Światło naturalne: jak zaplanować wnętrza, by nigdy nie zabrakło w nich światła?

Światło naturalne: jak zaplanować wnętrza, by nigdy nie zabrakło w nich światła?

Światło naturalne to skarb, gdyż przez większą część roku spowija nas półmrok. Wpływa ono nie tylko na nasze samopoczucie, ale też na to, jak odbieramy poszczególne wnętrza. Zobacz, jak zgrać wystrój wnętrz ze światłem, by niezależnie od pory roku zapewnić sobie pełnię wrażeń estetycznych.

Gdy jest jasno, okna otwierają przed nami widoki na świat, pozwalają się cieszyć światłem. Umożliwiają też odczuwanie natury - okna dają nie tylko obraz otoczenia, ale też świadomość, co się w nim zmienia. Widoki za oknem stanowią rodzaj rozrywki urozmaicającej monotonne zajęcia, a spojrzenie w dal zapewnia odpoczynek zarówno psychice, jak i oczom.

1 / 4

Światło a odbiór barw

Obraz
© Jasno Shutters

Na to, jak działa światło we wnętrzu, wpływa zmienność pogody, pór dnia i roku. Tym zmianom podlegają także barwy - żywe kolory w południe blakną, a wieczorem zyskują złote błyski. Nie wszystkie barwy wyglądają też korzystnie w naszym północnym słońcu, dotyczy to między innymi niebieskich czy zielonych odcieni, które zimą nie wyglądają zbyt optymistycznie. W naszym klimacie światło nie wydobywa też brył i kolorów - jak ma to miejsce np. na południu Europy.

2 / 4

Światło zza szyby

Obraz
© Shutterstock

W niektórych pomieszczeniach ze względu na dyskrecję trzeba zastosować mleczne szyby. Z jednej strony zapewniają one dopływ światła, z drugiej zaś pozwalają się odizolować. Szyby mogą być matowe, przejrzyste lub selektywnie przepuszczalne (te ostatnie odbijają część promieniowania), godne uwagi są też luksfery i witraże. Ponieważ nadają one wnętrzom wyraźny charakter, należy je dopasować do architektury domu. Podstawową zasadą jest jednak ta, że zbyt duże otwarcie na otoczenie zaburza poczucie bezpieczeństwa domowników.

3 / 4

Światło przez cały dzień

Obraz
© Marks & Spencer

Światło będzie ci towarzyszyć od rana do nocy, jeżeli zgrasz swój rozkład dnia i upodobania z rozmieszczeniem okien oraz kierunkiem, z którego pada światło. Dobrze jest się budzić przy świetle wschodnim - z tej strony umieść sypialnię, jadalnię oraz kuchnię. Od strony zachodniej wpada z kolei piękne złote światło - tam zaplanuj salon oraz pokój zabaw. Pomieszczenia od strony południowej będą zalane intensywnym światłem, co docenia się szczególnie zimą.

4 / 4

Światło do pracy

Obraz
© Hulsta

Do pracy najlepsze jest światło umiarkowane i rozproszone, o stałej intensywności. Aby, pracując, korzystać ze światła dziennego, ustaw biurko pod oknem. Gdy stoi ono bokiem do okna, siedząca przy nim osoba musi mieć okno po lewej stronie. Prawidłowy dopływ światła wiąże się z rodzajem wykonywanych zajęć - podczas pracy umysłowej atrakcyjny widok za oknem może rozpraszać, ale już w pomieszczeniach,w których wykonuje się monotonne czynności (takie jak zmywanie), warto zapewnić ciekawe widoki za oknem.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)