Sprawdzone sposoby na czyste fugi w domu

Podłoga łazienkowa z płytek traci swój blask, gdy w spoinach między nimi gromadzą się zanieczyszczenia, kurz czy pleśń. Tylko regularne czyszczenie fug podłogowych może pomóc w utrzymaniu nienagannej czystości i zwiększeniu poziomu higieny w łazience. Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na mycie fug łazienkowych – skuteczne, szybkie i tanie!

Sprawdzone sposoby na czyste fugi w domu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

08.04.2019 17:20

Czyszczenie fug – niezbędne akcesoria

Brud zalegający między płytkami jest trudny do usunięcia, dlatego często wykorzystujemy do tego silne środki chemiczne lub ostre narzędzia. Jest to bardzo ryzykowne podejście, ponieważ tym sposobem możemy uszkodzić strukturę fugi, jak również powierzchnię płytek. Ważne jest zatem, aby unikać używania druciaków czy noży. Lepszym rozwiązaniem będzie wybór szczoteczki o miękkim włosiu, gąbki do mycia naczyń lub ściereczki bawełnianej.

Stosowanie środków do mycia fug łazienkowych

Na sklepowych półkach można znaleźć wiele środków do czyszczenia fug. Ich ceny są bardzo zróżnicowane, gdyż zaczynają się od 9 zł, a kończą nawet na 90 zł. Zdaniem producentów są to preparaty, które skutecznie usuwają tłuszcz, resztki mydła, rdzę, osady z kamienia czy trudne zabrudzenia. Czyszczenie fug podłogowych z ich pomocą jest bardzo proste – wystarczy nanieść środek na brudne fugi, poczekać kilka minut i zmyć gąbką wszelkie zanieczyszczenia.

Warto jednak pamiętać, że żaden profesjonalny preparat nie daje nam pewności, że całkowicie rozwiąże problem. W tej sytuacji nie należy kierować się wyłącznie ceną, ponieważ nie zawsze przekłada się ona na wyższą skuteczność. Tego typu środki do czyszczenia fug mają niestety drażniący zapach, często się pienią, a niewygodne opakowanie sprawia, że płyn rozlewa się po kaflach zamiast precyzyjnie rozprowadzić się po fudze.

Domowe sposoby na brudne fugi

Alternatywą dla chemicznych środków do czyszczenia fug mogą być domowe sposoby na walkę z zabrudzeniami pojawiającymi się między płytkami. Dużo przyjemniejszy zapach po myciu fug łazienkowych pozostawi sok z cytryny. Taki preparat doskonale poradzi sobie z rdzą, kurzem czy osadem z mydła. W dodatku skutecznie wyczyści i rozjaśni fugi. Wyciśnięty sok z cytryny nanosimy na powierzchnię fugi, czekamy 15 minut, a następnie zmywamy zabrudzenia wilgotną bawełnianą ściereczką. Dla uzyskania lepszego efektu możemy wytrzeć spoiny do sucha. Taka metoda nie jest jednak polecana do usuwania tłuszczu z płytek.

Innym domowym sposobem może być czyszczenie fug podłogowych sodą i octem. W tym celu mieszamy ½ szklanki sody oczyszczonej, ¼ szklanki octu, ¼ szklanki amoniaku i dwa litry ciepłej wody. Ważne jest, aby soda oczyszczona całkowicie rozpuściła się w przygotowanym roztworze. Domowy preparat nakładamy na fugi i czekamy kwadrans. Po upływie tego czasu pocieramy ściereczką lub szczoteczką. Na sam koniec myjemy płytki łazienkowe wodą. Mycie sodą i octem będzie skutecznym sposobem na pozbycie się uporczywych plam i kamiennego osadu.

Chcesz usunąć tłuszcz ze spoin między płytkami? Z tłustymi plamami doskonale poradzi sobie proszek do pieczenia. Wystarczy posypać nim zmoczoną fugę i poczekać 30 minut. Wykorzystany proszek powinien całkowicie się rozpuścić na powierzchni fugi. Następnie pocieramy roztwór przy pomocy gąbki kuchennej lub ściereczki. Dobra będzie też szczoteczka do zębów o miękkim włosiu.

Aby przywrócić brudnym fugom dawny blask i świeżość, możemy wykorzystać wybielającą pastę do zębów. Nakładamy ją na szczoteczkę i pocieramy zabrudzone szczeliny między płytkami łazienkowymi. Po zakończonej czynności myjemy płytki wodą. Nie jest to metoda tak skuteczna jak pozostałe domowe sposoby, niemniej jednak z powodzeniem odświeży wygląd fug.

Zastosowanie pary do czyszczenia fug podłogowych również pomoże nam utrzymać nienaganną czystość i zwiększyć poziom higieny w pomieszczeniu, redukując przy tym zużycie środków chemicznych i wody. Wysoka temperatura skutecznie usuwa bakterie, grzyby i pleśń, która rozwinęła się między płytkami. Parą uda nam się szybko wyczyścić fugi i z łatwością dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków.

Wykorzystanie pary wodnej nie jest typowo domową metodą czyszczenia fug, ale jest bardzo skuteczna. Więcej informacji na jej temat znajdziesz w tym miejscu.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
fugaczyste fugiczyszczenie fug
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)