Styl retro, czyli kuchnia z duszą. Zasady aranżacji
Trendy w aranżacji wnętrz wskazują, że styl retro w kuchni, ze względu na swoją wyjątkowość, cieszy się dużą sympatią i uznaniem. Aby wykreować wnętrze w tym klimacie, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach w doborze materiałów wykończeniowych i sprzętu AGD.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Powrót do przeszłości
Dlaczego styl retro w kuchni tak bardzo nam odpowiada? Niektórym z nas być może kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, przypomina wakacje spędzane u babci, która piekła najlepsze na świecie ciasteczka. Inni kochają wyszukane wyposażenie, stylizowany sprzęt AGD, frezowania, dekoracyjne detale, przedmioty złowione na targach staroci. Wszyscy czujemy się w takim wnętrzu po prostu dobrze, bo jest ciepłe, przytulne, optymistyczne, a jedzenie, w szczególności słodkie domowe wypieki, smakuje tu dużo lepiej niż w sterylnej, minimalistycznej aranżacji.
Styl z dobrym tłem
Styl retro w kuchni (jak i innych pomieszczeniach) ma zazwyczaj jasne tło, dlatego ściany malujemy na kolor biały, écru, beżowy lub jasnoszary. Nie musimy jednak tak bardzo się ograniczać, bo doskonałym rozwiązaniem są też delikatne odcienie błękitu, mięty, zieleni. Fragmenty ścian, np. nad blatem, możemy wyłożyć kafelkami z subtelnym dekorem (wskazane są motywy florystyczne). Jedynie sufit powinien pozostać w odcieniu nieskazitelnej bieli.
Retro pod nogami
Retro kojarzy się z ciepłem drewna, nie powinno go więc zabraknąć w aranżacji w tym stylu. Najprostszym sposobem na wprowadzenie tego materiału do wnętrza jest położenie paneli lub desek na podłodze. Świetnie sprawdzi się parkiet w jodełkę. Alternatywą dla drewna pod nogami są płytki – najlepiej lekko połyskujące, w ciepłych odcieniach brązu, beżu lub tworzące stylową szachownicę.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Między starym a nowym
Styl retro w kuchni bardzo wyraźnie przejawia się w sprzęcie AGD. Nie musimy w tym celu kompletować starych, wyeksploatowanych kuchenek czy lodówek. Na rynku znajdziemy bowiem całe mnóstwo urządzeń stylizowanych na starodawne, ale wyposażonych w najnowocześniejsze funkcje i pozwalających z łatwością przyrządzić potrawy, nad którymi nasze babcie musiały się nieźle namęczyć.
Nostalgiczne pieczenie
Sprzęt AGD w kolorze beżu lub kości słoniowej, z ozdobnymi pokrętłami, rodem z lat 60. ubiegłego stulecia, jest starodawny tylko z pozoru. Przykładowo piekarniki nie mają nic wspólnego z urządzeniami z tamtych lat, co potwierdzają choćby takie funkcje jak: odpowiednia cyrkulacja powietrza, zapewniająca równomierne pieczenie, czy szybki nagrzew, doceniany szczególnie przez zabieganych. Oto styl retro w nowoczesnej kuchni!
Retro elektryczne
Codzienne gotowanie, podgrzewanie czy smażenie, mimo innowacyjnych funkcji, może odbywać się w klimacie retro. Pomoże w tym stylizowana kuchnia gazowa wyposażona w elektryczny zapalacz gazu i łatwe w utrzymaniu w czystości żeliwne ruszty (można je myć nawet w zmywarce). Udogodnienia, takie jak prowadnice, ułatwiające wysuwanie szuflad, gospodyniom z lat 60. nawet się nie śniły! Z kolei duża powierzchnia robocza rusztów, pozwalająca gotować jednocześnie nawet w kilku garnkach, przyspiesza przyrządzenie obiadu dla większej liczby osób.
Szczegóły duże i małe
Kreując styl retro w kuchni za pomocą urządzeń, w pierwszej kolejności wybieramy duży sprzęt AGD do przechowywania produktów spożywczych i przygotowywania potraw. Nie zapominajmy jednak o czajniku czy mikrofalówce, które staną się idealną, nostalgiczną kropką nad i. Ważną funkcję pełni też okap – stylizowane modele w innowacyjnej odsłonie bez trudu dopasujemy do naszego przytulnego kuchennego wnętrza.
Meble z duszą
Umeblowanie kuchni retro może ograniczyć jedynie nasza wyobraźnia. Szafki powinny być utrzymane w jasnych tonacjach, szczególnie gdy decydujemy się na pastelowe ściany. I odwrotnie – do białych ścian będą pasowały meble w odcieniu brudnego różu czy mięty. Jednak kuchnia retro wygląda dobrze cała w bieli, ożywiona jedynie barwnymi detalami. Drewniany stół ociepli wnętrze i nada wspólnym posiłkom jeszcze bardziej rodzinny charakter. Styl retro w kuchni o mniejszym metrażu zaakcentuje blat z drewna i wysokie krzesła. Po niektóre meble oraz stare lub postarzane dodatki warto wybrać się na pchli targ lub do sklepu z używanym wyposażeniem.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Bez przesady
Styl retro w kuchni (i nie tylko) to sposób na indywidualną aranżację, dla osób, które chcą mieszkać inaczej niż wszyscy. Wybierając materiały, sięgajmy po drewno i metal, a także szklane elementy. Pamiętajmy też, by takie wnętrze było dobrze oświetlone. I ostatnia, kluczowa zasada – aby kuchnia retro była wysmakowana, nie wolno przesadzać z ozdobami i kolorami. Grunt, to zachować proporcje i równowagę w łączeniu starego z nowym.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
WP Dom na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski