Qaqwqwrqw

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Systemy przesuwne – znajomy komfort, wiele zastosowań

Niemal w każdym nowo powstającym domu inwestorzy decydują się na co najmniej jedno przeszklenie przesuwne. Najczęściej taki sposób otwierania stosowany jest w drzwiach tarasowych, lecz coraz częściej jego zalety wykorzystywane są również w innych przeszkleniach, a zwłaszcza tam, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy przestrzeni. Nowoczesne systemy okienne dostarczają wiele możliwości konstrukcyjnych, pozwalających dopasować rozwiązania do potrzeb danego pomieszczenia, wymagań budynku i indywidualnych upodobań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Systemy przesuwne – znajomy komfort, wiele zastosowań
(Vetrex)
Qaqwqwrqw

Niemal w każdym nowo powstającym domu inwestorzy decydują się na co najmniej jedno przeszklenie przesuwne. Najczęściej taki sposób otwierania stosowany jest w drzwiach tarasowych, lecz coraz częściej jego zalety wykorzystywane są również w innych przeszkleniach, a zwłaszcza tam, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy przestrzeni. Nowoczesne systemy okienne dostarczają wiele możliwości konstrukcyjnych, pozwalających dopasować rozwiązania do potrzeb danego pomieszczenia, wymagań budynku i indywidualnych upodobań. Przy odpowiednim zestawieniu konkretnych komponentów – okuć, profili, czy pakietów szybowych, można wykonać przeszklenia o dowolnych rozmiarach, satysfakcjonujących właściwościach w zakresie energooszczędności, izolacji akustycznej czy bezpieczeństwa.

Największym atutem okien przesuwnych jest oszczędność miejsca, ponieważ po otwarciu skrzydło wchodzi do wnętrza jedynie na głębokość kilku centymetrów, dzięki czemu uzyskuje się większą swobodę urządzenia przestrzeni wokół okna. Warto też wiedzieć, że w ramach jednego przeszklenia skrzydła przesuwne można dowolnie łączyć z innymi systemami otwierania, co daje jeszcze więcej możliwości aranżacji. Schematy połączeń skrzydeł uchylno-przesuwnych ze szkleniem stałym i skrzydłami uchylno-rozwiernymi przedstawione są poniżej:

Podziel się
Qaqwqwrqw

Przeszklenia przesuwne są też cenione za wygodę obsługi. Sterowanie nimi ułatwiają np. wózki jezdne zapewniające płynny ślizg nawet ciężkich skrzydeł czy okucia z tzw. aktywnymi rozwórkami, które podczas zamykania skrzydła dociskają je do ramy na całym obwodzie i odpychają podczas otwierania – tak, jak ma to miejsce w przypadku systemu Patio Automatic.

Podziel się

Fot. Okno Patio Automatic

Salon

Qaqwqwrqw

Przesuwne drzwi tarasowe – to podstawowe i najczęściej spotykane zastosowanie systemów przesuwnych. Tego rodzaju przeszklenia zwykle umieszczane są w salonie. Charakterystyczny sposób otwierania daje więcej możliwości aranżacji przestrzeni, co w przypadku tego pomieszczenia jest szczególnie istotne. Salon z jednej strony pełni funkcję najbardziej reprezentacyjnego wnętrza w całym domu – ważna jest więc jego estetyka, z drugiej zaś, w przypadku wizyt większej liczby gości, nierzadko wymaga tymczasowego przemeblowania. Przesuwne drzwi po otwarciu nie zajmują miejsca we wnętrzu, pozwalając na więcej swobody w ustawieniu mebli. Ponadto, zastosowanie drzwi przesuwnych optycznie powiększa przestrzeń, zwłaszcza gdy poziom tarasu jest równy poziomowi posadzki wewnątrz.

