Trwa ładowanie...

Sprzęt dla złotej rączki. Sprawdź wybrane wiertarki

Wiertarka to jedno z tych urządzeń, które można znaleźć w każdym domu. Latem, gdy nadchodzi czas wzmożonych prac remontowych w domu i poza nim, warto mieć przy sobie sprawdzone narzędzie, które spełni stawiane przed nim wymagania.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Sprzęt dla złotej rączki. Sprawdź wybrane wiertarkiŹródło: Shutterstock.com
d3mlp2m
d3mlp2m

Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących zakupu wiertarki. Najdroższa opcja nie zawsze będzie najlepszym wyjściem, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup.

Amator czy profesjonalista

W zależności od tego, ile prac remontowych wykonujesz i na jakich materiałach pracujesz najczęściej, możesz sobie pozwolić na bardziej lub mniej profesjonalny sprzęt. Jeśli zdarza ci się majsterkować raz na jakiś czas, nie musisz przepłacać. Tańsze modele również oferują duże możliwości, ale za cenę krótszego czasu pracy. Jeśli z wiertarki korzystasz kilka lub kilkanaście razy w roku, zakup profesjonalnego sprzętu może się okazać wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Inaczej będzie w przypadku zapalonego majsterkowicza, któremu zależy przede wszystkim na jakości sprzętu i szybkości pracy. Profesjonalista, którego sprzęt musi znosić nawet kilka godzin codziennej pracy bez przerwy, zwróci uwagę przede wszystkim na wytrzymałość wiertarki.

Zasilanie kablem czy akumulatorem

Większość profesjonalnych wiertarek zasilana jest przez kabel, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na jego długość. Musi być na tyle duża, by można było nim wygodnie operować bez konieczności użycia przedłużacza. Zawsze pozostaje jeszcze opcja w postaci wiertarko-wkrętarki. Jest o wiele lżejsza i łatwiej się nią operuje. Z drugiej strony skuteczność wiertarko-wkrętarki uzależniona jest od żywotności akumulatora. Pamiętaj jednak, że urządzenie akumulatorowe radzi sobie jedynie podczas pracy z miękkim materiałem, np. drewnem. Twardsze materiały potrzebują wiertarki udarowej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Z udarem czy bez

Udar to system, który podczas wiercenia wytwarza uderzenia, które z jednej strony ułatwiają pracę w twardym materiale, a z drugiej sprawią, że nie kruszy się on i nie odpada. Wiertarka udarowa to obowiązkowy sprzęt dla osób z branży budowlanej. Oczywiście w razie potrzeby udar można włączyć lub wyłączyć, a co za tym idzie pracować na wszystkich dostępnych powierzchniach.

Przy wyborze wiertarki warto zwrócić uwagę również na kilka innych cech. Przede wszystkim liczy się jakość wykonania i dopasowanie części. Staranność jest gwarancją niezawodności. Warto sprawdzić również z jakiego materiału wykonano łożyska. Gorszej jakości stal sprawi, że mechanizm nie wytrzyma obciążenia i szybko się zepsuje.

Koniec z odgłosami wiercenia o świcie Shutterstock.com
Koniec z odgłosami wiercenia o świcie Źródło: Shutterstock.com

Liczy się również moc urządzenia, od której zależy średnica wiertła, którym zamierzasz operować. Poza tym zwróć również uwagę na moment obrotowy. Zależy od niego to, jak szybko wiertło poradzi sobie z twardym materiałem. To i wysoka prędkość obrotowa odpowiada za szybkość pracy.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3mlp2m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mlp2m