Trwa ładowanie...

Szafa do zadań specjalnych – jak zaplanować wnętrze szafy?

Jak zaplanować wnętrze szafy, by jak najlepiej pełniła swoją funkcję? Koniecznie pomyśl o tym na etapie jej projektowania! Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie: wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by jak najlepiej zagospodarować miejsce. Jak zaprojektować wnętrze szafy? Podpowiadamy!

Materiał partnera: Homebook.pl
Pomysł na aranżację szafy Pomysł na aranżację szafy Źródło: deposithotos.com
d4lmfb2
d4lmfb2

Szafa do przechowywania – jaką wybrać? Szafa szafie nierówna – to oczywiste. Chodzi jednak nie tylko o jej styl i wygląd, ale także (a może przede wszystkim!) o funkcjonalność. Jaką szafę do przechowywania wybrać? To zależy: przede wszystkim od pomieszczenia, w jakim mebel ma stanąć. Uniwersalnym wyborem są szafy:

●     przesuwne – to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w dużych, jak i bardzo małych pomieszczeniach. Szafa przesuwna nie wymaga pozostawiania miejsca do otwierania drzwi, dlatego blisko niej może stanąć inny mebel;

●     narożne – to świetny sposób na wykorzystanie kąta, przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach. Róg pokoju można sprytnie wykorzystać i zyskać mnóstwo przestrzeni do przechowywania rzeczy;

●     wnękowe – kolejnym świetnym rozwiązaniem są szafy wnękowe. Dzięki nim rozwiązują się dwa problemy: zaaranżowania wnęki i zdobycia miejsca do przechowywania rzeczy.

d4lmfb2

Do wyboru masz gotowe modele lub szafy na wymiar. Wybierając rozwiązanie dostępne od ręki, nie masz zbyt wielkiego pola manewru, jeśli chodzi o wnętrze. W niektórych przypadkach możesz modyfikować elementy wyposażenia, często za dopłatą. Jeśli jednak wybierzesz szafę robioną na wymiar lub chcesz wykonać jej projekt samodzielnie, pole do popisu jest niemal nieograniczone – dobrze je wykorzystaj!

Pomysł na aranżację szafy deposithotos.com
Pomysł na aranżację szafy Źródło: deposithotos.com

Wnętrze szafy – co wziąć pod uwagę przed jego urządzaniem? Najważniejsze kwestie, jakie musisz wziąć pod uwagę przy planowaniu wnętrza szafy, to:

●     Ile osób będzie z niej korzystać? Inaczej trzeba zaprojektować szafę, z której będą korzystać 2 osoby, inaczej tę, która ma być przeznaczona do przechowywania rzeczy i sprzętów w sytuacji, gdy domowników jest kilku.

d4lmfb2

●     Co będzie głównie przechowywane w szafie? Zamierzasz trzymać w niej tylko ubrania czy także sprzęty, biżuterię i akcesoria?

●     Jakie ubrania dominują w Twojej garderobie? Jeśli masz dużo sukienek (szczególnie maxi), żakietów czy garniturów, koniecznie pomyśl o tym, by część z drążkiem na powieszenie ubrań w pionie była spora!

●     Czy z czasem może dochodzić do niej większa ilość rzeczy? Projektując wnętrze szafy, pamiętaj o tym, by nigdy nie planować miejsca „na styk”! To pewne, że prędzej czy później znajdą się w niej dodatkowe rzeczy, których początkowo nie brało się pod uwagę. Dlatego warto zostawić co najmniej 20% zapasu względem ilości rzeczy, które posiadasz aktualnie.

Pomysł na aranżację szafy deposithotos.com
Pomysł na aranżację szafy Źródło: deposithotos.com

Jak zaplanować wnętrze szafy krok po kroku? W planowaniu wnętrza szafy istotne jest nie tylko to, ile półek i wieszaków się w niej znajdzie, ale również wymiary poszczególnych elementów. Pod uwagę weź więc te najważniejsze kwestie:

d4lmfb2

●     głębokość szafy – minimalna głębokość szafy to 55 cm. Musisz wziąć pod uwagę szerokość wieszaka i zostawić zapas na rękawy ubrań. Jeśli szafa będzie miała mniejszą głębokość, ubrania będą pogniecione, a w przypadku szafy przesuwnej – drzwi będą o nie tarły;

●     wysokość – im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej staramy się wybierać mniejsze meble. W przypadku szafy szczególnie istotne jest jednak zachowanie pewnego minimum, jeśli chodzi o wymiary. Jeden z nich to wysokość drążka do wieszania ubrań. Minimalna odległość od podłogi to 90 cm (w przypadku koszul czy żakietów) i nawet 160-180 cm (w przypadku długich sukni);

●     szerokość półek i drążka – im szersze półki i drążek, tym więcej się na nich umieszcza – to oczywiste. Pamiętaj jednak o tym, że mają one swoją ograniczoną wytrzymałość. Im są dłuższe, tym bardziej są podatne na zginanie i odkształcanie, a w konsekwencji: na złamanie się. Dlatego przyjmuje się, że maksymalna szerokość półek i drążka to 1 metr.

Pomysł na aranżację szafy deposithotos.com
Pomysł na aranżację szafy Źródło: deposithotos.com

Akcesoria do szafy, które musisz miećPółki i drążek to jednak nie wszystko – to tylko niezbędne minimum. Pamiętaj również o zostawieniu miejsca na dodatkowe akcesoria, które pomogą zachować porządek w szafie i zapewnią łatwy dostęp do poszczególnych części garderoby i akcesoriów. To przede wszystkim:

d4lmfb2

●     szuflady – choć szuflada w szafie może wydawać się dziwnym pomysłem, to jest on jednak trafiony w dziesiątkę! Szuflady najlepiej sprawdzą się w dolnej części. Schowaj do nich bieliznę i drobne akcesoria albo niewielkie sprzęty, z których korzystasz sporadycznie;

●     kosze – wstawienie kosza do części z drążkiem na wiszące ubrania czy po prostu postawienie go na półkę również niesamowicie poprawi wygodę codziennego użytkowania szafy. Do koszy możesz schować większe sprzęty i akcesoria, dzięki czemu będą zawsze w jednym miejscu i nie będzie wrażenia bałaganu;

●     przegródki – czy to w szufladzie, czy na półce, przegródka zadba o porządek i łatwy dostęp do ubrań i akcesoriów. Sprytnie i subtelnie rozdziela rzeczy!

d4lmfb2

Dobrze dobrana szafa to podstawa porządku w domu – i nie ma w tym ani cienia przesady. Wybierając więc szafę do domu, przemyśl jej projekt w taki sposób, by przy jak najmniejszych gabarytach pomieścić w niej jak najwięcej, a przy tym mieć porządek! Ogromny wybór szaf i akcesoriów do nich znajdziesz na Homebook.pl.

Materiał partnera: Homebook.pl
d4lmfb2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lmfb2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj