Sprzęt AGD w stylu slim. 5 urządzeń dla posiadaczy małych kuchni
Urządzanie kuchni w kawalerce lub kiedy macie do dyspozycji małą przestrzeń, zawsze jest wyzwaniem. Na szczęście wiedzą o tym producenci sprzętu AGD i coraz częściej wprowadzają do swojej oferty urządzenia typu slim. Co oferują? Jakie mają funkcje? Czy można bezkompromisowo urządzić małą kuchnię? Podsuwamy kilka rozwiązań.
04.04.2022 13:38
Dla mistrzów kuchni
Jeżeli uwielbiacie gotować, to w zależności od potrzeb można rozważyć jedno z trzech rozwiązań. Pierwsze to wolnostojąca kuchnia z piekarnikiem, której szerokość nie przekracza 50 cm. Większość modeli łączy elektryczny piekarnik z gazową płytą grzewczą. To wymaga jednak dodatkowego przyłącza, więc przy obecnie galopujących cenach gazu i prądu wygodniej postawić na połączenie elektrycznego piekarnika i płyty indukcyjnej. Przy indukcji musicie jednak pamiętać, że wymaga ona zakupu odpowiednich garnków. Rozpoznacie je po symbolu indukcji oraz ferromagnetycznym dnie. Wspomniany symbol przypomina zwojnicę. Jeżeli takiego symbolu nie ma, a producent mimo to twierdzi, że garnki nadają się do płyt indukcyjnych, to wystarczy przyłożyć magnes do dna. Ważna jest też jego konstrukcja, a ta powinna być płaska i odpowiednio przylegająca do płyty. W kuchenkach typu slim, a więc o szerokości do 50 cm producenci zachowują klasyczny układ czterech palników. Trzeba się jednak liczyć z mniejszą ilością miejsca w piekarniku.
Kolejny punkt jest przeznaczony dla tych, którzy nie korzystają z piekarnika. Takie osoby mogą zwrócić się w kierunku płyt grzewczych i tu producenci oferują sprzęt o szerokości 50 cm. Zazwyczaj są to urządzenia ceramiczne lub indukcyjne i w większości przypadków mają dwa palniki. Płyta ceramiczna jest o tyle wygodniejsza od indukcyjnej, że nie wymaga zakupu specjalnych garnków. Oczywiście trzeba się z nią obchodzić ostrożnie, żeby nie powstały rysy. Stawiając na takie rozwiązanie, warto kupić model ze wskaźnikiem ciepła resztkowego, który pozwala na kontrolowanie stopnia nagrzania pola grzewczego nawet po zakończeniu gotowania. Dzięki temu upewnisz się, czy ewentualna dokładka obiadu będzie ciepła.
Ekstremalnym rozwiązaniem są kuchenki nastawne, gdzie spotkacie nawet modele jednopalnikowe. Do mieszkania najlepszym wyborem będzie kuchenka elektryczna, którą po wykorzystaniu łatwo schowacie do szafy lub do szuflady. Urządzenia gazowe lepiej sprawdzą się np. na działce lub w przyczepie kempingowej, gdzie będą na stałe podłączone do butli gazowej. Nastawne kuchenki są o tyle wygodnym i ciekawym rozwiązaniem, że jeżeli najdzie was ochota, to możecie gotować na przykład na balkonie.
Przechowywanie w stylu slim
Kolejny punkt programu to lodówka i tu raczej nie będziemy proponować samych chłodziarek, chociaż takim tropem też można pójść. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że nie występują one w wersji z systemem no frost. Dlaczego to takie ważne? System no frost zapobiega osadzaniu się szeronu i lodu na ściankach, ogranicza wilgoć i ułatwia utrzymanie czystości. To udogodnienie występuje w większości chłodziarko-zamrażarek. Alternatywą może być automatyczne rozmrażanie, gdzie lodówka skrapla szron i odprowadza wodę na zewnątrz pod postacią pary. Lodówki typu slim często charakteryzują się tym, że są ciche. Poziom hałasu rzadko przekracza 42 dB.
Czyste naczynia
Ostatni punkt programu to zmywarka i tutaj również jest spory wybór urządzeń o szerokości poniżej 50 cm. Pomieszczą one od 8 do 10 kompletów naczyń, gdzie za komplet uznajemy zestaw w składzie: 1 talerz głęboki, 1 talerz płaski, 1 talerz deserowy, 1 filiżanka lub kubek oraz 1 zestaw sztućców (łyżka, łyżeczka, widelec i nóż). Charakteryzują się niskim zużyciem wody. Zazwyczaj na jeden pełny program wystarczy od 8 do 9,5 l, gdzie takiego wyniku nie uzyskacie przy tradycyjnym myciu, chyba że napełnicie zlew i zabezpieczycie go korkiem.