Trwa ładowanie...

Styl art déco - dawna elegancja i funkcjonalność w wystroju wnętrz

Styl art déco doskonale przetrwał próbę czasu, a charakterystyczne dla niego meble – wykonane ręcznie, piękne, a zarazem praktyczne – znajdują nabywców nie tylko wśród kolekcjonerów. Styl art déco zachwyca również tych, którzy szukają pomysłu na stylowy i elegancki wystrój wnętrz.

Styl art déco - dawna elegancja i funkcjonalność w wystroju wnętrzŹródło: Adobe Stock
d3oozqr
d3oozqr

Styl art déco doskonale przetrwał próbę czasu, a charakterystyczne dla niego meble – wykonane ręcznie, piękne, a zarazem praktyczne – znajdują nabywców nie tylko wśród kolekcjonerów. Styl art déco zachwyca również tych, którzy szukają pomysłu na stylowy i elegancki wystrój wnętrz.

Styl art déco – wybiegający w przyszłość, łączący modernistyczne dążenie do prostoty z silnym wpływem tradycji – w wystroju wnętrz święci dziś triumfy. Świadczy o tym nie tylko coraz większa liczba nabywców unikatowych, ręcznie wytwarzanych przedmiotów z lat 20. i 30., ale też wiele kolekcji nowych mebli stylizowanych na art déco. Co decyduje o niesłabnącej popularności tego stylu?

Styl art déco: początki

Choć przedmioty w stylu art déco wytwarzano jeszcze przed pierwszą wojną światową, okres jego największego rozkwitu przypada na dwudziestolecie międzywojenne. To wówczas na skalę masową zaczęły powstawać masywne meble o zaokrąglonej linii, pozbawione wyrafinowanych zdobień – meble, w których najważniejsza była ich funkcjonalność. Co istotne, produkowano je ze sklejki, a nie – jak dotychczas – z litego drewna.

Styl art déco: piękno drewna

Masywne meble w stylu art déco wykonywano z drewna mahoniowego, jaworowego, klonowego, ale także z drewna jasnego dębu, w wersji luksusowej zaś – z palisandru oraz hebanowego forniru. Zazwyczaj były one wykończone lakierem i dekorowane intarsją. Obecnie meble stylizowane na art déco są wykończone przeważnie fornirem z drewna egzotycznego.

Styl art déco: wnętrza

Jeżeli chcesz urządzić wnętrza w duchu art déco, zacznij od podłogi z drewna egzotycznego, najlepiej lakierowanego na wysoki połysk (sprawdzi się także błyszczący gres polerowany). Możesz ułożyć na niej dywan ze śmiałym geometrycznym wzorem.

d3oozqr

Charakterystyczne dla art déco solidne meble – biurko, komoda czy kredens – będą się doskonale prezentować w zestawieniu z miękką sofą o opływowej linii, wymoszczoną poduszkami, obitą białą tapicerką. Obok ustaw kilka stolików kawowych oraz jeden większy stół wykonany ze szkła i metalu.

Styl art déco: dodatki

Wśród dodatków charakterystycznych dla tego stylu wymienia się przede wszystkim wysmukłe wazy, kryształowe lustra z górną krawędzią w kształcie azteckiej piramidy oraz charakterystyczne witraże. Okna „ubierz” na dawną modłę: w proste, sięgające podłogi zasłony zwieńczone lambrekinem z geometrycznym dekorem.

Nie zapomnij też o zawieszeniu w salonie lampy w stylu art déco przypominającej marmurkową misę. Urok aranżacji podkreślą kinkiety z nieprzezroczystego szkła w kształcie muszli oraz kielichów. Nie zaszkodzi także ustawić na jednym ze stolików popularną wówczas lampę w kształcie stylizowanej postaci kobiecej.

d3oozqr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oozqr