Trwa ładowanie...

Stoliczku, nakryj się! Malowanie porcelany krok po kroku

W rytuale picia kawy czy herbaty równie istotne jak sam napój jest to, w czym zostanie podany. Oryginalna filiżanka czy tradycyjnie - szklanka? Poznaj prosty przepis na malowanie porcelany, dzięki któremu twoja zastawa będzie niepowtarzalna.

Stoliczku, nakryj się! Malowanie porcelany krok po krokuŹródło: Shutterstock
d42ryhw
d42ryhw

W rytuale picia kawy czy herbaty równie istotne jak sam napój jest to, w czym zostanie podany. Oryginalna filiżanka czy tradycyjnie - szklanka? Poznaj prosty przepis na malowanie porcelany, dzięki któremu twoja zastawa będzie niepowtarzalna.

Porcelana czy szkło? Oczywiście bardziej elegancka jest porcelana. Wygląda jeszcze lepiej, jeśli znajdują się na niej ozdobne malunki, które nadają jej niepowtarzalny charakter. Niestety malowana porcelana potrafi być bardzo droga, a taki wydatek mógłby znacznie zaważyć na domowym budżecie. W takich przypadkach trzeba zatem postawić na „zwykłą” ceramikę lub poczekać z wydatkiem do czasu uzbierania potrzebnej sumy. Jeżeli jednak masz odrobinę talentu malarskiego, twoja porcelana może się mienić unikalnymi i niepowtarzalnymi wzorami, i to bez wydawania fortuny. Jedyne, w co musisz zainwestować, to farba do malowania porcelany i zestaw pędzli. Za pomocą tych dwóch akcesoriów możesz stworzyć coś wyjątkowego, a przede wszystkim coś swojego. W sześciu krokach przedstawiamy przepis na malowanie porcelany.

Krok 1

Myślisz, że nie podołasz takiemu wyzwaniu jak ozdobienie porcelany? Uspokajamy. Nie potrzebujesz żadnych lekcji u mistrza rysunku, żeby stworzyć wspaniałe wzory na talerzu czy kubku. Malowanie porcelany nie różni się bowiem niczym od rysowania na kartce papieru. Możesz używać dowolnych kolorów i kreślić przeróżne wzory, a jedyne, czego ci potrzeba, to wyobraźnia.

Krok 2

Przygotuj porcelanę do malowania. Jeśli będziesz malować na dopiero co kupionej zastawie stołowej, pamiętaj o tym, aby dobrze ją umyć, zdrap wszystkie naklejki i pozbądź się resztek kleju, następnie dokładnie wysusz. Będziesz potrzebować także farby – najlepiej gęstej, by dobrze się ją nakładało. Przygotuj również marker do porcelany.

d42ryhw

Krok 3

Zakasuj rękawy i zacznij malować porcelanę. Jeśli obawiasz się, że zniszczysz zastawę bądź nie uzyskasz takiego efektu, który byłby dla ciebie zadowalający, poćwicz najpierw na kartce papieru, aż osiągniesz upragniony efekt. Następnie rysunek z kartki przenieś na filiżankę, rysując na niej szkic przy użyciu markera do porcelany.

Krok 4

Kiedy szkic będzie gotowy, nanieś kolorową farbę. Jeśli chcesz ją rozrzedzić, rozcieńcz ją wodą. Pamiętaj, aby nie nakładać grubych warstw farby, ponieważ z biegiem czasu zacznie odpryskiwać.

Krok 5

Kiedy twoje dzieło będzie gotowe, zostawić zastawę do wyschnięcia na 24 godziny. Następnie umieść ją w piekarniku rozgrzanym do temperatury 150 stopni C. Czas pieczenia znajdziesz na opakowaniu farby.

Krok 6

Po czasie pieczenia odstaw zastawę do schłodzenia. I voila - pomalowaną w ten sposób porcelanę można bez obaw myć, nie martwiąc się o ewentualne odpryski farby.

d42ryhw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42ryhw