Sprytne sprzątanie łazienki - poznaj triki dla porządku!
Pomysłowość liczy się w każdej dziedzinie życia. Nawet zwykłe sprzątanie łazienki może przebiegać ekspresowo i bez wysiłku, jeśli dobrze się do tego zabierzesz. Niejednokrotnie domowe sposoby okazują się lepsze niż sklepowe rozwiązania. Nie trać więc energii na robienie porządku i poznaj kilka sztuczek, które zaoszczędzą twój cenny czas!
Pomysłowość liczy się w każdej dziedzinie życia. Nawet zwykłe sprzątanie łazienki może przebiegać ekspresowo i bez wysiłku, jeśli tylko dobrze się do tego zabierzesz. Niejednokrotnie domowe sposoby okazują się znacznie lepsze i skuteczniejsze niż sklepowe rozwiązania. Nie trać więc energii na robienie porządku i poznaj kilka sztuczek, które zaoszczędzą twój cenny czas!
Jeśli twoja wanna lub umywalka wymaga gruntownego czyszczenia, zacznij od dokładnego opłukania jej gorącą wodą. Podniesiesz w ten sposób temperaturę powierzchni i tym samym zwiększysz skuteczność większości preparatów czyszczących. Dzięki temu zużyjesz ich mniej, a ze sprzątaniem łazienki uporasz się o wiele szybciej.
Wanna bez obrączki
Mycie wanny po kąpieli nie jest z pewnością najmilszym zakończeniem relaksu w łazience. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, po wyjściu z wody nie spuszczaj jej od razu, ale wsyp do niej miarkę proszku do prania. Po godzinie wypuść wodę i opłucz wannę prysznicem. Obręcz z osadu po mydle powinna zniknąć bez śladu, a powierzchnia pozostaje lśniąca.
Zasłony bez smug
Zasłony prysznicowe z tworzyw sztucznych szybko pokrywają się śladami zachlapań i osadem z mydła. Ich mycie nie należy do najprzyjemniejszych zadań podczas robienia porządku w łazience. Lepiej je zdjąć i uprać w pralce (o ile producent tego nie zastrzegł). Wybierz krótki tryb płukania i dodaj szklankę octu. Po powieszeniu i odcieknięciu zasłonki będą jak nowe.
Czysta główka
Sitka w prysznicu mają tendencję do zatykania się. Winny temu jest kamień. Czasem narasta tak, że nawet woda pod ciśnieniem nie jest w stanie go wypłukać. Aby główka prysznicowa znów była czysta i sprawnie działała, na noc namocz ją w wodzie z octem w proporcjach 1:1. Możesz też nasączyć w occie szmatkę i owinąć nią prysznic na kilka godzin.
Cola do baterii
Cola nie służy tylko do picia. Jej szerokie zastosowanie można też wykorzystać podczas sprzątania w łazience. Napojem wystarczy zalać sedes czy rdzawe ślady wokół baterii (nawet na całą noc), a następnie opłukać czyszczone miejsca, by skutecznie pozbyć się brudu. Cola doskonale sprawdzi się też podczas czyszczenia urządzeń ceramicznych i płytek w łazience.
Ścierka zadaniowa
Niepyląca, wykonana z syntetycznych włókien pomoże ci w mgnieniu oka doprowadzić łazienkę do porządku. Najlepsza jest ścierka z mikrofibry, która dodatkowo przyciąga kurz gromadzący się w fugach czy innych zakamarkach. Oczywiście każda strefa w łazience powinna mieć dedykowaną szmatkę do sprzątania - inna do mycia deski sedesowej, inna do wanny i brodzika. Zapobiegnie to roznoszeniu bakterii i pozwoli utrzymać przestrzeń w nienagannej higienie. Będzie to też bardziej ekologiczne rozwiązanie niż stosowanie ręczników papierowych.
Czyszczenie szczotek
Szczotki i grzebienie też wymagają mycia podczas robienia porządku w łazience. Często się o nich zapomina, a to błąd. Osadza się na nich bowiem nie tylko kurz i brud, lecz także pozostałości środków do włosów. Takie zabrudzenia wbrew pozorom niełatwo usunąć. Pomocna może być pianka do golenia. Spryskaj nią akcesoria do włosów (zmiękczy zabrudzenia), a następnie dokładnie je wypłucz.
Lśniąca stal
Baterie i akcesoria ze stali nierdzewnej zawsze prezentują się ładnie, gdy są nowe. Jeśli chcesz przedłużyć ich blask i ochronić je przed śladami zachlapań wodą czy kamiennym osadem, wystarczy raz w tygodniu przetrzeć je odrobiną oleju roślinnego i wypolerować. Powinny błyszczeć aż do kolejnego sprzątania.
Kafle na wysoki połysk
Po ciepłym prysznicu w łazience parą pokrywa się nie tylko lustro, lecz także ściany. Na płytkach powstają wtedy nieatrakcyjne zacieki. Dlatego raz na jakiś czas, od razu po wyjściu z kabiny, warto wytrzeć je gumową wycieraczką do szyb, najlepiej na rączce z wysięgnikiem. Zajmie to mniej czasu niż sprzątanie łazienki za pomocą szmatki (para dodatkowo zmiękczy zabrudzenia), a ponadto nie wymaga stosowania preparatów czyszczących.