Suche powietrze w domu szkodzi zdrowiu. Sprawdź, jak się przed tym ustrzec!

Niska wilgotność powietrza w mieszkaniu powoduje, że domownicy czują się gorzej. Mają wyschniętą skórę i spierzchnięte usta, odczuwają bóle głowy, a wysuszająca się śluzówka gardła i nosa przyczynia się do większej podatności na infekcje. Temu wszystkiemu pomaga zapobiec nawilżacz powietrza. Powinno się go stosować zwłaszcza w zimie, gdy rzadziej otwiera się okna i często korzysta z ogrzewania.

Suche powietrze w domu szkodzi zdrowiu. Sprawdź, jak się przed tym ustrzec!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

28.12.2018 | aktual.: 04.01.2019 12:59

Popularny parowy nawilżacz powietrza

Wśród wydajnych nawilżaczy powietrza dużą popularnością cieszy się model parowy. Jest to nowoczesne urządzenie zasilane energią elektryczną. Przed rozpoczęciem pracy specjalny zbiornik zapełnia się wodą, która w toku działania zostaje podgrzana i oddana do pomieszczenia pod postacią ciepłej mgiełki. Parowy nawilżacz jest dość cichy, więc sprawdzi się w sypialni. Warto stosować go także w pokoju dziecka lub osoby cierpiącej na alergię i astmę, ponieważ dodatkowo zabija bakterie i oczyszcza powietrze.

Alternatywny nawilżacz ewaporacyjny

Jeśli chcemy nawilżyć powietrze w pomieszczeniu, a tym samym zadbać o zdrowie i samopoczucie domowników, możemy wybrać ewaporacyjny nawilżacz. Działa nieco inaczej niż parowy, ponieważ podczas pracy zasysa suche powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, przepuszcza je przez filtr i oddaje. Takie powietrze nie zostaje ogrzane, jak ma to miejsce w przypadku modelu parowego. Zaletą urządzenia jest niższe zużycie energii, a wadą większy hałas – nawilżacz ewaporacyjny raczej nie sprawdzi się w sypialni. Można za to umieścić go w salonie lub przedpokoju, dodać do komory wewnętrznej olejku bądź zastosować filtr aromatyzowany i cieszyć się pięknym zapachem wypełniającym mieszkanie.

Nowoczesny nawilżacz powietrza na ultradźwięki

Ten rodzaj nawilżacza korzysta ze zbiornika, który wypełnia się wodą. Generowane przez nowoczesne urządzenie ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody, dzięki czemu powstaje mgiełka oddawana do otoczenia. Poszczególne modele różnią się między sobą: jedne wytwarzają mgiełkę ciepłą, inne zimną. Nawilżacz ultradźwiękowy jest energooszczędny i cichy podczas pracy, jednak wymaga regularnej wymiany filtrów. Warto też mieć na uwadze fakt, że ultradźwięki są słyszalne przez zwierzęta domowe takie jak psy czy koty. Jeśli urządzenie będzie działało przez kilka godzin dziennie, może wpłynąć na zmęczenie lub rozdrażnienie pupila.

Nawilżacz a oczyszczacz powietrza

W sklepach spotkamy się także z wydajnym urządzeniem wpływającym na jakość powietrza w domu – oczyszczaczem. Jego działanie nie jest tożsame z działaniem nawilżacza, choć niektóre modele zostały dodatkowo wyposażone w funkcję nawilżania. Służy on przede wszystkim do wyłapywania:

  • alergenów, takich jak sierść zwierząt i pyłki,
  • substancji szkodliwych dla organizmu, np. pyłu smogowego,
  • cząsteczek chorobotwórczych: wirusów, bakterii, grzybów, pleśni,
  • nieprzyjemnych zapachów, m.in. tytoniowego.

W oczyszczaniu powietrza mogą pomóc różne filtry. Do najpopularniejszych należą węglowy, HEPA, fotokatalityczny i elektrostatyczny. Z racji pełnienia innych funkcji warto wybierać te urządzenia, które łączą korzyści płynące ze stosowania zarówno nawilżacza, jak i oczyszczacza. Świetnie sprawdzą się np. w sypialni, pozwalając domownikom odprężyć się i zregenerować w trakcie snu.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
oczyszczacz powietrzanawilżacz powietrzazdrowie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)