We wnętrzach w stylu klasycznym najlepiej odnajdują się osoby ceniące umiar i elegancję, która przetrwa niejedną modę. Stonowana kolorystyka oraz solidne materiały, które pięknie się starzeją, to wyznaczniki klasycznych wnętrz. Sprawdź, czy styl klasyczny pasuje także do twojego domu, zobacz inspirujące zdjęcia wnętrz klasycznych.
Ponadczasowe piękno, styl i elegancja. Tak w skrócie można opisać nieprzemijający urok klasycznych wnętrz. Moda przychodzi i odchodzi, zmieniają się gusta i tendencje, a klasyka wciąż zachwyca kolejne pokolenia. Nie oznacza to bynajmniej, że współczesne tradycyjne wnętrza wyglądają identycznie jak te projektowane kilkadziesiąt lat temu. Klasyczny apartament, zaprojektowany na warszawskim Ursynowie przez architekta Jacka Tryca, pokazuje, jak dodać szczyptę nowoczesności do retro projektu.
Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości pracowni architektonicznej Jacek Tryc-wnętrza.
Styl klasyczny w aranżacji wnętrz
Pokój dzienny jest sercem domu. To tutaj domownicy spędzają najwięcej czasu, wspólnie odpoczywając po dniu spędzonym w szkole i pracy. Jak w tradycyjnej rodzinie, tak i w klasycznym wnętrzu - rodzina trzyma się razem, dlatego nie do przecenienia są w salonie przestronne sofy i wygodne fotele. Duże znaczenie dla budowania więzi rodzinnych ma zwłaszcza wspólne jedzenie posiłków. Wygospodarowanie przestrzeni jadalnianej pomiędzy otwartą kuchnią a salonem stanowi także świetny łącznik spinający razem strefę dzienną.
Styl klasyczny w aranżacji wnętrz
Kto powiedział, że w klasycznym wnętrzu nie ma miejsca na nowoczesny design czy techniczne nowinki? Wielu miłośników szklanego ekranu nie wyobraża sobie wieczoru bez solidnej dawki wiadomości, serialów i filmów. Typowy telewizor w czarnej ramie dobrze prezentuje się w otoczeniu ciemnych mebli. Osoby, którym zależy na ukryciu elektroniki, mogą pokusić się o zakup stylizowanych retro głośników oraz zamknięcie telewizora za drzwiczkami stojącej lub wiszącej szafki.
Styl klasyczny w aranżacji wnętrz
Kominek w salonie stanowi kwintesencję stylu klasycznego - kojarzy się z eleganckimi wieczorami spędzonymi przy lampce dobrego wina. Trzaskający wesoło ogień nie tylko dodaje salonowi ciepła i przytulności. Współczesne kominki mogą jednocześnie podgrzewać wodę lub ogrzewać całe mieszkanie. Dodatkowo zestawienie bieli, odcieni beżów oraz drewna na podłodze tworzy wrażenie harmonii i szyku dookoła kominka.
Styl klasyczny w aranżacji wnętrz
Projektując mieszkanie w stylu klasycznym, należy wyznaczyć paletę barw, która będzie się powtarzać w każdym pomieszczeniu. Najlepiej sprawdzają się ciepłe odcienie beżu, które fantastycznie komponują się z drewnem. Głównym założeniem stylu klasycznego jest wprowadzanie stonowanych kolorów nieodwracających uwagi od efektownych mebli i dodatków w stylu retro. W tej sypialni głównym elementem dekoracyjnym jest ozdobne, bogato rzeźbione, drewniane wezgłowie.
Styl klasyczny w aranżacji wnętrz
Urządzając wnętrza, które mają zachwycać klasycznym urokiem, nie wolno zapominać o stronie praktycznej, zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak przedpokój czy korytarz. Zastosowane materiały, kolory i oświetlenie muszą pasować do charakteru i przeznaczenia danego wnętrza. Podłoga za drzwiami wejściowymi musi być trwała, odporna na wodę, zabrudzenia, być łatwa do czyszczenia, ale jednocześnie nie śliska. Kryteria te idealnie spełniają dobrze dobrane wizualnie płytki o chropowatej powierzchni.
Styl klasyczny w aranżacji wnętrz
Eleganckie pomieszczenie to nie tylko szykowny salon czy przestronna sypialnia. Projektując mieszkanie w klasycznym stylu, nie należy zapominać o łazience. Jeśli będzie ona odbiegać stylowo i kolorystycznie, mieszkanie nie będzie spójne i harmonijne.
Przede wszystkim w łazience zachowane zostały odcienie królujące w całym mieszkaniu. Uroku dodaje także niecodzienna faktura płytek oraz mocniejszy akcent kolorystyczny - rama dookoła lustra. Nie mniej ważne są stylizowane detale - ciekawa, ale też praktyczna umywalka i armatura w odcieniu brązu.
Styl klasyczny w aranżacji wnętrz
W łazience utrzymanej w stylu klasycznym można sobie pozwolić na odrobinę fantazji. Wystarczy kilka prostych zabiegów, by pomieszczenie to bardziej przypominało salon niż łazienkę. Płytki, meble łazienkowe, umywalka oraz armatura są na tyle eleganckie, lecz jednocześnie stonowane, że robią za tło dla odważniejszych dodatków. Na pierwszy plan wysuwa się stylizowane siedzisko. Ustawione na kamiennym blacie kwiaty nawiązują do żywego koloru tapicerki. Salonowego wyglądu dopełniają drapowane zasłony oraz zwiewne firanki.