Świetne pomysły na poddasze z oknami dachowymi w roli głównej

Świetne pomysły na poddasze z oknami dachowymi w roli głównej
Źródło zdjęć: © PLASTERLINA

22.05.2017 | aktual.: 23.05.2017 12:25

Są koniecznością na poddaszu użytkowym. Okna dachowe zapewniają tam bowiem odpowiednie doświetlenie, decydują o funkcjonalności pomieszczenia i tworzą atmosferę wnętrza. Dlatego ich rozplanowanie i wielkość ma tak ogromne znaczenie dla użytkowania przestrzeni pod skosami.

W sypialni na poddaszu okna dachowe to cudowny pomysł na relaks pod gwiazdami. Jednak już nad ranem, gdy słońce zaczyna mocniej przyświecać, nieodzowne okazują się zaciemniające rolety. Na powyższym przykładzie kolorystycznie nawiązują one do ścian we wnęce, gdzie ustawiono łóżko. Taki zabieg dekoracyjny nadaje wnętrzu spójności.

1 / 6

Energetyczny poranek

Obraz
© Pracownie Wnętrz KODO

Jeśli z rana potrzebujesz więcej energii, postaw na jasną aranżację sypialni na poddaszu. Wnętrze doskonale doświetlają dwa duże okna dachowe umieszczone obok siebie. Dzięki temu zyskasz nie tylko wiele przestronności, ale też dobre miejsce na stworzenie w sypialni kącika do pracy z dobrze rozświetlonym biurkiem. Zamontowane na przeszkleniach żaluzje pozwolą ci szybko odciąć dopływ światła, gdy poczujesz się senny.

2 / 6

Światło na salonach

Obraz
© Artema Pracownia Architektury Wnętrz Agnieszka Krawczyk

W salonie, który zwykle dzieli się na wiele stref funkcjonalnych, warto zainwestować w duże okna dachowe. Zwłaszcza jeśli wystrój wnętrz obfituje w ciemne elementy. Tu światło doskonale spełnia się w roli kreatora przestrzeni, optycznie ją powiększając. Jeśli dostęp do okien jest utrudniony, warto skorzystać ze zdalnych sposobów sterowania nimi. Opcja na pilota w takiej sytuacji sprawdzi się doskonale.

3 / 6

Bezpieczne rozwiązanie

Obraz
© PERSKA STUDIO projektowanie wnętrz

Maluchy mają dużą potrzebę naturalnego światła i zwykle funkcjonują zgodnie z jego rytmem. W przypadku pokojów dziecięcych na poddaszu okna dachowe powinny być umieszczone na tyle wysoko, by utrudniać pociechom samodzielne otwieranie. Ważne jest też, by nie ustawiać pod nimi żadnych mebli, na które łatwo jest się wspiąć. Klamka z blokadą dodatkowo ogranicza ryzyko wypadnięcia z okna, a laminowana szyba nie stłucze się nawet przy silniejszym uderzeniu.

4 / 6

Dyskretne doświetlenie

Obraz
© APP TREDNY Autorska Pracownia Projektowa

Widna łazienka to marzenie nie tylko mieszkańców bloku. Nawet w domach jest niekiedy problem z uzyskaniem takiego pomieszczenia. Czasami ograniczają to przepisy budowlane narzucające brak otworów okiennych w murach położonych bliżej niż 4 m od działki sąsiada. Niekiedy to właśnie sąsiedztwo za oknem sprawia, że nie chcemy decydować się na okno w łazience. Jeśli jednak jest ona usytuowana na poddaszu, dyskrecję mamy gwarantowaną. Okna dachowe zapewniają tu ponadto lepsze doświetlenie niż pionowe i nierzadko ograniczają aranżację wnętrz w znacznie mniejszym stopniu.

5 / 6

Jasno nad blatem

Obraz
© INOSTUDIO

Przeszklenia nad blatem roboczym sprawdzają się znacznie lepiej w ciągu dnia niż dodatkowe sztuczne oświetlenie. Okna dachowe do kuchni powinna cechować podwyższona odporność na wilgoć (w tym opary wydobywające się w trakcie gotowania). Warto też, by były zaopatrzone w dodatkowy system wentylacji. Dzięki temu szyby nie będą zaparowane.

6 / 6

Jadalnia pod chmurami

Obraz
© Superpozycja Architekci

Okna dachowe najlepiej jest rozmieścić w strategicznych miejscach, by potem nie okazało się, że zamiast nad stołem, wypadły nad komodą czy w miejscu, gdzie powinna stanąć szafa. Usytuowane dokładnie nad jadalnią stworzą sympatyczny kącik do rodzinnych posiłków i spotkań w gronie znajomych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)