**

Podziel się

**

Qaqwqwrqw

Jeśli planujemy intensywne korzystanie z tarasu lub gdy w domu mieszkają małe dzieci albo osoby o obniżonej sprawności ruchowej – warto rozważyć drzwi tarasowe z tzw. niskim progiem. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko potknięcia i zwiększa komfort użytkowania drzwi. Sterowanie skrzydłami takiego przeszklenia można też dodatkowo ułatwić dzięki zastosowaniu elektrycznych silników otwierających i zamykających drzwi. Automatyczne sterowanie jest szczególnie przydatne w przypadku przeszkleń wielkogabarytowych, których waga skrzydeł może dochodzić nawet do 400 kg. Decydując się na tak duże przeszklenia, należy jednak pamiętać, aby wykonać je w systemie przystosowanym do takich realizacji, o odpowiednio wytrzymałych, szerokich i wzmocnionych profilach. Wszystkie te cechy spełnia system Vetrex Slide 82, który oprócz wyjątkowej funkcjonalności charakteryzuje się niespotykaną wśród innych systemów przesuwnych izolacyjnością termiczną.

Podziel się

Fot. Okno Vetrex Slide 82

Okno do kuchni

Qaqwqwrqw

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w którym zastosowanie okna przesuwnego okazuje się pomysłem trafionym w dziesiątkę. Parapet okienny jest często integralną częścią blatu kuchennego, na którym znajduje się mnóstwo rzeczy i aby otworzyć okno - trzeba uprzątnąć wszystkie przedmioty, które się na nim znajdują. Zajmuje to sporo czasu i jest niewygodne. Stolarka wyprodukowana w systemie przesuwnym nie zabiera miejsca w pomieszczeniu, dlatego okno można umieścić tuż za zlewem bez obawy, że jego skrzydło wejdzie w kolizję z baterią zlewozmywakową. Co więcej, takie przeszklenie można wykonać na bazie nawet szerokich, energooszczędnych profili, szklonych ciepłochronnymi pakietami szybowymi, dzięki którym okno uzyskuje korzystne parametry w zakresie izolacji termicznej. Możliwość stosowania w takich oknach dowolnych profili pozwala ujednolicić stolarkę w całym domu także pod kątem estetycznym. Dzięki temu okna przesuwne i tradycyjne rozwierno-uchylne nie różnią się szerokością ram. Dobrym rozwiązaniem w
przypadku okna do kuchni okazuje się system dostępny w ofercie Vetrex – Patio Light.

Podziel się

Fot. Okno Patio Light

Okno do biura

Qaqwqwrqw

Wynajem powierzchni biurowych jest kosztowny, dlatego firmy starają się maksymalnie efektywnie wykorzystać przestrzeń. W takich warunkach okno przesuwne sprawdza się doskonale. Pozostawia więcej możliwości w urządzaniu gabinetu i pozwala szybko go przewietrzyć. W pomieszczeniu do pracy ważny jest komfort akustyczny, dlatego okno powinno być wyposażone w pakiet szybowy o korzystnych parametrach w zakresie izolacji dźwięków Uzyskanie dobrego współczynnika izolacyjności akustycznej jest możliwe przy zastosowaniu w konstrukcji okna odpowiedniego profilu i pakietu szybowego. Dzięki dużej swobodzie w doborze tych komponentów, okna przesuwne do gabinetu mogą stanowić barierę dla hałasu i zapewniać spokojne warunki do pracy. Również w tym przypadku korzystnym rozwiązaniem okazuje się system oferowany przez Vetrex – okno Patio Light.

Okno do sypialni

Ważnym jest, by podczas snu, dostarczać do sypialni świeże powietrze. Pomoże nam w tym nowoczesny system okien odstawno-przesuwnych typu Patio Air, charakteryzujący się specjalną konstrukcją umożliwiającą mikrowentylację, a więc stałą wymianę powietrza. Wyjątkowa budowa tego systemu pozwala na odstawienie skrzydła od ramy jednakowo na całym obwodzie, dzięki czemu szczeliny wentylacyjne są niemal niewidoczne. Co ważne – okno posiada aż cztery zaczepy antywyważeniowe w każdym skrzydle, a okucie pozostaje zaryglowane także w pozycji mikrowentylacji, zapewniając domownikom poczucie bezpieczeństwa.

Przedstawione powyżej rodzaje systemów przesuwnych i ich możliwe zastosowanie w konkretnym pomieszczeniu jest przykładowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w salonie zamontować okna typu Patio Air, a w sypialni spektakularne przeszklenia typu HST – takie jak okno Vetrex Slide 82.

W celu zapoznania się z pełną ofertą nowoczesnych okien przesuwnych, dopasowanych do oczekiwań inwestorów warto odwiedzić stronę: Vetrex.

Polub WP Dom
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw