ŁazienkaSprzątanie łazienki - sprawdzone sposoby na lśniącą armaturę sanitarną

Sprzątanie łazienki - sprawdzone sposoby na lśniącą armaturę sanitarną

W świeżo wyremontowanej łazience armatura sanitarna lśni tak, że można przejrzeć się w niej jak w lustrze, z czasem jednak matowieje i pokrywa się trudnymi do usunięcia plamami. Odpowiednia pielęgnacja przywróci armaturze sanitarnej utracony blask. Podpowiadamy, jak sprzątać łazienkę, by pozbyć się uciążliwych plam i utrzymać w niej czystość na długo.

Sprzątanie łazienki - sprawdzone sposoby na lśniącą armaturę sanitarną
Źródło zdjęć: © Grupa Armatura

23.10.2013 12:49

W świeżo wyremontowanej łazience armatura sanitarna lśni tak, że można przejrzeć się w niej jak w lustrze, z czasem jednak matowieje i pokrywa się trudnymi do usunięcia plamami. Odpowiednia pielęgnacja przywróci armaturze sanitarnej utracony blask. Podpowiadamy, jak sprzątać łazienkę, by pozbyć się uciążliwych plam i utrzymać w niej czystość na długo.

Podczas porannej toalety nie jesteśmy w stanie uniknąć zachlapania umywalki czy baterii. Plamy wody połączone z mydłem czy pianką do golenia po wyschnięciu tworzą trudny do usunięcia osad. Sprzątanie łazienki nie musi być jednak uciążliwe, jeżeli tylko będziemy robić to na bieżąco. Sprawdź, jak łatwo i skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń, nie niszcząc przy tym powierzchni armatury sanitarnej.

Domowe sposoby na lśniącą armaturę sanitarną

Używanie niewłaściwych środków do pielęgnacji armatury sanitarnej może skutkować nieodwracalnymi szkodami i w efekcie koniecznością wymiany baterii na nową. - Podstawą właściwej konserwacji jest przede wszystkim miękka ściereczka. Używanie szczotek drucianych czy szorstkich gąbek jest niewskazane, odradzam też mleczka, proszki czy inne środki z granulatem – tłumaczy ekspert Aneta Dziedzina z Grupy Armatura.

Myjąc powierzchnie armatury sanitarnej wykończonej chromem, warto sięgnąć po spirytus salicylowy, który znajduje się w każdej apteczce domowej. Wystarczy nalać trochę płynu na zabrudzoną powierzchnię i przetrzeć papierowym ręcznikiem. Dodatkową zaletą takiego sposobu jest to, że alkohol nie zostawia smug, gdyż szybko wyparowuje.

Alkohol nie nadaje się jednak do czyszczenia armatury sanitarnej wykończonej patyną lub mosiądzem, ponieważ może ją odbarwiać. Tutaj warto zastosować roztwór wody z octem, który poradzi sobie z osadami z kamienia zarówno na baterii, jak i przy odpływie. W tym celu można wspomóc się miękką szczoteczką do zębów, którą najpierw należy zamoczyć w roztworze, a później delikatnie przetrzeć zabrudzone powierzchnie.

Jeśli jednak ocet nie daje sobie rady z osadem, można użyć soku z cytryny. Należy zwilżyć nim gazę lub watę, położyć na silnie zabrudzone miejsce i pozostawić na godzinę lub dwie, po czym spłukać ciepła wodą i wypolerować miękką ściereczką.

Posiadaczom armatury sanitarnej z kolorową powłoką warto polecić inny bezpieczny sposób – płyn do mycia naczyń. - Rozrobiony z wodą, najlepiej w proporcji pół na pół, będzie świetnym środkiem do mycia nie tylko zabrudzonej powierzchni baterii umywalkowych, ale również deszczownic czy paneli natryskowych – dodaje Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. Po czyszczeniu wystarczy spłukać armaturę ciepłą wodą i wytrzeć do sucha.

Neutralne detergenty do armatury sanitarnej

Wannę i umywalkę powinno się myć przynajmniej raz w tygodniu. O baterie umywalkowe warto zadbać częściej - co 2-3 dni. W tym celu najlepiej używać neutralnych lub lekko zasadowych środków do czyszczenia. Korpusy baterii wykonane są najczęściej z trwałego mosiądzu, jednak ich błyszcząca powłoka to chrom nałożony na warstwę niklu. Powierzchnie te są wrażliwe na działanie żrących środków chemicznych. Dlatego, gdy armatura sanitarna w łazience jest naprawdę silnie zabrudzona i chcemy użyć mocniejszych chemikaliów, trzeba pamiętać, aby w miarę możliwości je rozcieńczyć lub po użyciu solidnie spłukać mytą powierzchnię. W przeciwnym razie na warstwie chromu lub nawet niklu powstaną odbarwienia.

Czyszczenie armatury środkami pochodzenia roślinnego

Coraz popularniejsze są detergenty zawierające minerały z naturalnym barwnikiem i aromatem, pochodzenia roślinnego, wolne od pochodnych ropy czy innych składników wytwarzanych w procesach petrochemicznych. Dzięki temu są również przyjazne środowisku oraz delikatne dla skóry. Zawierają mało aktywnych składników, są jednak bardzo skuteczne i wydajne.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
łazienkasprzątanie łazienkidomowe porządki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)