Trwa ładowanie...
d1dwpbj
Materiał Partnera
stocznia gdańska

Stocznia Cesarska: budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej odzyskuje należyty blask

Był tłem najważniejszych wydarzeń społecznych i politycznych ruchu Solidarności. Teraz, staraniem właściciela, spółki Stocznia Cesarska Development, budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej odzyskuje należyty blask, a inwestor otwiera przed nim nowy rozdział.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przód budynku robi duże wrażenie
Przód budynku robi duże wrażenie (Materiały prasowe)
d1dwpbj

Materiały partnera Ultra Relations

Powstały w 1871 r. obiekt przez lata ulegał licznym przemianom. Był modyfikowany, rozbudowywany i znacząco ucierpiał w czasie działań wojennych. Remont Dyrekcji jest pierwszym etapem rewitalizacji Stoczni Cesarskiej - projektu rewitalizacji 16ha postoczniowych w Gdańsku.

Od czasu powstania budynek Dyrekcji przechodzi pierwszy kompleksowy remont zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, od konstrukcji do najdrobniejszych detali. Wyczyszczeniu i scaleniu kolorystycznemu poddano 160 tyś. historycznych cegieł z czterech różnych zakładów (Kokoszken-Kokoszki, Cadinen-Kadyny, Kolibken-Kolibki, Lenzen- Schmit – Leźno).

d1dwpbj

Naprawiono, uzupełniono lub wymieniono 100 km fug. Olbrzymim wyzwaniem była naprawa i przywrócenie stolarki okiennej i drzwiowej. W czasie remontu wymieniono lub odrestaurowano łącznie 330 okien. Te, które nie zachowały się nawet w szczątkowej formie trzeba było odtworzyć na podstawie dokumentacji zdjęciowej. W budynku założono poziome i pionowe izolacje przeciwwilgociowe. Po raz pierwszy w Dyrekcji pojawi się winda, zapewniając dostępność obiektu dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

materiały partnera

- Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne systemy wentylacyjne, grzewcze i p.poż. Po wielu latach na wieżę Dyrekcji powrócił również zegar. Wszystkie działania zrealizowano pod okiem specjalistów z zakresu konserwacji zabytków. Warty podkreślenia jest fakt, że wszystkie firmy zaangażowane w prace przy budynku prowadzą firmy z Pomorza - mówi Przemysław Kobza, partner w firmie TPS, która pełni rolę koordynatora prac konstrukcyjnych projektu.

- Napawa nas dumą, że w Polsce mamy doskonale wyspecjalizowane firmy, które z taką pieczołowitością potrafią rewitalizować budynki. Tym bardziej, że w przypadku Dyrekcji, mamy do czynienia z tak ważnym historycznie obiektem.

d1dwpbj

- Naszym zadaniem było połączenie duszy jednego z najciekawszych budynków dawnej Stoczni Gdańskiej z potrzebami innowacyjnych i dynamicznie rozwijających się firm - mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio, pracowni odpowiedzialnej za projekt wnętrz budynku.

- Postawiliśmy zatem na odrestaurowanie i wyeksponowanie ceglanych murów, drewnianych schodów, okien i drzwi oraz stalowych detali i takie zagospodarowanie wnętrz, aby spełniały wymogi start-upów i innych nowoczesnych firm. Budynek będzie wyposażony w nowoczesne zaplecze techniczne i sprzętowe, przygotowywane są współdzielone sale konferencyjne i mniejsze sale spotkań, przestrzeń co-workingowa ze strefami chill-out’u i integracji.

- Wnętrze budynku z założenia stanowić ma przestrzeń elastyczną, gotową na przyjęcie najemcy o różnych potrzebach pod kątem układu funkcjonalnego oraz architektury wnętrz. Zachowane i odrestaurowane historyczne elementy wyposażenia i wykończenia wnętrz stanowić będą tło docelowej aranżacji. Stonowana kolorystyka historycznego tła nie będzie się narzucać, pozwoli na uzupełnienie go aranżacją w dowolnej stylistyce - mówi Paulina Lehmann, architekt prowadzący z Roark Studio.

