Sprzątanie łazienki. Niekonwencjonalne, ale skuteczne
12.10.2015 17:46
Sprzątanie łazienki jest czasochłonne i nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty. Warto więc poznać nietypowe, ale za to sprawdzone sposoby na pozbycie się brudu z tego pomieszczenia. Oto kilka z nich.
Sprzątanie łazienki jest czasochłonne i nie zawsze przynosi spodziewane rezultaty. Warto więc poznać nietypowe, ale za to sprawdzone sposoby na pozbycie się brudu z tego pomieszczenia. Oto kilka z nich.
Fugi, zwłaszcza białe, trudno jest domyć w niektórych miejscach. W zakamarkach pod prysznicem, przy wannie lub umywalce są podatne na osadzanie się zanieczyszczeń i kamienia. Sprzątanie dużą szczotką czy gąbką nie zawsze jest skuteczne, bo nie docierają one do szczelin. Efektywne czyszczenie zapewni fugom zwykła, nieużywana szczoteczka do zębów, a jeszcze lepsze i szybsze - szczoteczka elektryczna. Wystarczy zmienić końcówkę, by to samo urządzenie, które nadaje blask zębom, wyczyściło również fugi. W tym celu można wykorzystać mleczko do czyszczenia, proszek do pieczenia, sodę, ale równie skuteczna będzie zwykła pasta do zębów.
Nie tylko do golenia
Pianka do usuwania zarostu czy włosków z nóg słynie z właściwości zmiękczających. Ten fakt można wykorzystać, pozbywając się uporczywych zabrudzeń w łazience. Podczas sprzątania wystarczy spryskać nią grzebienie i szczotki do włosów. Zmiękczony osad wystarczy wypłukać pod silnym strumieniem ciepłej wody. Pianka zastosowana na lustrze ograniczy z kolei osadzanie się na nim pary wodnej po kąpieli.
Nie tylko do zmywarki
Naczynia wyjmowane ze zmywarki są zawsze lśniące i pozbawione smug. Taki efekt trudno osiągnąć ręcznie, ponieważ obciekające naczynia szybko pokrywają się śladami pozostawianymi prze krople wody. Oczywiście każdą szklankę czy sztuciec można wytrzeć i wypolerować od razu po umyciu, zajmuje to jednak wiele czasu. Podobnie kafle czy baterie w łazience - jeśli mają lśnić, po umyciu wilgotną ścierką należałoby każdy z nich przetrzeć na sucho. Zamiast tego warto zastosować tę samą sztuczkę co zmywarka. Idealny wygląd zapewnia ona naczyniom nie tylko dzięki samej technice mycia, lecz także dzięki zastosowaniu środków nabłyszczających. Dodanie ich do wody podczas sprzątania łazienki zapewni połysk glazurze, urządzeniom sanitarnym oraz innym akcesoriom.
Nie tylko do protez
Nawet jeśli nie nosisz protezy, od czasu do czasu możesz kupić specjalne musujące pastylki do jej czyszczenia. Kilka takich tabletek pozwoli błyskawicznie oczyścić umywalkę albo muszlę klozetową w łazience. Wystarczy wrzucić je na piętnaście minut do sedesu, a następnie chwilę poszorować powierzchnię, by zniknęły uporczywe plamy i zacieki. To znacznie przyspiesza sprzątanie.
Nie tylko do kawy
Lustro w łazience wymaga nieustannego czyszczenia. Zachlapania z wody czy pasty do zębów nie wyglądają estetycznie zwłaszcza w świetle halogenów czy innego punktowego oświetlenia, które na ogół dodatkowo rozjaśnia przestrzeń nad umywalką. Tu nie ukryje się żaden paproch, nie sprawdzi się więc zwykła, mogąca pylić ścierka Do sprzątania lepiej wykorzystać szmatkę specjalnie przeznaczoną do polerowania szkła albo... filtry do kawy. Wykonuje się je bowiem z papieru, który nie namięka i nie pyli. Wystarczy spryskać lustro preparatem do mycia szyb, a następnie wypolerować je filtrem. Błysk bez smug gwarantowany!
Nie tylko w kuchni
Sałata skropiona odrobiną octu idealnie nadaje się jako dodatek do obiadu. Kwaśny płyn ma jednak zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w łazience. Domowe sposoby sprzątania często polecają go do usuwania uporczywych plam. By oczyścić baterie, można skropić octem papierowy ręcznik, a następnie owinąć nim krany i kurki. Pozostawiony tak na 10 minut utrzyma środek na zabrudzonej powierzchni, sprawiając, że stanie się ona idealnie czysta.
Nie tylko do samochodu
Najtrudniejsze do usunięcia w łazience są zacieki, kamień czy nalot z mydła, osadzające się np. na płytkach pod prysznicem. Strefy, w których się na ogół pojawiają, warto zabezpieczyć. Przydatny może być bezbarwny wosk do karoserii samochodu. Wtarty w newralgiczne miejsca chroni je przed osadami oraz wnikaniem zabrudzeń, nadając przy tym połysk powierzchni zmatowiałej od częstego czyszczenia.