Trwa ładowanie...

Sprzątanie w domu: błyskawiczne porządki w 15 minut

Siedzisz w domu i spokojnie popijając kawę, decydujesz, że porządki przełożysz na jutro. Nieoczekiwany telefon psuje leniwe popołudnie: „Cześć, jesteś w domu? Wpadniemy za 15 minut!”. Tak to już jest, że niespodziewani goście zawsze zjawiają się w chwili, gdy dom akurat wymaga sprzątania. Bez popłochu! Istnieje plan ratunkowy. Weź głęboki wdech i zabierz się do porządków od razu.

Sprzątanie w domu: błyskawiczne porządki w 15 minutŹródło: Shutterstock
d4adqbm
d4adqbm

Siedzisz w domu i spokojnie popijając kawę, decydujesz, że porządki przełożysz na jutro. Nieoczekiwany telefon psuje leniwe popołudnie: „Cześć, jesteś w domu? Wpadniemy za 15 minut!”. Tak to już jest, że niespodziewani goście zawsze zjawiają się w chwili, gdy dom akurat wymaga sprzątania. Bez popłochu! Istnieje plan ratunkowy. Weź głęboki wdech i zabierz się do porządków od razu.

Oczywiście nie licz na to, że uda ci się doprowadzić dom do perfekcji w zaledwie 15 minut. Poniższy plan nie powinien mieścić się w standardzie. Jest zarezerwowany wyłącznie na awaryjne sytuacje, kiedy sprzątanie należy przeprowadzić nieoczekiwanie i w ekstremalnym tempie. Oczywiście im bardziej regularnie robisz porządki, tym efektywniejsze będzie powierzchowne sprzątanie domu tuż przed przyjazdem niespodziewanych gości.

Skoncentruj siły na porządkach w pomieszczeniach, w których zwykle przebywają odwiedzający. Na ogół jest to przedpokój i salon, a w dalszej kolejności łazienka oraz kuchnia (jeśli jest połączona z salonem lub goście siadają zwykle przy kuchennym stole). Podejdź do sprawy spokojnie, a zdziwisz się, ile można dokonać w kwadrans.

Plan sprzątania błyskawicznego

2 minuty: przed sprzątaniem załóż gumowe rękawiczki. Chwyć kosz na bieliznę (lub worek) i idąc od przedpokoju w stronę salonu, zbierz to, co nie powinno znajdować się w danym pomieszczeniu. Nie zważaj na to, że w pojemniku znajdą się ubrania, zabawki czy sprzęt sportowy. Zrobisz dokładniejsze porządki i odłożysz wszystko na miejsce po skończonych odwiedzinach. Kosz ustaw w drugim pokoju za zamkniętymi drzwiami (lub w szafie, jeśli mieszkasz w kawalerce).

2 minuty: poruszając się tą samą drogą co poprzednio, przejdź się po domu i zrób porządki w rzeczach. Buty ułóż w przedpokoju lub umieść w szafce, popraw poduszki na siedziskach, firanki, zasłony, serwety i obrusy (można je zmienić, jeśli są poplamione) oraz inne elementy, które mogą tworzyć wrażenie bałaganu. Jeżeli czas na to pozwala, przesuń po sofie i fotelach rolką do czyszczenia ubrań.

d4adqbm

2 minuty: zbierz brudne naczynia i wstaw je do zlewu lub zmywarki. Wytrzyj blaty i stół w kuchni. Jeśli jest taka potrzeba, wymień ścierki. Na tym etapie sprzątania w domu powinien już panować ogólny ład.

1 minuta: chusteczkami do sprzątania mebli przetrzyj reprezentacyjne i duże powierzchnie w salonie – blat stoły, komody czy szafki pod telewizorem. Nasączone specjalnym preparatem ściereczki zapewnią meblom natychmiastowy błysk. Warto więc mieć je w zanadrzu na wypadek nieoczekiwanych porządków.

2 minuty: przejdź do sprzątania w łazience. Leżące na wierzchu rzeczy do prania schowaj w koszu na brudną bieliznę lub, jeśli nie ma w nim miejsca, w pralce. Papierowym ręcznikiem i płynem do szyb przetrzyj lustro, umywalkę i ewentualnie wannę. Zamknij drzwi kabiny prysznicowej. Płynem do WC zalej muszlę klozetową i spuść wodę. To nieco odświeży sedes. Upewnij się, czy w dystrybutorze jest papier toaletowy.

1 minuta: otwórz okno i przewietrz dom. Zwiń rolety i żaluzje, wpuszczając do wnętrza jak najwięcej światła. Możesz też rozpylić odrobinę odświeżacza powietrza. Aby stworzyć w domu przytulną atmosferę, zwłaszcza gdy na zewnątrz zapada zmrok, zapal świece i włącz cicho muzykę. Przyjemny nastrój dobrze wpłynie na samopoczucie gości.

d4adqbm

To też cię zainteresuje: Tak w domu sprzątają mężczyźni...

4 minuty: złap za odkurzacz i zacznij sprzątanie podłóg. Skoncentruj się na paprochach leżących na dywanie i widocznych kłębach kurzu na podłodze. Tym razem zaniechaj perfekcyjnego odkurzania wszystkich zakamarków. Jeśli boisz się, że nie wystarczy ci czasu na odkurzanie, przejdź się po domu z wilgotnym ręcznikiem papierowym i postaraj się usidlić zalegający w kątach kurz i włosy. Największe śmieci z dywanu usuniesz rolką do czyszczenia odzieży lub odkurzaczem do okruszków.

1 minuta: po skończonych porządkach w domu zdejmij rękawiczki i umyj ręce. Stań przed lustrem i przyjrzyj się sobie. Włosy w nieładzie, poplamiony T-shirt? Masz jeszcze chwilę, żeby temu zaradzić. Nie zapomnij o uśmiechu, by pierwsze wrażenie było jak najlepsze!

d4adqbm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4adqbm