Styl loftowy w mieszkaniu, czyli jak urządzić wnętrze industrialne

Coraz bardziej popularny styl industrialny w aranżacji wnętrz zawładnął sercami polskich projektantów i celebrytów. Deweloperzy marzą o starych fabrykach, w których mogliby stworzyć ekskluzywne mieszkania. Niestety poza paroma budynkami na warszawskiej Pradze i przemysłowymi halami w Łodzi, Polska nie ma do zaoferowania miejsc na lofty. Na szczęście nie musimy być właścicielami zabytkowej fabryki, by zaaranżować wnętrze w stylu przemysłowym. Jak stworzyć loft w zwykłym mieszkaniu? Oto kilka sposobów.

Styl loftowy w mieszkaniu, czyli jak urządzić wnętrze industrialne
Źródło zdjęć: © Agamartin.com/Beautifulminds

20.02.2014 16:46

Coraz bardziej popularny styl industrialny w aranżacji wnętrz zawładnął sercami polskich projektantów i celebrytów. Deweloperzy marzą o starych fabrykach, w których mogliby stworzyć ekskluzywne mieszkania. Niestety poza paroma budynkami na warszawskiej Pradze i przemysłowymi halami w Łodzi, Polska nie ma do zaoferowania miejsc na lofty. Na szczęście nie musimy być właścicielami zabytkowej fabryki, by zaaranżować wnętrze w stylu przemysłowym. Jak stworzyć loft w zwykłym mieszkaniu? Oto kilka sposobów. Wnętrze industrialne – przestrzeń

Styl industrialny tworzą w dużej mierze przestronne, wysokie i surowe przestrzenie, najlepiej opatrzone dużymi oknami. I chociaż nie podniesiemy sufitu i nie wybijemy w mieszkaniu dodatkowych okien, możemy sprawić, że będzie wyglądało na bardziej przestrzenne.

Na początku postawmy na open space, wyburzając tak dużo ścian działowych, jak to tylko możliwe. Kuchnię śmiało otwórzmy na salon, gabinet wprowadźmy do części wspólnej, oddzielając go od pozostałych pomieszczeń taflą przezroczystego szkła, dla wyciszenia miejsca pracy. Łazienkę połączmy z sypialnią, ukrywając za ścianą jedynie toaletę. Wannę zaś awangardowo postawmy na środku tak powstałego pokoju sypialniano-kąpielowego.

Powiększyć okna możemy, wieszając tuż nad nimi lustra w takich samych ramach jak futryny okienne, tak by stykały się ze sobą, tworząc jedną płaszczyznę. Lustra powinny być lekko przetarte, wyglądać na stare. Będą nie tylko wpisywać się w industrialny klimat, ale także odbijać mniejszą ilość światła.

Wnętrze industrialne – materiały ze starej fabryki

W mieszkaniu w stylu industrialnym nie ma miejsca na gładzie gipsowe i szlifowane kafle. Materiały wykończeniowe powinny być surowe i proste. Podłogę możemy pokryć specjalnym zacieranym betonem, pokrytym preparatem wybłyszczającym lub zastosować posadzkę z popularnej żywicy epoksydowej w różnych kolorach. Ściany mogą zdobić tradycyjne cegły lub betonowy tynk strukturalny. Pod sufitem nie powinno zabraknąć metalowych wsporników. W takich stalowych belkach możemy ukryć oświetlenie halogenowe, bez konieczności opuszczania sufitu. Dzięki temu mieszkanie będzie wydawać się wyższe.

Wnętrze industrialne – surowe meble

Stal, naturalne nieszlifowane drewno i biały lakier to materiały, które powinny stworzyć industrialna kuchnię. Nie bójmy się wolno stojących szafek i stalowych blatów. Nie tylko będą wyglądać oryginalnie, ale też świetnie sprawdzą się podczas gotowania. Stół jadalny powinien wyglądać jak nadgryziony zębem czasu, a otaczające go krzesła mogą być różnorodne i nie koniecznie od kompletu. Wybierając obicie kanapy postawmy na naturalną gnieciona skórę lub lenn. Meble mogą być surowe i proste, ale jednocześnie powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Wnętrze industrialne – drobiazgi z misją

Styl industrialny nie lubi bibelotów. Im miej gadżetów we wnętrzu, tym lepiej. W formie dekoracji najlepiej sprawdzą się więc przedmioty codziennego użytku takie jak designerska lampa postawiona od niechcenia na podłodze, nietuzinkowe krzesło czy stary zegar. Wyjątek stanowią obrazy oprawione w stare przecierane ramy - będą idealnym elementem wystroju. Nie wieszajmy ich jednak na ścianach. Większe postawmy bezpośrednio na podłodze, mniejsze mogą ozdobić surowe meble - styl przemysłowy nie lubi standardowych rozwiązań.

Autor: Marta Eljasiak

Źródło: www.beautifulminds.pl Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl

Źródło artykułu:beautifulminds.pl
loftstyl industrialnyaranżacja wnętrza
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)