Sypialnia mała, ale doskonała!
Pokój, w którym śpimy, to najważniejsze pomieszczenie w domu. Tutaj przecież odpoczywamy, jest to więc nasz azyl i świątynia. Jak urządzić sypialnię, aby służyła nam jak najlepiej?
12.10.2018 | aktual.: 17.10.2018 08:38
Nawet w niewielkim mieszkaniu warto wygospodarować przestrzeń, która będzie oddzielona od innych pomieszczeń i pozwoli nam na pełny relaks nie tylko w nocy, ale również w dzień, jeśli tego potrzebujemy. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia sen powinien być niezakłócony. Ale to, czy się wyśpimy i wstaniemy w dobrym humorze, nie zależy wyłącznie od czasu, który spędzimy w sypialni Na nasze samopoczucie ma wpływ również wygląd tego pomieszczenia – rodzaj mebli, ich ustawienie oraz oświetlenie. Coraz więcej osób traktuje własną sypialnię jako miejsce, do którego goście nie mają wstępu i przywiązuje ogromną wagę do jej wyglądu.
Łóżko na dzień dobry i dobranoc
Najważniejszym meblem w każdej sypialni jest oczywiście łóżko. Z jednej strony w małym pokoju nie możemy sobie pozwolić na naprawdę wielkie łoże, ale z drugiej – musimy zadbać o komfort swojego snu. Łóżko przeznaczone dla jednej osoby powinno mieć co najmniej 90 cm szerokości, podwójne – 160 cm. Ważne jest nie tylko to, co widać, czyli rama łóżka, ale również niewidoczna na pierwszy rzut oka drabinka, na której leży materac. Najtańsze, ale i najmniej komfortowe rozwiązanie to pełna płyta. Wygodniejsze i zdrowsze dla naszych kręgosłupów są stelaże z drewnianych, lekko wygiętych i elastycznych listewek. Im jest ich więcej, a odstępy między nimi mniejsze, tym lepiej. Spoczywający na listewkach materac nie może odkształcać się trwale pod ciężarem naszego ciała. Jeżeli lubimy w łóżku czytać czy oglądać filmy na laptopie, wybierzmy łóżko z szerokim tapicerowanym wezgłowiem, o które będziemy się mogli oprzeć wygodnie w pozycji siedzącej. Takie rozwiązanie zastosowano na przykład w modelu Summer oferowanym przez polską firmę Meble Wójcik.
Sypialnia w dobrym świetle
Relaks umożliwia nie tylko wygodne łóżko, ale również umiejętnie dobrane oświetlenie sypialni. Coraz więcej osób rezygnuje z lamp sufitowych, które przy małej powierzchni mogą przytłaczać, na rzecz kinkietów na ścianach. W sypialni przydają się również lampki nocne przy łóżku. Warto zadbać o wygodny dostęp do wyłączników, abyśmy, kładąc się spać, mogli zgasić światło nie wstając z łóżka. Jeśli tylko powierzchnia na to pozwala, w sypialni oprócz łóżka możemy mieć również szafę na ubrania. Korzystanie z niej wieczorem lub wcześnie rano stanie się łatwiejsze, jeśli będzie dodatkowo oświetlona – na przykład przy użyciu reflektorków zintegrowanych z korpusem, jak w modelu Monaco z kolekcji firmy Meble Wójcik. Oświetlenie sypialni powinno być ciepłe i przytłumione, poza jednym wyjątkiem. Jeśli w naszej małej sypialni zmieści się niewielka toaletka, to najlepiej sprawdzą się przy niej lampki, które dają jasne, chłodne światło.
Sypialnia zgodnie z zasadami Feng shui
Coraz więcej osób, urządzając sypialnię, małą czy dużą, stara się czynić to zgodnie z Feng shui czyli wywodzącymi się ze starożytnych Chin zasadami aranżowania przestrzeni w zgodzie z naturą. Łóżko powinno być wykonane z materiałów naturalnych i koniecznie z wezgłowiem szerokim, drewnianym lub obszytym naturalnym materiałem. Ważny jest również kształt sypialnianych mebli. Łóżko i szafa nie powinny mieć ostrych kantów. Zdecydowanie lepsze są kształty zaokrąglone, które korzystnie wpływają na nastrój osoby wypoczywającej, zaś w małym pokoju ułatwiają dodatkowo poruszanie się bez ryzyka wpadania na ostre krawędzie. Nawet w najmniejszej sypialni urządzonej zgodnie z zasadami Feng shui nie ma miejsca dla składanych kanap i sof. Są one symbolem pośpiechu i chaosu, a więc zaprzeczeniem tego, czym nawet najmniejsza sypialnia być powinna – świątynią relaksu.
Urządzenie małej sypialni to duże wyzwanie. Jednak nawet przy niewielkiej powierzchni możemy stworzyć pomieszczenie, w którym z przyjemnością będziemy co wieczór kładli się spać i z radością co rano wstawali.