Sypialnia twoich snów, czyli sztuka ścielenia łóżka

Jeśli marzy ci się sypialnia jak z luksusowego katalogu, wiedz, że nie musisz w tym celu inwestować w drogie meble czy pościel. Kluczem do sukcesu jest efektowne ścielenie łóżka. Potwierdzają to triki podpatrzone w światowej klasy hotelach i apartamentach.

Sypialnia twoich snów, czyli sztuka ścielenia łóżka
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

31.01.2018 | aktual.: 02.02.2018 09:48

Wielu z nas, ruszając w podróż, cieszy się na myśl o spaniu w luksusowym łóżku hotelowym. To zwykle kojarzy się z komfortem i dobrze przespaną nocą. Hotelowe sypialnie kuszą ponadto wysmakowaniem, co często zawdzięczają różnym technikom ścielenia łóżka z warstwowym układem materacy i pościeli. Podstawą jest oczywiście wygoda, ale liczy się też ogólny charakter aranżacji sypialni. Jeśli masz wygodny materac w domu, pozostaje ci tylko efektownie zasłać łóżko, by zapewnić sobie namiastkę hotelowych zbytków.

Niekiedy wystarczy wygładzić kołdrę i rozłożyć pikowaną narzutę czy pled o ciekawej fakturze – na tyle szerokie, by zakryły boki materaca. Kilka poduszek opartych o zagłówek lub ułożonych przy nim jedna na drugiej doda sypialni szyku za dnia. Wieczorem możesz je schować do szuflady pod łóżkiem albo odłożyć na stojący obok fotel. Łącząc różne odcienie i faktury tekstyliów, uzyskasz wyrazisty efekt. To nic trudnego! Zobacz, jak robią to inni.

Łoże Francuza

Francuzi powiadają, że tym jest sen dla umysłu, czym pożywienie dla ciała. Cenią sobie zatem dobry smak i odpowiednią oprawę snu. Sypialnie naszych zachodnich sąsiadów opływają w luksusy. Są dekoracyjne, ale gustowne. Bazą do stworzenia udanej aranżacji może być np. pikowany zagłówek łóżka. Włóż na materac prześcieradło z gumką. Następnie połóż tradycyjne i obowiązkowo wsuń każdy z jego boków pod materac, kopertowo zaginając rogi. Prześcieradło może być pokryte stylowym wzorem, który od czasu do czasu ukradkiem wyjrzy spod kołdry. Ta powinna być cienka. Najlepiej poszukaj modelu z dodatkowym pasem materiału od strony stóp, który wsuwa się pod materac. Dzięki temu nogi pozostaną zawsze przykryte, a kołdra nie będzie się zsuwać. W ciągu dnia łóżko powinny zdobić przynajmniej dwa rzędy dekoracyjnych poduszek z ornamentowymi aplikacjami lub frędzlami. Dobrej jakości pościel nie potrzebuje narzuty.

Spanie po śródziemnomorsku

To idealna opcja na lato. Nie jest bowiem potrzebna gruba kołdra – do przykrycia wystarczy zwiewne prześcieradło! Na materacu połóż ochraniacz, a następnie delikatnie nałóż prześcieradło z gumką. Kolejne, prostokątne prześcieradło rozłóż na całym łóżku, a następnie od strony zagłówka zrób zakładkę o szerokości ok. 45 cm. Boki materiału wsuń pod materac. Podobnie zrób z prześcieradłem od strony stóp. Od wezgłowia aż po koniec zakładki z prześcieradła ułóż pionowo poduszki w trzech rzędach. Frontowe powinny być mniejsze i dekoracyjne. Całość zwieńczy pled położony w nogach łóżka, tak by tworzył pas o szerokości ok 60–70 cm.

Najlepiej podwinąć go po bokach pod materac podobnie jak prześcieradło. Gdy noc okaże się chłodniejsza, będziesz mógł szybko sięgnąć po niego, by się okryć.

Futon, czyli japońskie łóżko

Jeśli nie masz wysokiej ramy łóżka, nie przejmuj się. Możesz urządzić stylowe wnętrze na wzór japoński. Japończycy śpią w niskich łóżkach czy wręcz na materacach, które rano roluje się i chowa. Do dziś takie łóżka spotyka się jeszcze w japońskich hotelach i pensjonatach o światowym standardzie.
Nowoczesne wschodnie apartamenty są jednak na ogół wyposażone w niskie drewniane ramy wypełnione materacem. Zwykle rozkłada się na nim specjalną bawełnianą matę – shikibuton. Bezpośrednio na niej kładzie się lekką kołdrę, pokrytą siateczkowym materiałem umożliwiającym swobodny przepływ powietrza. W tym minimalistycznym systemie ścielenia łóżka sprawdzi się jedna czy dwie poduszki. Warto też zadbać o tatami, czyli maty podłogowe, które układa się po jego obu stronach, byś po wstaniu zamiast zimnej posadzki poczuł przyjemne ciepło pod stopami.

Spanie w USA

Amerykańskie sypialnie słyną z rozmachu. Są przestronne, a stojące w nich łóżka przekraczają wymiarami europejskie standardy. Amerykanie często kupują pościel w zestawach, by zapewnić ogromnej przestrzeni snu stylistyczną spójność. A nie jest to takie proste przy pożądanej przez nich liczbie prześcieradeł, pledów, narzut, kołder i poduszek. Te zwykle nie wymagają powłoczek – bezposzewkowe elementy łóżkowej garderoby można prać w pralce.

Kołderki i koce są lekkie. Urządzając sypialnię po amerykańskun pozwól im raczej spływać z łóżka. Zadbaj też o prześcieradło wykończone falbanami.
Poranne ścielenie łóżka w USA to swoisty rytuał. Przygotuj się zatem na staranne i długie gładzenie każdej z warstw i czasochłonne porządkowanie poduszek. Żadna fałdka nie ma racji bytu, nawet gdy na dzień przykryjesz łóżko dodatkowo dekoracyjną narzutą.

Ścielenie łóżka po kanadyjsku

A może zamiast gładzić pościel, lepiej zaparzyć kawę i zjeść śniadanie? Jeśli pragniesz nienagannej sypialni, ale nie masz czasu lub zapału do ścielenia łóżka, zainteresuje cię patent stworzony przez kanadyjskich projektantów, Smartduvet. To inteligenta kołdra, która sama rozkłada się na łóżku, gdy z niego wstaniesz.
Wystarczy zaprogramować system na dowolną porę. Zasada jego działania nie jest skomplikowana i pozwala co rano zaoszczędzić nieco czasu. Dzięki nadmuchiwanej płachcie umieszczonej między kołdrą a poszewką, Smartduvet nadyma materiał, który rozkłada się na materacu, tworząc nieskazitelnie gładką powierzchnię. Co więcej, sprytnym urządzeniem można też sterować za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Czy technologia zrewolucjonizuje ścielenie łóżek także w najbardziej wysmakowanym stylu? Póki co hotele nadal korzystają z usług wykwalifikowanych pokojówek, które przywracają sypialniom nienaganny wygląd w zaledwie kilka minut.

łóżkosypialniaaranżacja sypialni
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)