Trwa ładowanie...

Strop drewniany czy betonowy?

Wiele osób podczas budowy domu lub remontu starej kamienicy zastanawia się, jaki strop będzie lepszy. Efektowny, lekki drewniany czy trwały, solidny strop z betonu? Jaki strop w domu parterowym, a jaki w przypadku poddasza użytkowego?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Strop drewniany czy betonowy?Źródło: Dziurdzia Projekt
d1pjux4
d1pjux4

Rodzaje stropów

Strop jest częścią układu konstrukcyjnego budynku, który oddziela poszczególne poziomy domu. Dziś na warsztat bierzemy dwa rodzaje stropów – drewniany i betonowy.

Strop drewniany wykonany jest z podłużnych belek, które mocuje się do ścian domu w układzie równoległym. Od strony poddasza do stropu drewnianego mocuje się płyty kartonowo-gipsowe, następnie kładzie się podłogę strychu. Z kolei stronę stropu, która ma pełnić funkcję sufitu (np. przedpokoju czy salonu), zostawia się w stanie surowym. Dom z drewnianym stropem stworzy niepowtarzalny klimat alpejskich schronisk. Coraz częściej stawiamy na naturalny wystrój wnętrz – rustykalne wykończenie sufitu bez wątpienia będzie szlachetnym ornamentem każdego pomieszczenia.

Strop z betonu jest znacznie cięższy od drewnianego. Polega on na montażu żelbetowych belek, na których następnie układa się rzędy pustaków – w taki sposób tworzy się strop gęstożebrowy, dość często wybierany do wykonania stropu z betonu. Lany strop na poddaszu, zwany także monolitycznym, polega na montażu od spodu pionowych stempli, na których następnie kładzie się płyty szalunkowe. Kolejnym etapem jest montaż zbrojenia (z prętów zbrojeniowych lub gotowych siatek zbrojarskich, zgrzewanych). Na tak przygotowane podłoże wylewa się płynny beton przy użyciu pompy do betonu. Strop monolityczny gwarantuje bardzo wysoką nośność, dlatego znajduje zastosowanie również w budownictwie przemysłowym.

d1pjux4

Strop drewniany – wady i zalety

Niekwestionowaną zaletą stropu wykonanego z drewna jest jego estetyka. Widoczne belki stropodachu można ciekawie zaaranżować w pomieszczeniu. Ułożone pod sufitem zdobią pomieszczenie, nadając mu rustykalny charakter.

Drewno jest naturalnym surowcem, przyjaznym człowiekowi, który w takim wnętrzu będzie czuł się komfortowo i swojsko. Drewno powinno być jak najwyższej jakości (najczęściej wybierane są sosna i jodła) oraz jak najmocniej wysuszone (powinno leżeć w suszarni przez kilka miesięcy). W przeciwnym razie po jakimś czasie belki mogą się skręcać i pękać.

Kolejną zaletą stropu drewnianego jest jego lekkość i szybkość budowy. Strop z drewna w niewielkim stopniu obciąża konstrukcję budynku, dlatego w szczególności polecany jest do przedwojennych domów.

Swarzędz Home
Źródło: Swarzędz Home

Lekkość konstrukcji może być również wadą, ponieważ nie poleca się montażu stropu drewnianego przy poddaszu użytkowym. Na takim poddaszu nie należy stawiać ścianek murowanych, których ciężar może naruszyć stabilność stropu. Dlatego też poleca się strop drewniany w domu parterowym ze względu na brak użytkowego poddasza.

d1pjux4

Wadą takiego rozwiązania może być akustyka stropu drewnianego. Dźwięki pracującego drewna - pojękiwanie i strzelanie belek - mogą być dużym utrudnieniem dla osób wrażliwych na hałasy lub mających lekki sen. Sporo osób rozwiązuje ten problem, wyciszając dodatkowo drewniany strop wełną akustyczną, która tłumi odgłosy z poddasza.

Dość dużą wadą stropu drewnianego, przez którą część projektantów domów odradza konstrukcję z drewna, jest wysokie zagrożenie pożarem, co jest bardzo istotne, jeśli planujemy w salonie montaż kominka.

