Styl eklektyczny, czyli jak łączyć sprzeczności, żeby uzyskać oryginalny efekt?

Zgodna niezgodność – tak barokowi poeci określali swój ideał piękna. Styl eklektyczny śmiało korzysta z tej zasady, zestawiając w jednym wystroju nowoczesność i klasykę lub styl rustykalny i minimalizm. Jak jednak korzystać ze stylu eklektycznego tak, aby nie dopuścić do chaosu? Jakie meble wybrać? Nasz artykuł pozwoli ci wybrnąć z kłopotów i wprowadzić „zgodną niezgodność” do twojego domu.

Styl eklektyczny, czyli jak łączyć sprzeczności, żeby uzyskać oryginalny efekt?
Źródło zdjęć: © Black Red White, kolekcja Gent

Zgodna niezgodność – tak barokowi poeci określali swój ideał piękna. Styl eklektyczny śmiało korzysta z tej zasady, zestawiając w jednym wystroju nowoczesność i klasykę lub styl rustykalny i minimalizm. Jak jednak korzystać ze stylu eklektycznego tak, aby nie dopuścić do chaosu? Jakie meble wybrać? Nasz artykuł pozwoli ci wybrnąć z kłopotów i wprowadzić „zgodną niezgodność” do twojego domu.

Znany od połowy XIX w. styl eklektyczny występuje w dwóch odmianach. W pierwszej chodzi o to, by stworzyć meble nawiązujące do różnych odmiennych wzorców, starając się przy tym wiernie skopiować dany styl z przeszłości. Znacznie ciekawsza jest jednak inna odsłona eklektyzmu polegająca na łączeniu starego z nowym. Ta druga odmiana stylu eklektycznego pozwala na szereg eksperymentów aranżacyjnych, dzięki którym można uzyskać bardzo oryginalny efekt.

Jak w przypadku każdego pomysłu na aranżację wnętrz pozwalającego na dużą dowolność i tutaj pojawiają się jednak pewne niebezpieczeństwa. Black Red White pomoże ci stworzyć takie eklektyczne wnętrze, które będzie nie tylko efektowne, lecz również przyjemne w użytkowaniu.

Jakie meble wybrać, by stworzyć eklektyczną aranżację?

Styl eklektyczny ma robić wrażenie. Twój gość nie powinien poświęcać czasu na zastanawianie się, w jakiej konwencji jest urządzone dane pomieszczenie – niech od razu poczuje, że przebywa w eklektycznym wnętrzu. Dlatego pożądany efekt najłatwiej uzyskać, kładąc w wystroju wnętrz nacisk na takie meble, które przyciągają uwagę:

  • komodę,
  • stół,
  • krzesła,
  • sofę.

Kluczem do stworzenia wnętrza w stylu eklektycznym jest jednak przede wszystkim połączenie mebli o klasycznych lub nawet archaicznych wzorach z meblami nowoczesnymi. Jak to zrobić? Klasyczne, lakierowane drewno komody z kolekcji Bawaria może więc współgrać z minimalistyczną bielą stołu Bryk lub innego nowoczesnego mebla (np. krzesła Irma)
. Z kolei do skandynawskiego salonu pasować będzie antyczny mebel z wyrazistymi zdobieniami.

Obraz

Black Red White, 1) kolekcja Bawaria, komoda 2) stół Bryk

Eklektyczne dodatki

W stylu eklektycznym chodzi o to, aby wyrazisty element danej estetyki zestawić z innym mocnym akcentem zaczerpniętym z innego stylu.**Warto więc pomyśleć również o odpowiednich dodatkach, które świetnie nadają się do tego celu. Dzięki nim w prosty sposób stworzysz w dowolnym pomieszczeniu eklektyczny klimat.

  • Do rustykalnej, archaicznej kuchni można wprowadzić przedmioty ze stalowym połyskiem (jak chociażby figurki ceramiczne).
  • Na drewnianej, lakierowanej podłodze sprawdzi się kontrastujący z nią dywan Extreme Shaggy Red.
  • Przy pozbawionym zbędnych detali łóżku z kolekcji Antica możesz położyć bardzo wyrazisty dywan Kazuar Purple Mix, dzięki któremu cała sypialnia nabierze oryginalnego charakteru.
Obraz

Black Red White, kolekcja Antica, łóżko, 539 zł; dywan Kazuar Purple Mix, 399 zł

Jak nie dać się chaosowi w stylu eklektycznym?

Pozornie skorzystanie ze stylu eklektycznego to żaden kłopot. „Po prostu” łączysz ze sobą meble z różnych, najczęściej odległych od siebie stylów, które szczególnie przypadły ci do gustu. Inaczej niż w pop-arcie, który również korzysta ze sprzeczności, twoim celem w konwencji eklektycznej jest skomponowanie harmonijnego wnętrza łączącego kontrastowe stylistyki. Niektóre bardzo skrajne połączenia mogą więc nie wypaść najlepiej.

Jak tworzyć eklektyczne wnętrze i jednocześnie być stylowym? Po pierwsze – używaj klasycznych kontrastów kolorystycznych, dzięki którym uda ci się uniknąć nie do końca przekonujących połączeń. Sprawdź np., jak skorzystać z bieli w domu, która kojarzy się z wnętrzami skandynawskimi, a następnie dobieraj meble i dodatki utrzymane w odcieniach czerni nawiązującej do stylu japońskiego.

Obraz

Black Red White, kolekcja Kaspian, komoda, 599 zł; kolekcja Alhambra, stół i krzesła, 1119 zł i 289 zł; fotel Enzo ES, 829 zł

Po drugie – łącz w obrębie jednego pomieszczenia maksymalnie trzy style, które ze sobą współgrają, np. styl glamour ze stylem modernistycznym i skandynawskim. Każdy kolejny kontrastowy element, który dodasz, może zaburzyć równowagę zgodnej niezgodności charakterystyczną dla eklektyzmu.

Po trzecie – nie bądź konsekwentny w stosowaniu stylu eklektycznego. Jeśli eklektyczna kuchnia lub łazienka to dla ciebie za dużo, po prostu wybierz inną aranżację, a łączenie sprzeczności zarezerwuj na potrzebę wystroju salonu, który ma olśnić gości.

Niezależnie od tego, z ilu naszych porad skorzystasz i jak bardzo eklektyczne wnętrze stworzysz, wprowadzenie nawet lekkich niezgodności do aranżacji twojego mieszkania podziała na nie ożywczo. Bo kto powiedział, że jedynie harmonia może być ciekawa?

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)