- Po zakończeniu prac remontowych obiekt o pow. użytkowej 4.000 m. kw. nadal będzie pełnić funkcję biurową, jednak rewitalizacja pozwoli znacząco podnieść standard obiektu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowego wyniku prac i dumni z multidyscyplinarnego zespołu, który wspiera nas w tym wyjątkowym projekcie - mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej.

materiały partnera

Pozytywna reakcja zainteresowanych najemców, a także większej społeczności, jest dla nas bardzo pozytywnym sygnałem, że jesteśmy na właściwej drodze.

d1dwpbj

Przygotowywany jest dla mniejszych firm i start-upów. Układ funkcjonalny sprzyjać ma budowaniu relacji międzyludzkich. W Dyrekcji, poza powierzchnią biurową, przygotowywane są współdzielone sale konferencyjne, strefy relaksu, kawiarnia i współdzielone aneksy kuchenne, ale również powierzchnia do organizacji konferencji, wystaw i imprez. Przestrzeń co-workingowa znajdzie się na dwóch najwyższych, dotychczas wyłączonych z użytkowania piętrach budynku.

Budynek już na tym etapie znalazł swoich pierwszych najemców, wśród których są firmy z branży projektowej i IT.

- Odwiedziliśmy kilka bardzo ładnych nowoczesnych budynków i po kilku tygodniach od tych wizyt praktycznie nie byliśmy w stanie przypomnieć sobie czym się różniły od siebie te miejsca - mówi Adam Ślipy, prezes zarządu firmy Seatech, przyszłego najemcy budynku Dyrekcji.

- Do budynku trafiliśmy na bardzo wczesnym etapie remontu, ale wystarczyło nam otwarcie drzwi wejściowych i w sumie podjęliśmy decyzję. To jest to! Wierzymy, że ten wyjątkowy klimat i charakter budynku stworzą nam komfortowe i niepowtarzalne miejsce pracy, co mamy nadzieję wesprze naszą kreatywność w projektowaniu nowych statków.

d1dwpbj

- Jesteśmy z Gdańska i czujemy się związani z tym miastem. Stocznia Cesarska ma olbrzymią szansę stać się nowym nieprzeciętnym miejscem na mapie Trójmiasta - mówi Piotr Rocławski, CEO Yetiz Interactive.

- Jesteśmy agencją interaktywną, tak więc naturalne jest, że szukamy ciekawej i niebanalnej przestrzeni, która będzie pobudzała kreatywność. Jesteśmy przekonani, że Stocznia Cesarska to właśnie takie miejsce, dobre miejsce do pracy. Industrialny klimat, wszechobecna historia i ciekawy design sprawiają, że już niedługo każdy będzie chciał tu być.

materiały partnera

- Zainteresowanie najemców powierzchnią biurową w budynku Dyrekcji jest bardzo duże. Pokazuje to, że coraz więcej firm szuka wyjątkowych przestrzeni z historią i charakterem. Nieczęsto zdarza się podpisać pierwsze umowy najmu na 7 miesięcy przed oficjalnym otwarciem budynku - mówi Daria Zagożdżon-Dembicka z międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, odpowiedzialnej za komercjalizację obiektu.

d1dwpbj

W budynku powstał również showroom, w którym zainteresowani najemcy będą mogli zobaczyć przykładową aranżację przyszłego biura.

- Ta realizacja to nasza obietnica. Z taką samą pieczołowitością chcemy podejść do każdego budynku, istniejącego na terenie Stoczni Cesarskiej – mówi Gerard Schuurman.

- Zależy nam na stworzeniu przestrzeni otwartej dla każdego mieszkańca Gdańska, gdzie powstaną nie tylko miejsca pracy, ale również nadwodne bulwary, kawiarnie, restauracje i miejskie place, a wszystko wśród pieczołowicie zrewitalizowanej dzielnicy, którą na każdym kroku wypełni duch historii tego miejsca.

Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe. Planowany termin oddania Dyrekcji do dyspozycji najemców to trzeci kwartał 2020 r.

Materiały partnera Ultra Relations

d1dwpbj

Podziel się opinią

Share

d1dwpbj

d1dwpbj