Trwa ładowanie...

Styl marynistyczny w domu

Wprowadza do wnętrza spokój i klimat letnich wakacji. Styl marynistyczny - zawsze modny i charakterystyczny ze względu na urokliwe połączenie błękitu, bieli i czerwieni - stał się jednym z ponadczasowych kanonów wystroju wnętrz.

Styl marynistyczny w domuŹródło: KOLORUM
d2z9kxw
d2z9kxw

Wprowadza do wnętrza spokój i klimat letnich wakacji. Styl marynistyczny - zawsze modny i charakterystyczny ze względu na urokliwe połączenie błękitu, bieli i czerwieni - stał się jednym z ponadczasowych kanonów wystroju wnętrz.

Za co lubimy styl marynistyczny? Przede wszystkim za świeżość, klarowność i schludność, jaką wprowadza do wnętrza. Ponadto przewaga jasnych barw sprawia, że niemal każdy dobrze czuje się w takiej przestrzeni. Ale styl marynistyczny to także naturalne surowce i zdrowy klimat kojarzący się z urlopem, relaks i przeniesienie się w strefę morskiego nabrzeża. Choć styl powstał w dużej mierze jako odpowiedź na potrzeby domów letniskowych na riwierze, doskonale przyjął się również w mieście. Zadomowił się na tyle, że i dziś chętnie po niego sięgamy. Jak urządzić wnętrza w nadmorskim klimacie?

Przede wszystkim kolory

Wyróżnikiem stylu marynistycznego są głównie jego barwy i charakterystyczny wzór. Wyrazistość tego zestawienia sprawia, że nie można pomylić go z żadnym innym. Wystarczy jeden rzut oka i wiadomo, że biel połączona z granatem w formie regularnych pasów jednoznacznie wskazuje na morskie inspiracje. Ponadto w marynistycznym wnętrzu znajdziemy odcienie koloru niebieskiego, od pastelowego błękitu począwszy, na niemal czarnym skończywszy. Biel z założenia jest śnieżna i prawie zawsze pokrywa wszystkie ściany. Towarzyszyć jej może piaskowa żółć, kolory ziemi, w tym beże, brązy i stonowane zielenie. Czasem mocniejszym akcentem we wnętrzu staje się czerwień. Wykorzystywana jest jednak tylko w detalu i symbolicznie. Wiele barw w aranżacji, oprócz żywych odcieni, przyjmuje wersje blade, które przypominają wypłowiałe na słońcu tkaniny, osłabione przez słoną morską wodę.

**

Naturalne materiały**

d2z9kxw

Wnętrze marynistyczne jest urządzone z wykorzystaniem surowców pochodzenia naturalnego. Znajdziesz tu bawełnę, wełnę, płótno lniane, czasem grubo tkane i o wyrazistym splocie. Oprócz tkanin dominuje drewno występujące w wielu formach. Zarówno malowane meble (najczęściej na biało), jak i te pozostawione w surowym wydaniu będą tu doskonale pasować. Drewno może być wykończone nie tylko farbą kryjącą, ale także bejcą. W marynistycznym wnętrzu dobrze wyglądają detale przecierane, olejowane lub postarzone do surowego, zszarzałego wyglądu. Wówczas nawiązują bardzo dosłownie do wytrawionych przez morską sól sprzętów portowych. Ozdobą wnętrza stają się często elementy wyplatane z naturalnych surowców. Kosze z morskiej trawy, rattanowe fotele czy wiklinowe stoliki zdecydowanie ocieplają aranżację.

Dekoracje marynistyczne

W marynistycznym wnętrzu nie może zabraknąć przedmiotów oddających klimat wypraw morskich, kajut, portu i nabrzeża. Spotkasz tu charakterystyczne przenośne latarenki, lampy naftowe i metalowe reflektory. Mile widziane są wszelkie nawiązania do bulajów, czyli okrągłych okien sytuowanych w burtach statków. Zarówno obrazy, jak i lustra czy przeszklenia w drzwiach wewnętrznych mogą przyjmować taki kształt. Oprócz tego nadmorski klimat tworzą bibeloty w formie kamieni, muszli i rozgwiazd. Pojemniki w kształcie drewnianych skrzynek, ostemplowanych lub pokrytych drukiem, będą nawiązywały do dalekomorskich wojaży. Również obrazy lub zdjęcia postaci wypoczywających na plaży czy też kąpiących się w morskiej pianie zbudują nastrój wakacyjny. Dodaj jeszcze kompas, kolorowe butelki pełniące funkcję wazonów, grube liny z supłami zawieszone na ścianie, sieci oraz koło ratunkowe, a wnętrze stanie się spójną kompozycyjnie całością.

d2z9kxw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z9kxw