Świetnie urządzone mikroapartamenty wielkości twojego salonu
02.06.2018 | aktual.: 04.06.2018 13:06
Jak z kawalerki zrobić przestrzeń wygodną, funkcjonalną i nowoczesną? O tym, jak dużym wyzwaniem jest zaprojektowanie małego mieszkania, najlepiej wiedzą architekci z THE SPACE, którzy zaprojektowali w Gdańsku mikropartamenty o powierzchni od 12 do 20 mkw.
Mikroapartamenty powstają w zachodnich metropoliach od lat. Prawdopodobnie najmniejsze mieszkanie na świecie znajduje się w Rzymie, tuż obok Panteonu. Jego powierzchnia to 7 mkw. Na tej niewielkiej przestrzeni udało się zmieścić kuchnię, sypialnię i łazienkę. Włoski architekt Marco Pierazzi, który je odkrył, kupił i urządził, zaprojektował je tak, że da się w nim ponoć normalnie żyć. W Japonii do perfekcji opanowano urządzanie idealnie funkcjonalnych lokali (koniecznie z osobnymi toaletami i łazienkami) o absurdalnie niewielkich metrażach.
Wymagające wnętrza
- Projekt wnętrz mikroapartamentów w Gdańsku, o powierzchni między 12 a 20 mkw., z przeznaczeniem na wynajem dla młodych osób, to jeden z ciekawszych projektów w naszej pracowni. Wymagający, aby na tak małych metrażach zachować pełną funkcjonalność przestrzeni, z dbałością o estetykę i ergonomię. Interesujący, gdyż pozostawiono nam wolną rękę w doborze stylu i formy projektowanej przestrzeni - mówi Dorota Maksymowicz, architekt i właściciel biura projektowego THE SPACE.
Nowocześnie urządzone
Niewielki aneks kuchenny, szafa, łóżko, biurko i mała łazienka, dwuosobowa sofa z funkcją spania - to wszystko mieści się na kilkunastu metrach kwadratowych. Wnętrza minikawalerek są nowocześnie urządzone dzięki połączeniu bieli z drewnem. Architekci postawili na prostotę i wielofunkcyjność rozwiązań. Każdy metr tej przestrzeni został odpowiednio zagospodarowany, ale nie ma przy tym efektu zagracenia.
Łóżko ze ściany
Mikroapartamenty to ciekawe rozwiązanie dla osób, które stawiają pierwsze kroki w dorosłość. Każdego roku liczba takich inwestycji w miastach rośnie. Gdańsk, Wrocław i Lublin to tylko kilka przykładów, gdzie można je znaleźć. Wśród rozwiązań stosowanych w tak małych mieszkaniach na szczególną uwagę zasługuje ukrycie strefy sypialnianej w ścianie. To możliwe dzięki zaprojektowaniu zabudowy, w której można schować nie tylko materac, ale także opuszczany blat pełniący funkcję biurka.
Malutka łazienka z potencjałem
Nawet 3-metrowa łazienka daje się praktycznie zaaranżować, o ile jest to pomieszczenie na planie kwadratu. Koniecznym zabiegiem jest jednak rezygnacja z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Narożna i owalna zajmuje mniej miejsca niż kabina prostokątna, a jest równie wygodna i przestronna. Równie duże znaczenie jak praktyczne umiejscowienie sprzętów ma jasna kolorystyka wnętrza.