Trwa ładowanie...

Świece zapachowe mogą być szkodliwe dla zdrowia. Sprawdź, których powinieneś unikać

Sprawdzonym sposobem na wyczarowanie bajkowego nastroju są świece. Miło się spędza czas w pomieszczeniach wypełnionych blaskiem i aromatem uwalnianym w trakcie ich palenia się. Gdy zasiadasz w salonie, nie podejrzewasz nawet, że płonące obok świece mogą być zagrożeniem dla zdrowia.

Świece zapachowe mogą być szkodliwe dla zdrowia. Sprawdź, których powinieneś unikaćŹródło: Unsplash
dv78xos
dv78xos

Niebezpieczne związki

Badania przeprowadzone niedawno, dotyczące oceny bezpieczeństwa świec ozdobnych, dały bardzo niepokojące wyniki. Okazało się bowiem, że płonąca świeca uwalnia niebezpieczny benzen. Krąży on w powietrzu i z każdym oddechem człowieka przedostaje się do jego organizmu. Benzen to związek silnie rakotwórczy, który potrafi wywołać spustoszenie w ciele. Niestety płonąca świeca wydziela także toluen, a ten z kolei odpowiedzialny jest za zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, nieprawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego i odpornościowego.

Jednak z blasku świec i popularnych tealightów nie trzeba rezygnować. Możesz wybrać te wykonane z soi lub z wosku pszczelego. Jedne i drugie są przyjazne dla zdrowia. I choć trzeba za nie nieco więcej zapłacić, warto w ten sposób zadbać o swoje zdrowie.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Świece z soi

To ekologiczny wyrób. Wykonuje się je z wosku sojowego wolnego od GMO, pestycydów i innych toksyn. Gołym okiem zobaczysz, że w czasie spalania niemal nie pojawia się sadza, bo zawartość węgla jest w nich śladowa (w przeciwieństwie do świec parafinowych). Świece sojowe są bezpieczne także dla alergików i dzieci.
Co ciekawe, plamy po wosku sojowym można usunąć bez problemu, stosując gorącą wodę z mydłem. Najczęściej świece te produkowane są bez użycia dodatkowych aromatów i barwników, a ich naturalny kremowy kolor dobrze wpisuje się w kolorystykę każdego wnętrza.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Świece z wosku pszczelego

Wosk pszczeli to naturalna substancja produkowana przez pszczoły, którą wykorzystują one do budowania plastrów w ulach. Ze względu na mnóstwo waściwości zdrowotnych wosk pszczeli wykorzystuje się bardzo często w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

dv78xos

Wykonane z niego świece w czasie palenia uwalniają wiele związków bardzo cennych dla zdrowia. Znakomicie jonizują powietrze, dzięki czemu eliminuje się negatywne promieniowanie elektronicznych urządzeń, których w każdym domu jest sporo. Ujemne jony oczyszczają powietrze i w ten sposób przyczyniają się do łagodzenia dolegliwości układu oddechowego. Ulgę odczują alergicy, astmatycy, a także ci, którym doskwiera zwykły katar.

Delikatny aromat miodowy, unoszący się w pomieszczeniu, działa relaksująco i wyciszająco. Świeca z wosku pszczelego wytwarza ten sam czarujący nastrój, jak każda inna, ale nie zrujnuje twojego zdrowia.

Warto dodać, że stosowanie sporadyczne stosowanie zwykłych świeczek nie wywołuje poważnych komplikacji zdrowotnych. Zagrożenie może stanowić częste i długie palenie ich w mieszkaniu, bez wietrzenia.

Unsplash
Źródło: Unsplash
dv78xos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv78xos