Trwa ładowanie...
ycipk-3pspve
Informacja prasowa
łazienka

Sprzątanie łazienki krok po kroku

Od czego zacząć sprzątanie łazienki? Czy jest jeden uniwersalny, sprawdzony środek czyszczący? Jak dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w łazience, które także wymagają czyszczenia? Podpowiadamy, jak w bezpieczny i skuteczny sposób uporać się z brudem w łazience.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprzątanie łazienki krok po kroku
(Grupa Armatura)
ycipk-3pspve

Od czego zacząć sprzątanie łazienki? Czy jest jeden uniwersalny, sprawdzony środek czyszczący? Jak dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w łazience, które także wymagają czyszczenia? Podpowiadamy, jak w bezpieczny i skuteczny sposób uporać się z brudem w łazience.

Zacząć od podłóg czy od wanny? Użyć sklepowych chemikaliów czy postawić na domowe metody? Chociaż każdy z nas preferuje swój własny, sprawdzony sposób na sprzątanie łazienki, nie zawsze robimy to tak, by uchronić łazienkowe sprzęty. Osobne preparaty do powierzchni emaliowanych, akrylowych, mosiężnych lub chromowanych zastępujemy uniwersalnym mleczkiem, które może odbarwić lub pozbawić połysku delikatne powłoki. Ostre myjki lub szorstkie gąbki, pomimo skuteczności w walce z uporczywym brudem, pozostawiają natomiast drobne uszkodzenia zewnętrznych warstw, które wpływają nie tylko na estetykę, ale także na funkcjonalność sprzętów. Jak więc zaplanować generalne porządki w łazience, aby nie narazić się na zbędne koszty, a być pewnym długotrwałych efektów?

Sprzątanie łazienki: śnieżna biel ceramiki

ycipk-3pspve

Umywalka jest wyjątkowo narażona na zanieczyszczenia. Osady z mydła i pasty do zębów, lakier do paznokci czy kosmetyki do makijażu wpisały się na stałe w krajobraz łazienki eksploatowanej przez wielu domowników. – Materiał, jakim jest ceramika sanitarna, pomimo trwałości i solidności wymaga delikatnego traktowania – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dopuszczalne jest użycie mleczek do czyszczenia bez granulek i drobinek, nakładanych miękką stroną gąbki. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko porysowania powierzchni ceramiki, a w efekcie – naruszenia struktury elementu – dodaje.

To też cię zainteresuje:łazienka czysta bez wysiłku

Przy cięższych zabrudzeniach w trudno dostępnych miejscach, takich jak zgięcia czy załamania, zastosowanie znajdzie roztwór ½ szklanki sody oczyszczonej z 3 łyżkami płynu do naczyń oraz odrobiną octu. Użycie takiej mieszanki gwarantuje skuteczne usunięcie przyschniętych zanieczyszczeń i przywrócenie połysk ceramice.

Sprzątanie łazienki: dawny blask armatury

ycipk-3pspve

Baterie łazienkowe to jedne z bardziej wymagających pod względem czyszczenia elementów wyposażenia. Materiały, z których produkuje się armaturę, i jej specyficzny kształt sprawiają, że do mycia należy podchodzić niezwykle rozważnie. – Powszechnie dostępne środki chemiczne, pomimo skuteczności, mogą uszkodzić powierzchnię baterii i doprowadzić do jej przebarwienia – tłumaczy Aneta Dziedzina z Grupy Armatura.
– Bezpiecznym rozwiązaniem w przypadku modeli chromowanych będzie użycie środków o lekko zasadowym odczynie, np. płynu do naczyń rozrobionego z wodą w proporcjach: łyżka stołowa detergentu na litr wody – dodaje.

Innych praktyk wymaga armatura patynowa oraz mosiężna. Reakcja tych materiałów z chemicznymi środkami do czyszczenia może skutkować przebarwieniami na powierzchni. W ich wypadku najlepiej sprawdzi się roztwór wody z octem. Jeśli zabrudzenia są trudne do wyczyszczenia lub gdy zauważysz, że na powłoce gromadzi się kamień, z pomocą przyjdą „domowe okłady”. By je przygotować, nasącz octem miękką szmatkę i pozostaw na armaturze przez kilka godzin. Po zdjęciu oczyść baterię płynem do naczyń.

Sprzątanie łazienki: diabeł tkwi w szczegółach

Podczas generalnych porządków nie zapominaj o miejscach niewidocznych na pierwszy rzut oka – rurach oraz odpływach. Zapychane przez włosy, osad z mydła czy środki higieniczne mogą stać się powodem nieprzyjemnego zapachu w całej łazience. Jeśli zanieczyszczenia zalegają w syfonie, do ich usunięcia używamy zwykle przeznaczonych do tego środków chemicznych. Takie rozwiązanie wymaga jednak sporej ostrożności. Drażniące skórę i układ oddechowy, mogą być szkodliwe szczególnie dla małych dzieci. Dodatkowo żrące właściwości detergentów wpływają negatywnie na aluminiowe lub wykonane z gorszej jakości materiałów elementy instalacji.

ycipk-3pspve

Bezpieczną alternatywą dla chemikaliów będzie mieszanka octu z sodą oczyszczoną, w proporcjach 2:1. Po wlaniu do odpływu i odczekaniu kilku minut spłukujemy powstałą pianę gorącą wodą. Jeśli domowy sposób na zanieczyszczenie nie poskutkuje, warto sięgnąć po przepychacz lub spiralę hydrauliczną.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3pspve

ycipk-3pspve
ycipk-3pspve