DekoracjeStyl skandynawski w aranżacji wnętrz. Jak go przenieść na polski grunt?

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz. Jak go przenieść na polski grunt?

Coraz popularniejszy w Polsce styl skandynawski to nie tylko, jak mogłoby się wydawać, meble z IKEA i wełniane pledy. Styl skandynawski rzeczywiście wyróżnia prosta forma, ale jest to prostota najwyższej jakości. W idealnych proporcjach łączy on naturalne, surowe materiały z nowoczesną technologią. Cechuje go funkcjonalność, prostota, subtelność i elegancja w stylu casual. Jak zaprojektować mieszkanie, by miało cechy stylu skandynawskiego? Oto kilka podpowiedzi.

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz. Jak go przenieść na polski grunt?
Źródło zdjęć: © Marek Słota/Beautifulminds.pl

03.12.2013 13:40

Coraz popularniejszy w Polsce styl skandynawski to nie tylko, jak mogłoby się wydawać, meble z IKEA i wełniane pledy. Styl skandynawski rzeczywiście wyróżnia prosta forma, ale jest to prostota najwyższej jakości. W idealnych proporcjach łączy on naturalne, surowe materiały z nowoczesną technologią. Cechuje go funkcjonalność, prostota, subtelność i elegancja w stylu casual. Jak zaprojektować mieszkanie, by miało cechy stylu skandynawskiego? Oto kilka podpowiedzi. Aranżacja wnętrz w stylu sknadynawskim: rozświetlająca kolorystyka

Skandynawskie wnętrza muszą poradzić sobie z mniejszą ilością naturalnego światła, dlatego aranżowane są w jasnej kolorystyce. Żeby uzyskać jasną i optycznie powiększoną przestrzeń, we wnętrzach w stylu skandynawskim stosuje się różne odcienie bieli i jasnego błękitu. Mimo to styl skandynawski nie jest chłodny.

Obok zimnych barw funkcjonują pastelowe róże, ciepłe odcienie ecru i beżu, szarości, a w nielicznych dodatkach soczysta żółć, a nawet granat. Ważnym elementem rozświetlającym jest też zastosowanie wielu luster. Najlepszy efekt dają te obsadzone w dużych bielonych, drewnianych ramach.

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim: drewno w roli głównej

Podstawowym materiałem wykorzystywanym w aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim jest rodzime drewno, które ociepla wnętrze. Najczęściej stosowane jest drewno surowe lub bielone, rozjaśniające przestrzeń. Wykorzystywany jest dąb, jesion, brzoza lub świerk. Podłogi pokrywają długie i grube deski z wyraźnie zarysowanymi słojami. Kuchnia to często połączenie malowanych na biało drewnianych drzwiczek z surowym grubym drewnianym blatem, który co jakiś czas można wymieniać.

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim: jakość na pierwszym miejscu

Meble w stylu skandynawskim mają proste, praktyczne formy, ale cechuje je najwyższa jakość. Do ich produkcji wykorzystywane są bowiem najlepsze naturalne materiały takie jak: wysokiej klasy drewno, surowy kamień, wiklina, skóra czy naturalne tkaniny jak bawełna, juta, len i wełna. Proste meble wzbogacają nieliczne, ale wysmakowane dekoracje i oryginalne oświetlenie.

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim: ciepłe dodatki

W chłodnym skandynawskim klimacie istotną rolę w aranżacji wnętrz odgrywają ciepłe dodatki. Miękkie poduchy w soczystym odcieniu żółci czy granatu sprawiają, że surowa, szara sofa staje się bardziej przytulna. Łóżka warto „ubrać” w pledy o grubym splocie lub futrzane narzuty. Puchaty wełniany dywan idealnie sprawdza się w zestawieniu z drewnianą podłogą. Optycznie wnętrze ocieplą liczne świece i latarenki chętnie stosowane w aranżacji skandynawskiej, żywy ogień nadaje bowiem wnętrzu magiczny klimat.

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim: wszystko ma swój cel

Urokliwe dekoracje są bardzo mile widziane w skandynawskiej aranżacji, o ile mają zastosowanie w praktyce. Styl skandynawski nie lubi bowiem zbędnego przepychu. Dodatki mają zadanie: spersonalizować przestrzeń, a przy tym być pożyteczne. W skandynawskim wnętrzu dekoracją może być odrestaurowany wiekowy zegar, industrialna lampa lub kawałek ściany pokrytej „tablicówką”, na której domownicy mogą zostawiać sobie wiadomości.

W stylistyce bardziej romantycznej sprawdzają się tapety i narzuty z delikatnym kwiecistym wzorem. Popularną dekoracją są idealnie skomponowane drewniane ramy wypełnione rodzinnymi fotografiami – często w czarno-białej kolorystyce.

Autor: Marta Eljasiak

Źródło: www.beautifulminds.pl Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl

Źródło artykułu:beautifulminds.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)