Trudno pomylić styl skandynawski z jakimkolwiek innym. Czystość i przejrzystość formy, nieprzeładowane wnętrza oraz specyficzne materiały wykończeniowe określają wyraźnie jego znamiona. Jak osiągnąć taki efekt? Poznaj 10 wskazówek, jak urządzić wnętrza w stylu skandynawskim. Zainspiruj się zdjęciami z prawdziwych szwedzkich domów.
Trudno pomylić styl skandynawski z jakimkolwiek innym. Czystość i przejrzystość formy, nieprzeładowane wnętrza oraz specyficzne materiały wykończeniowe określają wyraźnie jego znamiona, sprawiając zarazem, że dobrze się czujemy w przestrzeni rodem z Dalekiej Północy. Jak osiągnąć taki efekt? Poznaj 10 wskazówek, jak urządzić wnętrza w stylu skandynawskim. Zainspiruj się zdjęciami z prawdziwych szwedzkich domów.
Pierwszym ważnym elementem jest barwa. We wnętrzach dominują biele i jasne kolory ziemi. Podłoga koniecznie musi być biała lub przynajmniej beżowa. Ściany i sufity również - przecierane albo pokryte kryjącą farbą. Rozbielone oraz pastelowe barwy dominują nad wszystkimi innymi dodatkami.
Natura
Skandynawowie przenoszą otaczający ich świat do domów. Dzieje się to za sprawą naturalnych materiałów, jakie wykorzystują do pokrywania wszelkich płaszczyzn, budowania sprzętów i wyrobu tkanin. Nie ma tu miejsca dla sztucznych tworzyw. Wnętrze z naturą łączą również tarasy i okazałe okna pozwalające zaglądać do środka drzewom i krzewom.
Światło
Dzięki obszernym przeszkleniom, w tym również balkonowym, do mieszkań wpada wiele światła. To ważne dla ludów Północy, zwłaszcza podczas krótkich dni i częstej niepogody - maksymalizują w ten sposób dostęp promieni słonecznych. Ale również w ciągu białych nocy pozwalają na doświetlenie pomieszczeń, bez konieczności korzystania z energii elektrycznej, co przynosi oszczędność. To wszystko sprawia, że styl skandynawski nierozerwalnie kojarzy się z przejrzystością i znaczącym doświetleniem wnętrz.
Prostota
Aranżacje norweskie czy szwedzkie wyraźnie wskazują na faworyzowanie prostych form - kształty mebli i detali nie są skomplikowane czy wyjątkowo zdobne. Wśród kątów prostych i ostrych krawędzi znajdzie się też miejsce dla giętego drewna oraz owalnych form metalowych, jednak wszystko mieści się w granicach tak zwanej skromnej elegancji.
Funkcjonalność
W wystroju skandynawskim nie znajdziesz nieużytecznych przedmiotów i materiałów. Wszystko, co składa się na wyposażenie, musi być funkcjonalne. Dobrym przykładem może być kuchnia, w której najpotrzebniejsze rzeczy znajdują się pod ręką na otwartych półkach, blat jest jednocześnie stołem i deską do krojenia, a wysokie stołki pełnią funkcję jadalnianych siedzisk oraz, według potrzeb, małych stolików kawowych.
Detale
Choć wydaje się z opisu, że wnętrze skandynawskie wieje chłodem, nie jest to prawda. Mocno doświetlone pokoje, utrzymane w bieli, są ocieplane przez wyjątkowe detale. Atmosferę budują drewniane przedmioty o naturalnej barwie surowca, przytulne tkaniny i rustykalne elementy ożywiające aranżację.
Ciepło
Dodatkowym elementem dodającym energii surowemu i zrównoważonemu stylowi jest źródło ciepła. Skandynawowie, jako zwolennicy sauny oraz wszelkich metod rozgrzewania ciała podczas długich zim, zawsze aranżują w salonie miejsce na kominek lub kozę. Ich formy zazwyczaj są również bardzo powściągliwe, za to funkcjonalne i dostosowane do wielkości pomieszczenia. Igrający w palenisku ogień samym widokiem ociepla atmosferę.
Surowość
Czysta forma drewnianych i metalowych elementów składających się na wystrój skandynawskich wnętrz sprawia, że tworzą one przestrzeń jakby z założenia sterylną. Blaty, stoły, meble są gładkie i proste. Dzięki temu łatwo utrzymać całość w czystości. Surowość formy sprawia, że wnętrze jest przejrzyste i klarowne, a to z kolei dobrze oddziałuje na mieszkańców.
Rękodzieło
Każde dziecko Północy od małego uczy się samodzielnie wykonywać różne przedmioty z drewna, wyplatania koszy i koniecznie tkania, szydełkowania i haftowania. Także dorośli ubierają się we własnoręcznie zrobione na drutach swetry, czapki i skarpetki. W tamtejszych mieszkaniach znajdzie się zatem domowej roboty narzuta patchworkowa, kilim czy dywan ze ścinków tkanin.
Ekologia
Skandynawski dom wykorzystuje odnawialne źródła energii. W każdym odnajdziemy segregator odpadków i energooszczędne świetlówki. Powodem jest wielki szacunek dla ekologii i poszanowanie środowiska. Preparaty wykorzystywane do wykańczania wnętrz również są przyjazne dla natury i nie wywołują uczuleń. Wszystko to sprawia, że w skandynawskim domu każdy czuje się dobrze.