Drewno – ze względu na to, że jest naturalnym surowcem – ma znacznie krótszą żywotność w porównaniu z elementami z betonu. Jego największymi wrogami są: wilgoć, zmiany temperatury czy niszczące działanie szkodników. Pamiętajmy więc o regularnej impregnacji stropu. Dobrze zabezpieczone drewno odwdzięczy się zarówno solidną konstrukcją, jak i eleganckim wyglądem.

d1pjux4

Kolejną przeszkodą w przypadku stropu drewnianego jest ograniczona możliwość wykończenia podłogi poddasza. Nie poleca się układania płytek na stropie drewnianym ze względu na niską szczelność takiej konstrukcji. Na dodatek podłogę położoną na stropie drewnianym (np. panele) należy bardzo starannie wytłumić, np. filcem, płytą dźwiękoszczelną, w przeciwnym razie każdy krok będzie bardzo głośny i może nieść się po całym domu.

Strop betonowy – wady i zalety

Stopy betonowe są bardzo stabilne, a ryzyko ugiętego stropu z betonu jest stosunkowo niskie. Ponadto zaletą stropu betonowego jest doskonała akustyka, której nie zapewni lekki strop drewniany. Betonowy strop jest masywny i ognioodporny, cechuje się bardzo wysoką trwałością szacowaną na kilkadziesiąt lat.

Strop gęstożebrowy jest dość często wybierany ze względu na łatwość montażu. Jego układanie nie wymaga zarówno ciężkiego i specjalistycznego sprzętu (m.in. pompy do betonu), jak i nakładu pracy wieloosobowej ekipy. Taki strop, który składa się z gotowych elementów, można zamontować w kilka osób. Stąd strop gęstożebrowy znalazł zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym o przeciętnym metrażu.

d1pjux4

Minusem stropu gęstożebrowego jest to, że musimy przed montażem przewidzieć rozmieszczenie pokojów na poddaszu, ponieważ ściany działowe nie mogą być montowane na pustakach, które nie wytrzymają obciążenia.

KWADRATON
Źródło: KWADRATON

Strop monolityczny wychodzi znacznie drożej przez większy nakład czasu i pracy ekipy budowlanej, niemniej takie rozwiązanie zapewnia równomierne rozmieszczenie obciążenia konstrukcji. Dla porównania belki w stropie gęstożebrowym obciążają ściany i w przypadku nieprawidłowego montażu z czasem mogą wystąpić efekty klawiszowania lub pęknięć na ścianach.

Wadą stropodachu betonowego jest ciężar konstrukcji. Dla niektórych budynków – zwłaszcza wiekowych – takie obciążenie może grozić zawaleniem się konstrukcji, dlatego bardzo ważne są projekt oraz nadzór osoby z uprawnieniami budowlanymi. Minusem stropu wykonanego z betonu jest cena – taki stropodach wychodzi znacznie drożej od stropu drewnianego.

d1pjux4

Jaki strop lepszy – lany czy drewniany? Strop lekki czy betonowy?

Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy. Strop drewniany waży niewiele i jest efektowny, ale przeciwnicy rozwiązania wytykają jego nietrwałość i niepraktyczność. W nowszym budownictwie stawia się na solidne i długotrwałe konstrukcje, dlatego stropy z betonu powoli wypierają tradycyjne metody budowy domów.

Pamiętajmy jednak, że strop jest elementem konstrukcji budynku i każda zmiana wymaga zgody specjalisty z uprawnieniami budowlanymi. Jeśli stawiamy nowy dom, należy trzymać się rodzaju stropu, który został przewidziany w projekcie (ewentualnie można tę kwestię przedyskutować z architektem). Z kolei wymiana stropu w stojącym już budynku wymaga zatwierdzonego projektu, a prace musi nadzorować kierownik budowy.

Specjaliści doradzą, jaki strop będzie lepszy – drewniany czy betonowy. Fachowo ocenią wytrzymałość konstrukcji i przeliczą rozstawienia belek oraz dodatkowych wzmocnień, dzięki czemu będziemy mieć gwarancję, że budynek jest stabilny i bezpieczny.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1pjux4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pjux4