Trwa ładowanie...

Świąteczne dekoracje okienne z całego świata

Okna są łącznikiem pomiędzy wewnętrznym światem a tym, co wokół nas. Nic więc dziwnego, że to w nich najpierw pojawiają się świąteczne dekoracje dopasowane do wystroju wnętrza, a także tradycji danego kraju. Bez względu jednak na szerokość geograficzną bożonarodzeniowe dekoracje okienne często zmieniają okna w magiczne portale, które prowadzą do kolorowych, pachnących wypiekami wnętrz.

Świąteczne dekoracje okienne z całego świataŹródło: Marek Słota/Beautifulminds.pl
d30nh0e
d30nh0e

Okna są łącznikiem pomiędzy wewnętrznym światem a tym, co wokół nas. Nic więc dziwnego, że to w nich najpierw pojawiają się świąteczne dekoracje dopasowane do wystroju wnętrza, a także tradycji danego kraju. Bez względu jednak na szerokość geograficzną bożonarodzeniowe dekoracje okienne często zmieniają okna w magiczne portale, które prowadzą do kolorowych, pachnących wypiekami wnętrz. Świąteczne dekoracje w USA

W Stanach Zjednoczonych świąteczne dekoracje opanowują nie tylko okna, ale też całe zewnętrzne elewacje. Okna najczęściej rozświetla się kolorowymi lampkami układającymi się w przeróżne wzory od gwiazdek po grające na trąbkach aniołki. Częstym elementem okiennych dekoracji są też zawieszone w szybach papierowe girlandy z napisem życzącym sąsiadom "Merry Christmas".

Świąteczne dekoracje w Meksyku i Kanadzie

W tym samym czasie świąteczne dekoracje okienne w Meksyku podporządkowane są scenom biblijnym. Na parapetach pojawiają się święte figurki z bożonarodzeniowej szopki zarówno ludzi, jak i zwierząt, nierzadko podświetlone świecami. Najbardziej popularne są figurki trzech króli niosących dary.

Kanadyjczycy, podobnie jak Irlandczycy, swoje okna dekorują wieńcami zrobionymi z gałązek ostrokrzewu - rośliny o czerwonych drobnych owocach, będącej symbolem obfitości. Dekoracyjne wieńce wzbogacają bombki i kolorowe lampki. Pod oknami pojawiają się też wełniane czerwone skarpety czekające na prezenty.

d30nh0e

Świąteczne dekoracje rodem ze Skandynawii

Skandynawskie okna w grudniu opanowują Nisser (w Szwecji - Tomte), czyli domowe duszki wyglądem przypominające skrzaty o długich siwych brodach i czerwonych czapeczkach, które mają strzec spokoju domowników. Kiedy liczne figurki Nisser pojawiają się na parapetach, to znak, że zbliżają się święta.

Świąteczne dekoracje o zachodnioeuropejskich korzeniach

Zachodnia Europa woli oczywiście Świętego Mikołaja. Kolorowe naklejki z podobizną świętego, choć nie są zbyt stylowe, często pojawiają się w okiennych szybach, zwiastując nadchodzące Boże Narodzenie.

W niektórych krajach, np. w Hiszpanii, liczne nadmuchiwane Święte Mikołaje pojawiają się na zewnętrznej elewacji, sprawiając wrażenie, jakby próbowały włamać się przez okno do domu. Figurki mają nawet doczepione nadmuchiwane drabiny.

d30nh0e

Dekoracje okienne - zrób to sam

Coraz popularniejsze staje się własnoręczne wykonie okiennych dekoracji. Mogą to być papierowe girlandy wycinane wspólnie z przyjaciółmi lub uszyte z materiału, wypełnione watą zawieszki w kształcie prostych gwiazdek bądź serduszek. Jeśli jesteś fanem naturalnych ozdób, możesz samodzielnie wykonać świąteczne wieńce. Wystarczy wyciąć z twardego kartonu okrąg i okleić go gałązkami świerku i jemioły. Dla efektu całość można oprószyć sztucznym śniegiem w spreju lub brokatem.

Ciekawie będą się też prezentować pomalowane brokatową farbą szyszki zawieszone na eleganckich srebrnych tasiemkach. Świąteczne zawieszki okienne mogą być wykonane z drewna, wikliny lub szkła.

Świąteczne dekoracje na parapecie

Szykując okienne dekoracje, pamiętaj o wykorzystaniu parapetu. Możesz postawić na nim świąteczny stroik wykonany z zielonych gałązek, świec i bombek, szopkę lub popularną gwiazdę betlejemską - koniecznie w dekoracyjnej donicy.

d30nh0e

Bez względu jednak na to, w jaki sposób ozdobione, świąteczne okna tworzą magiczną atmosferę w domu i wokół niego. Dlatego planując okienne dekoracje, popuść wodze fantazji i nie trzymaj się ściśle utartych schematów czy stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze domu.

Autor: Marta Eljasiak

Źródło: www.beautifulminds.pl Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl

d30nh0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30nh0e