Trwa ładowanie...

Sprytne sposoby na mrożenie. Zdziwisz się, jakie to proste

Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie żywności. Dobra zamrażarka jest w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę nawet przy wielokrotnym otwieraniu i zamykaniu drzwiczek, dzięki czemu produkty dłużej zachowają świeżość i świetny smak po rozmrożeniu.

Wszystko musi być dobrze poukładaneWszystko musi być dobrze poukładaneŹródło: Shutterstock
d3ht0l4
d3ht0l4

Nowoczesne funkcje chłodziarko-zamrażarek zachęcają do mrożenia większej liczby produktów, by wykorzystać je w późniejszym czasie. Lepszej jakości materiał pozwala na montaż cieńszych ścianek, a co za tym idzie pozwalają osiągnąć większą pojemność zamrażarki. System no-frost zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza zamrażarki i osadzaniu się szronu na ściankach i produktach. To z jednej strony zmniejsza zużycie prądu, z drugiej ułatwia wyciąganie i wkładanie produktów.

Co i jak mrozić?

Mrozić można w zasadzie wszystko – począwszy od mięs czy surowych warzyw, aż po pieczywo, surowe ciasta czy jajka. Te ostatnie należy mrozić bez skorupki, najlepiej wbić je do pojemników na kostki lodu. W ten sposób będą mogły przetrwać o wiele dłużej, niż w lodówce. Aby maksymalnie wykorzystać wnętrze twojej zamrażarki, musisz odpowiednio poukładać produkty. Mięsa, mrożone warzywa czy gotowe produkty warto wyciągnąć z oryginalnych opakowań i przełożyć do mniejszych toreb czy pojemników, które z łatwością zmieścisz w zamrażarce.

A może zgrzewarka próżniowa

Równie popularnym sposobem na mrożenie potraw jest pakowarka próżniowa. Po umieszczeniu produktu w specjalnym woreczku należy umieścić jego brzeg w zgrzewarce, która odessie powietrze, a następnie szczelnie zamknie pojemnik. Taki sposób konserwacji uchroni twoje produkty przed bakteriami, które potrzebują tlenu do namnażania. Jedzenie będzie zajmować o wiele mniej miejsca niż umieszczone w pojemniku próżniowym, a jego zdatność do spożycia będzie zdecydowanie dłuższa. To dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i często zdarza się, że przed dłuższym wyjazdem muszą opróżnić całą lodówkę. Co ważne, taki sposób obróbki nie ingeruje w smak, kolor, a także konsystencję potrawy. Innymi słowy wyciągasz to, co wkładasz do woreczka. W przypadku innych metod przechowywania byłoby to niemożliwe.

Produkty, których lepiej nie mrozić

Niestety, mrożenie nie sprawdzi się w przypadku produktów z dużą zawartością wody – świeże warzywa takie jak sałata, ogórki czy nawet czosnek i papryka po rozmrożeniu są sflaczałe i nieapetyczne. Teoretycznie nie powinno się mrozić również ziół, jednak jest na to prosty sposób. Wystarczy sporządzić gotowe mieszanki i zalać je olejem. W ten sposób podczas przygotowywania zup czy sosów będziesz mieć gotową "kostkę" z przyprawami. Pamiętaj, że nie powinno się mrozić również produktów, które już raz były rozmrażane. Może to grozić rozwojem bakterii, które przenikną do ponownie rozmrażanej potrawy. Jedyną opcją na zamrożenie jest wtedy poddanie produktów obróbce termicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ht0l4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ht0l4