Trwa ładowanie...

Świece zapachowe – trwałe i obłędnie pachnące

Wybór świec do domu nie powinien być przypadkowy. Liczy się nie tylko ich zapach i wygląd, ale również to, z czego są wykonane. Niektóre składniki negatywnie wpływają na nasze zdrowie, a nawet mogą być rakotwórcze. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tej dekoracji wnętrz.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Świece zapachowe – trwałe i obłędnie pachnąceŹródło: Photo by Joanna Kosinska on Unsplash
dy1agnn
dy1agnn

Węch jest bardzo ważnym zmysłem. Pozwala nam wyczuć, czy jedzenie jest świeże, czy nie, podpowiada wybór perfum, przywraca wspomnienia, wpływa na emocje. Nad wyborem zapachu do domowych wnętrz zastanawiamy się zwykle mniej niż nad wyborem perfum. A przecież miły zapach w domu jest przyjemnym aspektem codzienności. Dostarczają nam go np. świece zapachowe. Wybór okazuje się jednak niełatwy, gdy zaczniemy brać pod uwagę ich skład.

Uwaga na trujące substancje

Okazuje się, że wosk parafinowy, który jest powszechnie stosowanym skladnikiem świec, może być dla nas szkodliwy co najmniej tak jak papierosy. Podczas spalania świeczek z aromatem wydzielają się toksyny (formaldehyd, benzyn, toluen i ftalany). Mogą one wpłynąć na problemy z koncentracją, wywołują bóle głowy, problemy ze spojówkami, a często także problemy z układem oddechowym, zwiększają nawet ryzyko zachorowań na nowotwory. Oczywiście jednorazowe zapalanie takich świec nie zaszkodzi. Problem może pojawić się wtedy, gdy raczymy się nimi przez wiele godzin.
Kto by przypuszczał, że objawy, takie jak kaszel, chrypka i podrażnienia oczu, są związane z tak niewinnym drobiazgiem, jakim są świece zapachowe?

W niezależnych badaniach przeprowadzonych przez Public Health England's Centre for Radiation, Chemical & Environmental Hazards w pomieszczeniach, które nie są dobrze wentylowane, formaldehyd bardzo szybko dociera do płuc, w następstwie czego mogą występować krwawienia z nosa, kaszel, obrzęki gardła czy zmiany nowotworowe. Dlatego wybieraj świece sojowe, które są bezzapachowe, albo te z wosku pszczelego. Naukowcy ostrzegają też przed niektórymi zapachami, które źle wpływają na nasz organizm. Są to m.in. aromat cytrynowy (limonen), zapach drzewa sandałowego i drewna agarowego.

dy1agnn

Postaw na jakość

Dobre świece zapachowe składają się z nietoksycznych substancji, do których zalicza się wosk pszczeli, lub z wysokiej jakości parafiny, która ma standard spożywczy, oraz z czystych olejków eterycznych. Ponadto w takich świecach olejki tworzone są przez dobrych perfumiarzy, knot jest wykonany tylko z bawełny i nie ma w składzie metali ciężkich (w niektórych świecach niestety takie występują). Produkcja świec odbywa się w nowoczesnych fabrykach, często przypominających laboratoria. Lepiej kupować świece od znanych producentów, w ich markowych sklepach. Na rynku dostępnych jest wiele podróbek wątpliwej jakości, które nie dość, że mogą nam zaszkodzić, to jeszcze wcale nie mają przyjemnego zapachu. Jeżeli zależy ci na miłej atmosferze w domu, warto zrobić dokładne rozeznanie w świeczkach zapachowych dostępnych na rynku. Za dobrą jakość trzeba zapłacić więcej, ale biorąc pod uwagę zdrowie – to się opłaca.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dy1agnn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy1agnn