Storczyki – jak uprawiać i pielęgnować storczyki, by pięknie kwitły?

Storczyk, czyli orchidea, to piękny doniczkowy kwiat, który może sprawiać kłopoty najbardziej doświadczonym miłośnikom roślin. Jest dość wymagający i kapryśny, więc żeby cieszyć się jego niesamowitymi kwiatami należy odpowiednio o niego dbać. Jak rośnie orchidea i jakich potrzebuje warunków? Jak należy podlewać i nawozić tę roślinę?

Storczyk wymaga zaangażowania w pielęgnacji i podlewaniu.
Storczyk wymaga zaangażowania w pielęgnacji i podlewaniu.
Źródło zdjęć: © Getty Images
jwrobel

01.06.2020 08:15

Storczyki – jak uprawiać w domu?

Uprawianie storczyków w domu może sprawiać wiele problemów, ponieważ roślina ta jest dość wymagająca. Uprawę orchidei należy zacząć od zakupu odpowiedniego egzemplarza. W sklepie należy wybierać rośliny o ładnych liściach w jednolitym kolorze i jędrnych korzeniach. Orchidea nie powinna być uszkodzona ani mieć śladów mogących świadczyć o chorobie, ponieważ taką roślinę będzie bardzo trudno odratować i sprawić, żeby pięknie rosła i ponownie kwitła. Najlepiej wybierać okazy, na których jest dużo pączków, a mało rozkwitniętych kwiatów. Ważny jest również sposób transportu storczyka - roślina nie może być wystawiona na silne działanie promieni słonecznych (na przykład blisko przedniej szyby w samochodzie), ponieważ ulegnie poparzeniu.

Storczyki – jakiego stanowiska potrzebują?

W domu kluczowe jest wybranie odpowiedniego dla orchidei miejsca. Roślina potrzebuje dość dużego nasłonecznienia, więc najlepiej rośnie na parapecie, ale nie z południowej strony, ponieważ zbyt mocne światło będzie przypalać liście. Z kolei, bez dostatecznej ilości słońca, liście orchidei nie będą błyszczące i będą się na nich pojawiały ciemnożółte plamy. Pomieszczenie powinno być przewiewne, gdyż warunkiem koniecznym do rozwoju orchidei jest zapewnienie jej dostępu do świeżego powietrza.

Storczyk – w jakiej temperaturze najładniej rośnie?

Roślina rośnie w temperaturze od 15 do 30 stopni Celsjusza. Ciepłolubne storczyki to falenopsis, z kolei w niższych temperaturach lepiej będą się czuły cymbidium oraz dendrobium. Poza tym, storczyki lubią wahania temperatury między dniem a nocą i lepiej wówczas kwitną. W związku z tym, w lecie rośliny można wystawić na balkon albo taras, ale nie powinny stać w pełnym słońcu. W okresie zimowym storczyki nie mogą stać w oknie, które jest uchylane, ponieważ źle reagują na przeciągi.

Storczyki – kiedy i w jaki sposób przesadzać?

Wprawdzie storczyki nie rosną zbyt szybko, jednak minimum raz na dwa lata roślinę należy przesadzić. Doniczkę należy zmienić szybciej, gdy zauważy się, że korzenie storczyka są bardzo rozrośnięte. Orchidee trzeba przesadzić również wtedy, gdy korzenie gniją, podłoże rozkłada się albo gdy roślinę zaatakowały szkodniki. Jak należy przesadzać storczyki?

  1. Wyjąć roślinę z doniczki,
  2. Oczyścić korzenie ze starego podłoża i ewentualnie odciąć ich uszkodzone końcówki.
  3. Następnie roślinę można umieścić z podłożem w nowej doniczce – nie powinna być ona zbyt mała, tak żeby korzenie nie były ściśnięte.

Storczyk – jaka ziemia?

Storczyków nie można sadzić w uniwersalnej ogrodowej czy kwiatowej ziemi. Wymagają one specjalnego, luźnego podłoża, które jest mieszanką kory, keramzytu i włókna kokosowego.

Storczyki – jak podlewać?

Nieodpowiednie podlewanie storczyków to bardzo częsty błąd i przyczyna złego wzrostu rośliny. Korzenie pod żadnym pozorem nie mogą być stale zanurzone w wodzie, ponieważ roślina nie potrzebuje, a nawet nie lubi zbyt dużego nawilżenia. Najlepiej podlewać storczyki mniej więcej co 5 – 7 dni, obserwując stan nawilżenia korzeni i podlewając ją dopiero, gdy podłoże będzie suche. Rośliny można podlewać wlewając wodę bezpośrednio do doniczki albo wstawiać osłonkę z kwiatem do miski z wodą na mniej więcej 15 minut. Zbyt częste i obfite podlewanie sprawia, że korzenie gniją i mogą się na nich pojawiać zielone glony.

Ważna jest również woda, którą podlewa się storczyki. Powinna mieć ona jak najmniejszą zawartość wapnia, więc do podlewania storczyków najlepiej używać wody destylowanej albo odstanej przez 24 godziny wody z kranu. Podlewanie należy ograniczyć po okresie kwitnienia, gdy roślina przechodzi w czas odpoczynku. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić około 60%.

Storczyki – jak nawozić?

Poza odpowiednim podlewaniem, orchidee warto czasami nawozić specjalną odżywką przeznaczoną do tych roślin, ale niezbyt często, ponieważ roślina nie lubi nadmiaru minerałów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)