Stelaż podtynkowy? Podpowiadamy, jaki wybrać, by nie narazić się na dodatkowe koszty
Instalacje podtynkowe zyskują na popularności. Dlaczego coraz chętniej zamieniamy na nie te standardowe, w których spłuczka i inne elementy znajdują się na zewnątrz? Dzięki takiemu rozwiązaniu można nie tylko zaoszczędzić mnóstwo miejsca, ale i stworzyć minimalistyczną łazienkę, która zachwyca designem.
02.08.2017 | aktual.: 16.08.2017 08:00
Stelaż podtynkowy jest absolutną podstawą każdej konstrukcji, która pozwala podwiesić miskę WC na ścianie (a także bidet, umywalkę czy pisuar) – tak, by na zewnątrz znajdowała się tylko ta część, a pozostałe – w ścianie. Wbrew pozorom to element o bardzo wysokiej wytrzymałości. Popularne modele radzą sobie z obciążeniem nawet do 400 kg. Nie ma więc podstaw do tego, by obawiać się o bezpieczeństwo instalacji.
Trzeba jednak wybrać odpowiedni model. Od jego wytrzymałości oraz charakteru konstrukcji zależy, jak długo instalacja przetrwa i to, czy będzie pracowała bezawaryjnie. To również jego zakup stanowi znaczną część kosztów. By inwestycja była udana, trzeba dobrze przemyśleć decyzję.
Do zabudowy mokrej czy suchej?
Typ zabudowy, do jakiej przeznaczony jest stelaż, to jeden z jego podstawowych wyróżników. Stawiając na model odpowiednio dobrany do warunków technicznych, możemy przeprowadzić zabudowę zgodnie z potrzebami. Czym się różnią dostępne rozwiązania?
Stelaż podtynkowy do zabudowy mokrej jest mniej popularny. Wciąż jednak ma swoje zalety.
- Jest przeznaczony do zabudowy ciężkiej, a więc do tej wykonywanej na ścianach murowanych.
- Wymaga obmurowania, a co za tym idzie – jego montaż jest czasochłonny i zwykle konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy murarskiej.
- Ułatwieniem w procesie montażu może być zakupienie wersji fabrycznie wypełnionej styropianem.
- Dużą zaletą jest cena – jest mniej więcej o połowę tańszy od stelaża podtynkowego do zabudowy suchej.
- Największym ograniczeniem jest typ ściany, w której można go zastosować – o ile stelaż lekki można wmontować nie tylko w ścianę murowaną, o tyle ten do zabudowy mokrej nadaje się wyłącznie do ściany murowanej (nie znajdzie zastosowania np. w ściankach działowych). Stelaż podtynkowy do zabudowy suchej jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Lekki, a zarazem bardzo stabilny, pozwala na stworzenie instalacji podtynkowej przy wykorzystaniu dowolnie wybranej ściany.
- Koszt jego zakupu jest około dwukrotnie wyższy od stelaża do zabudowy lekkiej, ale jego montaż jest wygodniejszy.
- Nadaje się do zamontowania zarówno w ścianach murowanych (wystarczy obudować go wtedy wodoodporną płytą g-k), jak i lekkich ściankach działowych, które są przymocowane albo do podłogi i sufitu albo podłogi i prostopadle do ściany.
- Może być przeznaczony zarówno do zabudowy wysokiej (rama nośna o wysokości 110–130 cm) oraz zabudowy niskiej (rama 80–90 cm), co daje jeszcze większą swobodę projektową oraz aranżacyjną.
- Dostępne są również stelaże samonośne – wzmocnione i wykonane w oparciu o profile o większej średnicy.
Wysokość stelaża decyduje o charakterze zabudowy
Zarówno stelaż wysoki, jak i niski to rozwiązania, które mają wiele zalet. Oba pozwalają stworzyć solidną konstrukcję, a od ich wysokości zależy przede wszystkim estetyka samej zabudowy.
- Przy zabudowie wysokiej przycisk spłuczki może być umieszczony wyłącznie pionowo, zazwyczaj powyżej deski WC. Oznacza również, że półka, która powstanie przy instalacji znajdzie się wysoko.
- Zabudowa niska pozwala na montaż przycisku zarówno na pionowej, jak i poziomej ścianie półki. W przypadku tego pierwszego rozwiązania – najczęściej spuszczenie wody będzie wymagało zamknięcia deski, co ze względów higienicznych jest dobrym rozwiązaniem.
Jaka spłuczka?
Pod tynkiem do stelaża będzie przyczepiona spłuczka. Aby cała konstrukcja przetrwała długie lata, warto wybrać konstrukcję wyposażoną w taką, której zbiornik został wykonany metodą rozdmuchiwania. Oznacza to, że jest jednym elementem, a nie konstrukcją powstałą w wyniku sklejenia kilku fragmentów. Efekt? Jesteśmy narażeni na znacznie mniejsze ryzyko pęknięcia spłuczki.
Gdy chodzi o jej pojemność, najczęściej na rynku znajdziemy te o pojemności 6 l, co w warunkach domowych jest zupełnie wystarczające. Chcąc zoptymalizować zużycie wody, wystarczy zamontować podwójny mechanizm spłukujący 3/6 l – w zależności od tego, który przycisk spłukiwania naciśniemy, spłuczka uwolni odpowiednią ilość wody.
Estetyka przycisku jest ważna z uwagi na aranżację przestrzeni. Warto jednak upewnić się, że pasuje on do całej konstrukcji i nie sprawi problemów przy montażu. Dobrym pomysłem może być zakup zestawu, do którego jest już dołączony pasujący przycisk.
Inwestuj w jakość
Na rynku można znaleźć coraz więcej modeli spłuczek podtynkowych. Dlatego właśnie dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę nie tylko na typ konstrukcji i jej parametry techniczne, lecz także (a może przede wszystkim) na jakość. Modele wykonane ze słabych materiałów, choć są tanie, mogą wygenerować największe wydatki w trakcie eksploatacji. Dlaczego? Ponieważ tworząc instalację podtynkową w oparciu o niesprawdzone elementy, można się spodziewać szybkich awarii, a co za tym idzie – konieczności burzenia obudowy i wymiany sprzętu na nowy. Płacić dwa razy zdecydowanie się nie opłaca. Lepiej więc zainwestować w stelaż podtynkowy sprawdzonej marki i cieszyć się jego jakością przez długie lata.