Trwa ładowanie...

Sprawdzone sposoby na niższe koszty ogrzewania domu

Jak najtaniej ogrzać dom i czym go ogrzewać, by koszty nie przekraczały zakładanego budżetu? Rokrocznie próbujemy znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jaka opcja będzie najbardziej opłacalna dla nas? Oto kilka sprawdzonych sposobów – wybierzmy najlepiej.

Sprawdzone sposoby na niższe koszty ogrzewania domuŹródło: 123RF
d1qs8ze
d1qs8ze

Centralne ogrzewanie - najpopularniejsze

Sztuka ogrzewania budynku polega na tym, aby temperatura wewnątrz była optymalna, niezależnie od pory roku. Polski klimat zmienia się z każdą porą roku, co wiąże się z przymusem ogrzewania domu różnymi sposobami. Metod zaś jest wiele.

Możemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe lub używać grzejników, a także pieców na paliwo stałe. Nowoczesne i ciekawe rozwiązania dotyczące ogrzewania budynku to na przykład ogrzewanie nadmuchowe.

Najczęstszym rodzajem jest jednak centralne ogrzewanie. Posiada je większość domów jednorodzinnych. Centralne ogrzewanie działa następująco (w dużym skrócie): w kotłowni lub w pobliżu garażu znajduje się piec, który podgrzewa wodę, która dostaje się do grzejników rozmieszczonych w całym domu.

Do centralnego ogrzewania można podłączyć także kominki z płaszczem wodnym, które urozmaicą naszą przestrzeń w dużym pokoju lub sypialni, jednocześnie ogrzewając pomieszczenie. Aby móc używać centralnego ogrzewania, trzeba je podłączyć do źródła ciepła. Innymi słowy możemy powiedzieć, że ten rodzaj ogrzewania budynku to ogrzewanie elektryczne lub ogrzewanie gazowe.

d1qs8ze

Ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie nadmuchowe

Czym ogrzewać dom? Podłogą. Być może brzmi to zabawnie, ale warto zauważyć, że sporą rolę w nowoczesnych domach, jeżeli chodzi o ogrzewanie elektryczne lub gazowe, spełnia ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie to wydaje się być idealnym rozwiązaniem z kilku powodów. Dzięki możliwości wymiany ogrzewania elektrycznego na gazowe lub na instalację mieszaną, ten rodzaj ogrzewania domu jest odpowiedzią na pytanie: jak najtaniej ogrzać dom? Liczy się także możliwość chodzenia po domu boso.

Nie każdemu podobają się mosiężne grzejniki czy kotły, a także piece i piecyki. Subtelnie ukryte ogrzewanie domu w podłodze sprawia, że pomieszczenie jest piękne, a temperatura – wysoka. Dlaczego? Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego dzięki temu nagrzane powietrze unosi się do góry, rozprowadzając się po całym pomieszczeniu. Ogrzewanie jest też "rozłożone" na dużej części podłogi, a nie skupia się w jednym miejscu, jak w przypadku grzejników.

d1qs8ze

Ciekawe jest ogrzewanie nadmuchowe. Polega ono na grzaniu pomieszczeń za pomocą filtrowanego powietrza, które można połączyć z możliwością nawilżenia go, a także ochłodzenia. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie przyszło do nas zza oceanu – a amerykański klimat mocno różni się od polskiego.

Grzejniki i piece na paliwo stałe – niezbędni pomocnicy?

Bardzo często w okresie jesienno-zimowym w sklepach budowlanych możemy natrafić na grzejniki samostojące lub piece na paliwo stałe. Jest to rozwiązanie dobre, kiedy w jednym z pokojów brakuje odpowiedniej izolacji i na przykład centralne ogrzewanie za pomocą stałych grzejników nie jest w stanie poradzić sobie z chłodem. Wtedy podłączamy takie grzejniki do prądu - stanowią one przenośne źródło ogrzewania elektrycznego.

Piece na paliwo stałe mogą mieć charakter ekologiczny – ich paliwem stałym są różne surowce. Czy będzie to tanie ogrzewanie domu czy wręcz przeciwnie, zależy więc od naszego wyboru.

d1qs8ze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qs8ze