze meble, które nie zwracają na siebie uwagi. Na małej powierzchni lepiej pokusić się o jasne kolory, które optycznie ją powiększą. Zdarza się również, jak na przykład w modelu Hilton, że szafka jest częścią całej kolekcji mebli. Nie zamyka to jednak pola do eksperymentów.

Do dyspozycji są zarówno wykończenia w barwach drewna, nadające się na przykład do wnętrz loftowych, jak również w połysku. Te drugie będą dobre do nowoczesnych apartamentów. Niektóre modele wyposażono w oświetlenie LED jak w przypadku oferowanej przez Komfort szafki Cosmo.

Diabeł tkwi w szczegółach

Na frontach i blatach najczęściej można spotkać płytę MDF laminowaną lub foliowaną. Plusami pierwszego rozwiązania są trwałość, odporność na uszkodzenia i wilgoć oraz łatwość czyszczenia. Na korzyść drugiej opcji przemawia niska cena, ale fronty foliowane wymagają większej ostrożności w eksploatacji. Bywają także płyty melaminowane, które są równie trwałe jak laminowane.

W ofertach przeważają meble stojące i tu praktycznym będzie wybór szafek na wyższych nogach, ułatwiających odkurzanie czy mycie podłóg. Z drugiej strony - niskie podstawki lub ich całkowity brak zapewnią lepszą stabilność. Bardziej pojemne propozycje posiadają metalowe stelaże. Tak jest w przypadku Tablo składającej się wyłącznie z półek, więc można na niej łatwo umieścić na przykład telewizor, amplituner kina domowego, odtwarzacz Blu-ray, dekoder telewizji cyfrowej, router oraz konsolę do gier i jeszcze zostanie wolne miejsce.

Jeżeli jednak nie chcecie mieć wszystkiego na widoku, to tutaj również dobrze jest dokonać przemyślanego zakupu i zapewnić sobie komfort w postaci funkcji cichego domyku. Na czym to polega? W szafce Kama szuflady wyposażono w mechanizm, który w ostatniej fazie zamykania stawia opór i powoduje wytracenie prędkości. Pozwoli to nie tylko uchronić powierzchnię materiału przed uszkodzeniami, ale także nie będzie drażnić domowników.

Istotna kwestia to rozmiar. Im większa głębokość i szerokość, tym bardziej stabilne podparcie i więcej miejsca na przedmioty, które chcemy umieścić. Jeśli chodzi o pierwszy parametr, to najczęściej jego wartość wynosi od 38 do 51 cm. Przy drugim można trafić zarówno na szafki o szerokości 80 cm jak i na takie, które mierzą 187 cm.

Wybór szafki pod telewizor nie musi być trudnym zadaniem, jeżeli wcześniej się do tego przygotujemy. Najłatwiej mają oczywiście osoby, które dopiero urządzają pokój. Niezależnie od sytuacji, na rynku jest spory wybór rozwiązań i z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego wnętrza.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)