Styl kolonialny - modna egzotyka w twoich wnętrzach

Styl kolonialny - modna egzotyka w twoich wnętrzach
Źródło zdjęć: © Shutterstock

18.10.2013 12:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

We wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym zawsze panuje lato: egzotyczne meble i bambusowe rolety przywodzą na myśl dalekie podróże na Czarny Ląd. Zobacz, jak połączyć afrykańskie motywy etniczne z meblami kolonialnymi, by wprowadzić do wnętrza odrobinę modnej egzotyki.

We wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym zawsze panuje lato: egzotyczne meble i bambusowe rolety przywodzą na myśl dalekie podróże na Czarny Ląd. Zobacz, jak połączyć afrykańskie motywy etniczne z meblami kolonialnymi, by wprowadzić do wnętrza odrobinę modnej egzotyki.

Styl kolonialny, w którym główną rolę grają meble kolonialne z ciemnego drewna egzotycznego, motywy zwierzęce oraz afrykańskie maski i amulety, jest tak inny od europejskich tradycji wnętrzarskich, że wręcz pociągający. Niesie ze sobą wiele tajemnic i pewien rodzaj magii, której nie sposób odmówić uroku. Dobrze się w nim odnajdują osoby lubiące klasyczne wnętrza o stonowanej, eleganckiej kolorystyce, styl ten nawiązuje bowiem do XIX-wiecznych domów Europejczyków w krajach tropikalnych.

Meble charakterystyczne dla stylu kolonialnego

Meble kolonialne najczęściej wytwarzane są ręcznie z egzotycznych gatunków drewna, takich jak bambus, tek, mahoń, akacja, heban czy palisander. Bogato rzeźbione, ozdabiane ażurem, intarsją lub inkrustacją albo wręcz przeciwnie – proste, masywne, bez zdobień, wydobywające solidność naturalnego materiału. Nie musisz urządzać nimi całego wnętrza – nawet pojedyncze meble kolonialne są na tyle wyraziste, że nadadzą pomieszczeniu egzotyczny charakter.

Dodatki charakterystyczne dla stylu kolonialnego

Przygodę ze stylem kolonialnym warto zacząć od delikatniejszych akcentów, na przykład pamiątek przywiezionych z podróży: niezwykłych instrumentów muzycznych, figurek z brązu lub drewna, egzotycznych naczyń.

Duży wybór przedmiotów kolonialnych z drewna, kamienia, plecionki czy skóry bez trudu można też znaleźć w sklepach internetowych. We wnętrzu zyskają godną oprawę ustawione na spokojnym, neutralnym tle, zestawione z nowoczesnymi lub kolonialnymi meblami. Są na tyle mocnym akcentem dekoracyjnym, że wystarczy kilka podobnych drobiazgów, by zaszczepić w salonie styl kolonialny z wyczuwalną nutą egzotyki.

Tkaniny charakterystyczne dla stylu kolonialnego

By urządzić wnętrze w stylu kolonialnym, potrzebne będą także dywany i dekoracyjne tkaniny, na przykład takie powielające wzory zwierzęcych skór: lamparcie cętki, plamy, pasy. Są bardzo wyraziste, trzeba je więc ostrożnie dawkować. By wzmocnić efekt, uzupełnij aranżację tkaninami w afrykańskie desenie: duże, geometryczne wzory w kontrastowych kolorach, przeważnie czarno-białe i brązowo-beżowe.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)