Światło dzienne i odpowiednia temperatura - to recepta na dobre samopoczucie
Ponad 90% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach. To stały trend, który wpłynął na potrzebę zorganizowania przestrzeni domowej na nowo, dostosowując ją do pracy, nauki i odpoczynku. Dlatego tak ważne jest, aby w naszych domach panowały jak najlepsze warunki dla naszego zdrowia.
18.12.2023 11:37
Jak pokazują najnowsze badania wykonane przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska[1], Polacy dostrzegają zbawienny wpływ światła dziennego na ich samopoczucie w domu. 78% badanych zauważyło polepszenie swojego nastroju, gdy przebywali w pomieszczeniach z dużą ilością naturalnego światła. Natomiast ponad połowa deklaruje pogorszenie swojego samopoczucia w pomieszczeniach bez dostępu do naturalnego światła i świeżego powietrza. Wówczas 33% badanych odczuwało zmęczenie, a 24% przygnębienie. Jednocześnie co trzeci Polak (35%) wskazuje na brak dostępu w swoim domu do odpowiedniej ilości naturalnego światła.
Do najważniejszych czynników wpływających na komfort psychiczny w domu należy prywatność (22%), a także czynniki związane ze zdrowym domem czyli – świeże powietrze (16%), brak hałasu (15%) oraz światło dzienne (12%).
Ostatnia edycja cyklicznego raportu "Barometr Zdrowych Domów", przygotowanego przez firmę VELUX wskazała, że jeden na czterech Polaków jest narażony na zagrożenia związane z klimatem wewnątrz pomieszczeń. Mamy tutaj na myśli niedostateczne oświetlenie, wilgoć, pleśń, nieodpowiednią temperaturę, czy też nadmierny hałas, co oznacza, że problem ten dotyczy niemal 9,5 mln osób. Zatem, wprowadzając więcej naturalnego światła i świeżego powietrza do naszych domów możemy mieć realny wpływ na nasze samopoczucie, poprawę naszego zdrowia psychicznego oraz ogólnej jakości życia.
Jak poprawić dostęp do światła naturalnego?
Raport VELUX "Barometr zdrowych domów"wskazuje, że społeczeństwo podejmując decyzję o remoncie lub modernizacji domu, bierze pod uwagę poprawę komfortu życia, nieco mniejsze znaczenie mają kwestie wizualne. Słońce jest nie tylko źródłem światła, ale i ciepła wpływającego na temperaturę w pomieszczeniu. Właściwe rozmieszczenie okien zagwarantuje optymalną ekspozycję na światło dzienne i poprawi efektywność energetyczną budynku. W małych pomieszczeniach na poddaszu najlepiej, aby okno dachowe było usytuowane centralnie, tak, aby słońce mogło oświetlać cały pokój. Aby zapewnić lepszy rozkład światła warto instalować okna po dwóch stronach pomieszczenia. Przy takim ułożeniu nawet przy tej samej ilości okien pomieszczenie będzie lepiej doświetlone.
Wymiana okna nie taka straszna
Wymiana stolarki okiennej nie wymaga remontu całego poddasza, a może znacznie doświetlić pomieszczenie oraz poprawić warunki termiczne. Pierwsze okna dachowe pojawiły się w Polsce ponad 30 lat temu, zatem wiele z nich warto już wymienić, szczególnie, że obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne i funkcjonalne. Często stare okna dachowe nie wyglądają, tak jak chcielibyśmy. Zimą wieje od nich chłodem, a uszczelki nie mają już dawnej szczelności. Również szyby zespolone z czasem tracą swoje właściwości izolacyjne, dlatego warto pomyśleć o ich wymianie.
Więcej światła w pomieszczeniu możemy uzyskać poprzez montaż okien dachowych w zestawach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko lepiej doświetlimy i przewietrzymy wnętrza, ale też zadbamy o nasze zdrowie i samopoczucie. Dodatkowe korzyści to poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji i komfortowe miejsce do życia.
Najczęściej spotykanym zestawem okiennym są dwa okna dachowe zamontowane obok siebie. W przypadku łączenia okien w zestawy warto mieć na uwadze, że w poziomie łączymy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Jeśli pomieszczenie jest wysokie to możemy zastanowić się nad montażem okien jedno nad drugim. Trzeba jednak pamiętać, że w pionie łączymy okna o tej samej szerokości, ale jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, okna mogą być różnej długości.
W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się 3-szybowe okna, w których zastosowano nowoczesny pakiet szyb składających się z trzech tafli szkła i dwóch komór wypełnionych argonem. Okna te nie tylko dobrze doświetlą pomieszczenie, ale także dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym, lepiej chronią przed chłodem i stratami ciepła.
Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez firmę VELLUX, wymiana okna dachowego na nowe trzyszybowe wiąże się z oszczędnością energii nawet do 28% rocznie. Co więcej, po wymianie okna na bardziej energooszczędne możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1-2 stopnie, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, gdyż nowe okno będzie chroniło przed chłodem i stratami ciepła.[3]
Źródła:
[1] Badanie opinii na temat "Wpływu dostępu światła dziennego na aspekty życia", wykonane metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-60 lat, wykonane przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX, w terminie 23.02-1.03.2023 r.
[2]"Barometr zdrowych domów" https://prasa.velux.pl/wyniki-siodmej-edycji-barometru-zdrowych-domow/
[3] Analiza wykonana na poddaszu o powierzchni 95m2, w którym zamontowane było 8 okien dachowych o współczynniku Uw 2,8 W/m²K z izolacją 250mm. Okna dachowe zostały wymienione na trzyszybowe okna dachowe VELUX Standard Plus o współczynniku 1,0 W/m²K