Żarówka - wbrew pozorom to niezwykły przedmiot, który może zaskakiwać. Jej współczesne modele mogą bowiem o wiele więcej niż tylko emitować światło. Czarują zapachem, dźwiękiem, łączą się z urządzeniami mobilnymi i internetem, a nawet wpływają na nastroje domowników.
Żarówka - wbrew pozorom to niezwykły przedmiot, który może zaskakiwać. Jej współczesne modele mogą bowiem o wiele więcej niż tylko emitować światło. Czarują zapachem, dźwiękiem, łączą się z urządzeniami mobilnymi i internetem, a nawet wpływają na nastroje domowników!
Żarówka AromaLIGHT firmy AwoX naprawdę potrafi rozbudzać zmysły! Ledowa technologia została połączona z aromaterapią. Dzięki wbudowanemu dyfuzorowi olejków zapachowych oraz funkcji Bluetooth możesz z dowolnego miejsca w domu wyzwolić niezwykły aromat. AromaLIGHT oferuje ponad 16 milionów kombinacji kolorów światła, a zmiana jego barwy łączy się z intensywnością uwalniania aromatu.
Żarówka dla zmysłów
Nieco inny pomysł na pachnące światło miało studio Designlab, projektując specjalną osłonkę. Założona na zapaloną żarówkę nie tylko zmienia sposób emisji światła, wypełniając wnętrze łagodną poświatą, lecz także nasyca powietrze delikatnym zapachem. Do wyboru jest kilka barw i aromatów, które można zmieniać w zależności od nastroju. Pomarańczowa osłonka pachnie mandarynkami, zielona - trawą cytrynową, a fioletowa - wiśniami.
Żarówka dla ucha
Żarówka komunikująca się ze smartfonem, tabletem czy nawet laptopem wyposażonymi w Bluetooth, czyli StriimLight B-10 firmy AwoX, daje możliwość odtwarzania ulubionej muzyki za sprawą wbudowanego głośnika. Biblioteka plików audio jest obsługiwana z poziomu urządzenia mobilnego. Jedyny minus to ten, że podczas odtwarzania dźwięku światło musi być włączone, nie ma więc szans na słuchanie muzyki wieczorem przy świecach. Mimo wszystko to doskonała opcja dla wszystkich, którzy nie mają gdzie ustawić sprzętu grającego lub nie chcą, by rzucał się on w oczy.
Żarówka dla ucha
Podobne udogodnienie oferuje żarówka Cosmic LED e-Tiger. Wraz z oświetleniem jest dostępny pilot, dzięki któremu można regulować intensywność światła, ściszać lub pogłaśniać muzykę albo też włączać pauzę w odtwarzaniu.
Na odległość
Za pomocą aplikacji zainstalowanej na tablecie lub smartfonie możliwe jest nie tylko włączanie i wyłączanie światła, lecz także regulacja jego intensywności i barwy. Takie żarówki ma w ofercie np. Philips Lighting w serii Hue. LivingColors Bloom to przykład żarówki, która może być zastosowana bez dodatkowej oprawy w dowolnym miejscu. LightStrips to ciąg mniejszych żaróweczek w formie paska, możliwy do instalacji w trudno dostępnych miejscach. Oba modele mogą wejść w skład większego systemu, niewymagającego kabli, tylko specjalnych mostków (podłączanych do sieci LAN). Co więcej, firma daje też możliwość odtwarzania oświetlenia ze zdjęć w smartfonie.
Na odległość
Firma Lumen, tworząc żarówkę TL800, zastosowała Bluetooth umożliwiający bezpośrednią komunikację między smartfonem a LED-ami na odległość ok. 10 m. Atrakcyjną opcją jest automatyczne włączanie i wyłączanie światła, gdy smartfon znajdzie się poza zasięgiem lub się w nim pojawi. Wielu spodoba się też migający sygnał w trakcie przychodzenia połączenia głosowego czy dostosowywanie światła do granej muzyki.
Z kolei w przypadku inteligentnej żarówki LG Smart Lighting innowacją jest tryb zwiększający bezpieczeństwo mieszkania - umożliwia on aktywację światła za pomocą urządzeń mobilnych, sugerującą, że ktoś akurat przebywa w domu, nawet gdy nikogo tam nie ma.
W sieci
Dzięki wynalazkowi Fraunhofer Heinrich Hertz Institut, zaprezentowanemu na na Fiber Optics Expo 2013 w Japonii, można połączyć się z internetem poprzez światło emitowane przez diody LED. Rozwiązanie nie jest co prawda jeszcze dopracowane - umożliwia bowiem tylko odbieranie sygnału bez opcji przesyłania plików w druga stronę, a zasięg promieni światła jest dość ograniczony. Mimo wszystko może stanowić doskonałą opcję dla szpitali lub innych instytucji, gdzie w razie potrzeby będzie możliwość szybkiego podłączenia się do sieci, a nawet dla samochodów, które podczas jazdy mogłyby wymieniać między sobą dane lub emitować różne sygnały do lamp oświetlających jezdnię. To jedyny internet działający z prędkością światła!
W rytmie dnia
SVET to intuicyjna żarówka, która zmienia sposób świecenia zgodnie z naturalnym rytmem dnia, podobnie jak światło słoneczne. Jest przyjazna dla oczu i wyposażona w specjalne czujniki, które pozwalają jej dostosować się do warunków zewnętrznych, optymalizując w ten sposób ludzką wydajność umysłową i fizyczną. Wbrew pozorom ma to ogromny wpływ na poziom stresu, stan zdrowia oraz jakość snu domowników. Pomaga bowiem regulować wewnętrzny zegar biologiczny.